Svájc;Pintér Sándor;törvényjavaslat;

2018-06-20 17:35:00

Kockázatként tekint a kormány a külföldi befektetőkre

Miniszteri engedélyhez köthetik a kínai, orosz vagy az offshore-cégek magyarországi befektetéseit, aki nem regisztrál 10 milliós bírságra is számíthat.

Új törvényjavaslat került fel a parlament honlapjára: a Semjén Zsolt által beterjesztett anyag a Magyarország biztonsági érdekeit sértő külföldi befektetéseket védené ki azzal, hogy miniszteri engedélyhez kötne egy sor hazai beruházást és tulajdonjog-vásárlást.

A javaslat az EU-n, Svájcon és a Európai Gazdasági Térség államain kívül minden országra érvényes lenne, az érintett cégek engedélyt kellene kérjenek ahhoz, hogy 25 százaléknál nagyobb tulajdonrészt szerezzenek egy-egy magyarországi székhelyű gazdasági társaságban. Nyilvánosan működő részvénytársaságban (Nyrt.) 10 százalékos lenne az ellenőrzési határ.

A javaslat alapján miniszteri engedélyhez kötnék a fegyvergyártást és bizonyos haditechnikai, titkosszolgálati eszközök előállítását, egyes pénzügyi szolgáltatások és fizetési rendszerek működtetését, valamint a villamos energia-, és a földgázellátást, a víziközmű-szolgáltatást az elektronikus hírközlési tevékenységet is.

A kormány által kijelölt miniszternek 30 napja lenne a döntés meghozatalára, ennyi idő alatt kellene kiderítenie, hogy a tervezett beruházás sérti-e a magyar állam érdekeit. A tárcavezető akkor tilthatná meg a helyi befektetést, ha kiderül, hogy a befektető valójában fantomcég, és a bejegyzése szerinti államban nem folytat tényleges gazdasági tevékenységet. A miniszteri döntést bírósági úton is meg lehetne támadni – persze a per hatékonysága kérdéses, ha valamelyik, a kormány által felügyelt közigazgatási bíróságon zajlik majd le.

Aki a bejelentési kötelezettségnek nem tesz eleget, az a javaslat szerint magánszemélyként egymillió forintos, jogi személyként (azaz cégként) tízmillió forintos bírsággal sújtanák – derül ki a javaslatból. A tervezett elvileg megnehezítené az offshore cégek hazai tevékenységét , de feladja a leckét az orosz, kínai, török és közel-keleti befektetőknek is, akikkel az Orbán- kabinet amúgy igyekszik jó kapcsolatot ápolni.