ENSZ;világűr;

2018-06-18 08:03:00

A világűr az egész Földé

Az első mesterséges műhold, a Szputnyik–1 felbocsátásával hatvan éve elkezdődött űrkorszak alatt az emberiség jelentős haladást ért el a világűr kutatása és felhasználása terén. Ez a haladás a nemzetközi együttműködésnek köszönhető.

Most és a jövőben is egyre nagyobb szükség van a világűr biztonságosabb és fenntarthatóbb használatának biztosítására irányuló nemzetközi összefogásra, mivel egyre több ország, szervezet és vállalat fér hozzá a világűrhöz, valamint annak gazdasági és társadalmi hasznaihoz. Ezért nélkülözhetetlenek az Egyesült Nemzetek azon diplomáciai erőfeszítései, amelyek az együttműködés előmozdítására törekszenek.

A Unispace+50 konferenciára Bécsben kerül sor mától június 21-ig, ahová a világ minden pontjáról érkeznek résztvevők. Ez az Egyesült Nemzetek Világűrirodája (UNOOSA) által szervezett első világűrről szóló csúcstalálkozó a XXI. században, ugyanakkor ez lesz a történelem során a negyedik alkalom, amikor kormányzati képviselők, az űrügynökségek vezetői, a döntéshozók, az iparágak képviselői és egyéb érintettek a világűr kérdései miatt az Egyesült Nemzetekben találkoznak. A konferencia legfőbb célja az, hogy megvizsgáljuk a világűr használatának lehetőségeit a földi élet jobbá tétele, valamint bolygónk védelme érdekében.

Sok változás történt az 1960-as évek óta, amikor 1968-ban megrendezték az első Unispace konferenciát. Mára a világűr egy hatalmas üzletté vált. Tavaly a világűrrel foglalkozó szektor értékét körülbelül 330 milliárd amerikai dollárra becsülték. Az űrhöz való hozzáférés is egyre gyorsabban bővül. Több mint 70 ENSZ-tagállam hozott létre kormányzati űrügynökséget, amelyet egyre nagyobb számban követnek a magáncégek és az iparágak. 2017-ben rekord számú, 450 új műholdat állítottak pályára, amelyek majdnem felét kereskedelmi szervezetek juttatták fel a világűrbe.

A világűrben folytatott tevékenységek jelentőségét fokozza, hogy a világűr modern társadalmunk sarokkövévé vált, ugyanis az életünkben megannyi dologban támaszkodunk az űrtudományra és az űrtechnológiára. Segít minket a navigáció, amikor vezetünk, illetve lehetőségünk van arra, hogy felhívjuk barátainkat és családunkat bárhol a világon. A műholdak segítenek nyomon követni az olyan veszélyeztetett fajokat, mint a rinocéroszok, hogy megvédjük őket az orvvadászoktól, vagy abban, hogy képeket és adatokat kapjanak a farmerek, hogy figyelemmel tudják követni szántóföldi növényeiket, valamint növelni tudják a termésmennyiséget az élelmiszerhiány elkerülése érdekében. A világűr egy nélkülözhetetlen eszköz a fenntartható fejlődés eléréséhez világszerte, tehát fontos, hogy a világűr által nyújtott előnyöket mindenki élvezhesse és mindenki számára hozzáférhetőek legyenek.

Ennek fényében a Unispace+50 egy időszerű lehetőség a világ számára, hogy értékeljük az eddigi hat évtized alatt elért eredményeinket a világűrben, valamint arra, hogy a jövő felé tekintsünk. A Unispace+50 konferencia során az ENSZ-tagállamok elfogadják azt a határozatot, amelynek célja a nemzetközi együttműködés erősítése a világűr békés felhasználása és a világűrben folytatott tevékenységek globális kormányzása érdekében. A határozat elősegíti a koordinációt, hogy mind az űrtudomány és az űrtechnológia, mind a kapcsolódó alkalmazások a fenntartható fejlődési célok megvalósítását szolgálják.

A XXI. században a világűr nélkülözhetetlen az emberiség számára, tehát fontos, hogy a nemzetközi közösség képes legyen együttműködni a világűrben folytatott tevékenységek jövőjével kapcsolatban. Mi a UNOOSA-nál nagyon várjuk a Unispace+50 konferencia résztvevőit és azt, hogy az Egyesült Nemzetek szervezésében egy értékes fórumot biztosítsunk, hogy a világűr használata mindenhol, minden ember és a jövő nemzedékei számára is előnyökkel járjon.


Simonetta Di Pippo

az Egyesült Nemzetek Világűrirodájának igazgatója