Emmi;kampány;kézmosás;kórházi fertőzések;

2018-06-30 14:32:15

Kórházi fertőzések: az Emmi a lakosságot tanítja kézmosásra

Miközben két év alatt drámaian nőtt a kórházi fertőzéssel összefüggő halálesetek száma, a humántárca a lakosságot biztatja sűrűbb tisztálkodásra.

Moss kezet! - címmel indított kampányt az Emmi egészségügyi államtitkára, hogy ezzel figyelmeztessenek a kórházi fertőzések veszélyére. A Semmelweis-naphoz kapcsolódó, július elsejétől a hónap közepéig tartó programmal a kézmosás fontosságra akarják felhívni a lakosság figyelmét – és egy reklámcég támogatásával, száz citylight felületen fogják reklámozni az alapvető higiéniai műveletet.

Az ötlet jócskán cinikusnak tűnhet akkor, amikor sok kórházban napi szintű gondot jelent a kézfertőtlenítő szerek hiánya, a betegek pedig otthonról hozzák a tisztálkodási szereket: a probléma súlyát jelzi, hogy tavaly a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz) kétszázezer forintos értékben ajánlott fel száz liter alkoholos kézfertőtlenítőt a rászoruló kórházaknak.

A Magyar Nemzet cikke szerint Reszasz arra is emlékeztetett, hogy az uniós országok közül pont Magyarországon, a kézfertőtlenítést elsőként meghonosító Semmelweis  hazájában használják a legkevesebb alkoholos kézfertőtlenítő gélt az egészségügyi intézményekben (6 liter/1000 betegnap; Svédországban ez például 40 liter/1000 betegnap).

Eközben 2014-2016 között 3998-ról 4830-ra nőtt a kórházi fertőzések száma. A hazai betegek körében leggyakoribb kórházi „baleset” az alsó légúti fertőzés, a tüdőgyulladás, a seb-, a húgyúti és a véráramfertőzés.

Ráadásul, a most a megelőzés mellett kampányoló Emmi és az ÁNTSZ többszöri kérésre sem adta ki a kórházi fertőzések közérdekű adatait, a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezetnek úgy kellett kiperelnük tőlük a kórházakra bontott adatmennyiséget. 

A helyzet talán idővel javulhat: a tárca  MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Nagy Anikó egészségügyért felelős államtitkár hivatalba lépése óta az egyik fontos céljának tekinti, hogy minden kórházban kiemelt betegbiztonsági kérdésként kezeljék a fertőzések megelőzését. Ennek jegyében hamarosan elkészül az országos módszertani, cselekvési és felügyeleti rendszer, amelynek kialakításában hazai szaktekintélyek vesznek részt.