online-számlázás;

2018-06-24 13:04:00

Egy hét, és élesben indul az online számlázás

 Egy hét múlva, július 1-jén debütál az online számla, a kormány csodafegyvere, amitől az adómorál javulását, és nem utolsó sorban a gazdaság tisztulásán keresztül a bevételek jelentős növekedését várja. A korábbi intézkedések alapján - mint az elektronikus árukövető rendszer, vagy az online pénztárgépek -, lássuk be nem is alaptalanul. A számlázó programok adóhivatalhoz történő bekötésével ugyanis évi 50 ezer milliárd forint összegű számlaforgalom válik láthatóvá és követhetővé az adóhivatal számára. Június 22-ig már több mint kétmillió számla érkezett az online számla tesztfelületére - tájékoztatott a Pénzügyminisztérium (PM). A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is felkészült a rohamra: a június 18-án megnyitott regisztrációs felületen eddig 55 ezren regisztráltak, az éles indulás időpontját megelőző héten pedig dömping várható. 

Mint korábban megírtuk, a százezer forintnál nagyobb áfatartalmú számlákat a számlázóprogramot használók esetében azonnal, a tömbös számlázást alkalmazóknál pedig néhány napon belül jelenteni kell a NAV-nak. Az ilyen tartalmú számla kibocsátásának feltétele, hogy a vállalkozó regisztráljon a a NAV Online Számla felületén. A számlázó programot használó vállalkozóknak ellenőrizniük kell azt is, hogy az általuk használt program képes lesz-e július 1-jétől az online adattovábbításra. A regisztrációt az első adatszolgáltatással érintett számla kiállításáig kell elvégezni, azaz július elseje után is lehetőség van erre, bár a könyvelők azt ajánlják ügyfeleiknek, tegyék ezt meg minél hamarabb, és azt ajánlja a PM is.
A NAV nemcsak a fejlesztőknek, a vállalkozásoknak nyújt szakértői, informatikai, illetve technikai segítséget, hanem kifejlesztett egy ingyenesen használható - speciális és egyre bővülő szolgáltatásokat nyújtó - online-számla programot. Tekintettel arra, hogy a kézi számlák adatait is továbbítani kell, célszerű az érintetteknek megfontolni az átállást a számlatömbökről az adóhivatal ingyenes számlázó programjának a használatára.

Az online számlázás bevezetése nemcsak a költségvetési bevételek növelésében, hanem a bürokrácia-csökkentésben is jelentős előrelépést jelent. A számla kiállítójánál ugyanis kiváltja a belföldi összesítő jelentést, sőt a vállalkozások adatszolgáltatással érintett számlái is lekérdezhetőek lesznek. Az online számlázás megteremti az áfabevallások adóhivatali kiajánlásának a jövőbeni lehetőségét is.