Alkotmánybíróság;

2018-06-07 08:07:00

Megússza?

Bár Kövér László szerint sok jobb egyetem van Magyarországon a CEU-nál, "sőt, mindegyik az", a házelnök kijelentését nem érdemes komolyan venni. Túl régen járt egyetemre, s nyilván bokros teendői sem engedik, hogy felsőoktatási rangsorokat böngésszen. Hacsak nem arról van szó, hogy Kövér már sejt valamit, s arra célzott, hogy egy (legalábbis Magyarországon) nem működő egyetemnél minden egyetem jobb.

Hasonló - de fordított - logika vezethette az Alkotmánybíróságot, illetve annak elnökét Sulyok Tamást, amikor felfüggesztette eljárását a CEU-t érintő felsőoktatási és a "civiltörvény" ügyében. Az AB, illetve elnöke is sejthet valamit, s úgy véli, ezekben az ügyekben egy nem-döntés (felfüggesztés) minden döntésnél jobb. Vagyis annál, hogy alaptörvény-ellenesnek vagy épp alkotmányosnak ítéli a két törvényt - vagy csak az egyiket -, jobb, ha a szkeptikus eredetű epokhét (az ítélet felfüggesztését) választja. Mármint az AB-nak lesz jobb, ha nem foglal állást.

Tegyük fel, hogy az AB alaptörvény-ellenesnek ítéli a törvényeket; ebben az esetben kihívja az alkotmánybírókat megválasztó kormánypártok haragját, s ki tudja mi történik. Még az is lehet, hogy nyilvánosan megalázásban részesül, mint Patyi András. Jobb az ilyet elkerülni. Ha viszont alkotmányosnak tartja a két törvényt az AB, akkor csaknem biztosan szembemegy az Európai Bíróság (EUB) majdani döntésével. Épp erre hivatkozva, "az Európai Unión belüli együttműködési kötelezettségre tekintettel" függesztette egyébként döntését az AB. Csak az gond ezzel, hogy az Európai Bizottság tavaly december 7-én indította meg a kötelezettségszegési eljárását az EUB előtt mindkét ügyben. Vagyis Sulyok Tamás AB-elnöknek, aki mindkét ügy előadó bírája, volt fél éve. A CEU ügyében egyszer már kitalált egy eddig nem létező eljárást, eseti munkacsoportot állított fel az AB-n belül az indítványt előkészítendő. Ez vélhetően nem jött be.

Így nem maradt más, mint a kussolás. Hátha megússza. És sajnos még ez is bejöhet.