Philip Hammond brit pénzügyminiszter közölte: katasztrofális következményekkel járhat egy kereskedelmi háború, főleg az Egyesült Államok számára – írja a Reuters. Hammond hozzátette, hogy ettől függetlenül, történjen bármi, az Egyesült Királyság továbbra is a nyitott piacok és a szabad kereskedelem, valamint az alacsony tarifális és vámjellegű akadályok nyílt támogatója marad.
A Trump által – egyebek mellett más országok tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatára hivatkozva – bevezetett védővámok már az Egyesült Államok piacán is éreztetik hatásukat: a Harley-Davidson például bejelentette, hogy a termelés egy részét a döntés miatt Európába helyezi át. Az amerikai elnök ezt követően bírálta az amerikai motorkerékpár-gyártó céget, mondván: szerinte a Harley-Davidson csak kifogásként használja a védővámokat.
A cég közlése szerint azért hozták meg a döntést, hogy így kerüljék el az egyes amerikai termékekre kivetett európai védővámokat, amelyeket az Egyesült Államok által bevezetett importvámokra válaszul fogadott el az Európai Bizottság. A Harley-Davidson ugyanis úgy véli, mindez minden egyes motorkerékpár után 2200 dollárnyi pluszt jelentene Európában, ami a vállalat legnagyobb piaca.
Narancslé, jacht, whiskey
Az Európai Unió 25 százalékos védővámot vetett ki mintegy 2,8 milliárd eurónyi amerikai termékkel szemben, válaszul az acél- és alumíniumkivitelt sújtó új importvámokra. A megadóztatott amerikai termékek listáján a motorkerékpárokon kívül szerepel még például a mogyoróvaj, az áfonya és a narancslé, de megtalálhatók rajta mezőgazdasági termékek, számos vas- és acéláru, ruhák, ágyneműk, dohánytermékek, jachtok, illetve a bourbon whiskey is.
Az EU tavaly 6,4 milliárd euró értékben exportált acélt és alumíniumot az Egyesült Államokba. Brüsszeli tájékoztatás szerint ezért a jövőben további 3,6 milliárd eurónyi amerikai termékre vetnek majd ki importvámot. Erre három év múlva, vagy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előtt indított vitarendezési eljárás lezárulta után kerülhet sor.
Washington nemrég jelentette be, hogy nem ad mentességet az EU-nak az acél és alumínium importjára kiszabott 25, illetve 10 százalékos védővám hatálya alól. A döntés után azonnal lemondott Trump gazdasági főtanácsadója.
Az Európai Bizottság ezt követően a WTO-hoz fordult, valamint még korábban vizsgálatot indított annak felderítésére, hogy kell-e lépéseket tenni az unió piacának védelmében az amerikai vámok miatt nagy mennyiségben megjelenő acél és alumínium miatt.