Németország;V4-ek;Angela Merkel;Horst Seehofer;

2018-06-20 11:31:00

A kormányválság miatt lett hirtelen fontos Orbán Berlinben

Angela Merkel kancellár Orbán Viktor Németországba való meghívásával próbálja meg kifogni a szelet a bajor szövetséges, a Keresztényszociális Unió (CSU) vitorlájából. Mint a Spiegel internetes kiadása írja, elsősorban a német belpolitikai válság magyarázza, hogy a magyar miniszterelnököt július első hetében Berlinbe hívta a német kancellár.

A két uniópárt közötti feszültség abból alakult ki, hogy a CSU elnöke, Horst Seehofer, szövetségi belügyminiszter közölte, már a határon visszafordítanák azokat a menekülteket, akik menedékkérelmét már elutasították valamelyik más uniós tagországban. Ez valójában a határellenőrzés visszaállítását jelentené. Seehofer hétfőn két hetet adott Merkelnek arra, hogy közös európai megoldást találjon a menekültkérdésre, ha ez nem sikerül, akkor – a szövetségi belügyminiszter közlése szerint – azonnal megkezdik a menekültek kitoloncolását.

Elodázott kormányválság

A következő két hétben biztosan nem robbantja fel a német kabinetet Horst Seehofer bajor belügyminiszter. Ha rövid időre is, de elásta a csatabárdot a német CDU és a CSU. Horst Seehofer, a német Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, szövetségi belügyminiszter, csak két hét múlva kezdené kiutasítani az országból azokat a menekülteket, akik menedékkérelmét más országokban elutasították.

A vitát tehát csak elnapolták. A CSU-nál többen meg vannak győződve arról, hogy ha összefognak a menekültkérdésben radikális álláspontot képviselő Orbánnal, az szavazatokat hozhat a szeptemberi bajor tartományi választás közeledtével – utal a belpolitikai okokra a Spiegel. 2015 nyarán a magyar kormányfőt meghívták a CSU frakciójának nyári ülésszakára, és szintén jelen volt a 2018 elején megtartott frakcióülésen.

Orbán megítélésében azonban jelentősek a különbségek a CDU és a CSU között. A Fidesz újbóli, áprilisi választási győzelmét eltérően értékelte a két uniópárt. Miközben Merkel írásban gratulált, Seehofer a nyilvánosság előtt adott hangot örömének. Mint mondta, Orbán ismét bebizonyította, mennyire bíznak benne az emberek. Persze Merkel is csak a nyilvánosság előtt kerülte az érintkezést Orbánnal, a valóságban a Fidesz és a magyar kormány – a migrációs ügyek kivételével – stabil támogatója a német érdekeknek az EU-s intézményekben.

Azzal, hogy Merkel július 5-én az eddigi, látszólagos távolságtartást feladva fogadja Orbánt, újabb egy hetet nyer a koalíciós válságban, hiszen Seehofer – magyar barátja látogatása előtt – aligha kezdi meg a menekültek visszatoloncolását.

Ugyanakkor a CSU döntése a visegrádi országokat is megoszthatja. Mint az cseh Aktualne portálja írja, a nyugati sajtó által a populisták közé sorolt Andrej Babis cseh miniszterelnök egyértelműen Angela Merkel politkája mögé állt a menekültkérdésben. A kijelölt cseh kormányfő, akinek kormánya még nem esett túl a bizalmi szavazáson a cseh kormányban, élesen bírálta Seehofer azon javaslatát, hogy ismét rendőröket állítson fel a határra. Utalt arra, Csehország jóléte nagyban függ a schengeni határok zavartalan működésétől, s alapvető fontosságú az Európai Unió működésében is az, hogy nem létezik határellenőrzés az egyes országok között. Babis egy prágai konferencián kifejezetten barátságtalan lépésnek tartja Seehofer felvetését, s egyértelműen a kancellár mellé állt.