Nem múlik az átok

2018.07.02 08:41
Az esélytelenebb házigazda orosz válogatott tizenegyespárbajban bizonyult jobbnak a végso gyozelemre is esélyesnek tartott Spany
Fotó: AFP/ YURI CORTEZ
Meglepetésre a házigazda oroszok tizenegyesekkel legyőzték a spanyolokat a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében, az esti meccsen pedig a horvátok múlták felül ugyanígy a dánokat.
Nagy volt a mozgás a találkozó előtt a moszkvai Luzsnyiki Stadion VIP-páholyában, ahol VI. Fülöp spanyol király, Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke és Vlagyimir Putyin orosz elnök foglalt helyet. Utóbbi megálmodta a téli olimpiát és 2014-ben elhozta Szocsiba, most pedig labdarúgó-vb-t adott a népnek. Pénz nem számít, ez nemcsak a stadionok építésénél, hanem a rendezési jogért rendezett versenyben a szavazatok megvásárlásánál is nyilvánvaló volt.
Az orosz válogatott papíron a mezőny második feléhez tartozik, teljesítménye sem volt meggyőző, a spanyolok legyőzésével azonban a nemzeti együttes nemcsak teljesítette, felül is múlta a politikai hatalom elvárásait, legitimizálta az arénákra ellenőrizhetetlenül elköltött eurómilliárdokat.
Pedig úgy tűnt, nem születik meglepetés, a spanyolok a 12. percben előnybe kerültek, a kapu elé lőtt labda a Sergio Ramossal birkózó Szergej Ignasevics sarkáról pattant az orosz kapuba. Ezzel a 38 éves Ignasijevics a vb-k történetének legidősebb öngólszerzője. Sergio Ramos 17. vb-meccsét játszotta, ezzel beállította a kiváló kapus, Iker Casillas spanyol rekordját. A hazaiak a 41. percben egyenlítettek, Artyom Dzjuba fejelte rá a labdát Piqué kezére a tizenhatoson belül. A megítélt büntetőt Dzjuba értékesítette (1-1), az oroszok veszélyes helyzet nélkül egyenlítettek.
A folytatásban a spanyolok szerették volna hamar eldönteni a meccset, de nem tudtak a kapu közelébe kerülni, a 60. perctől mindkét együttes szenvedett a pályán, a nézők pedig a lelátón és a képernyők előtt…
A 90 perc nem hozott döntést, következett a hosszabbítás, az már eldőlt, hogy a spanyolok veretlenségi sorozata nem szakad meg, immár 24 meccs óta nem kaptak ki a dél-európaiak. A hosszabbításban az első izgalomra a 114. percig kellett várni, ekkor Piquével és Sergio Ramosszal is szabálytalankodtak a tizenhatoson belül, de a videofelvételek elemzése után elmaradt a büntetőt. Mivel 120 percet követően is döntetlen volt az állás, jött a tizenegyespárbaj: a spanyolok utoljára 2002-ben jutottak el idáig, akkor Dél-Korea ellen elbukták az idegek harcát. Orosz oldalon Szmolov, Ignasevics, Golovics és Csernyisev is értékesítette a büntetőt, a spanyoloknál azonban csak Iniesta, Piqué és Sergio Ramos talált a hálóba, Koke és Aspas lövését Akinfejev kivédte, így az oroszok jutottak be a legjobb nyolc közé, Spanyolország pedig vb-n továbbra sem tudja legyőzni az aktuális házigazdát.
A lefújást követően Iniesta bejelentette, hogy többet nem lép pályára a spanyol nemzeti együttesben.
„Ez volt az utolsó meccsem a válogatottban, csodálatos élményt jelentett itt szerepelni, igaz, a befejezés nem lett álomszerű” – jelentette ki a klasszis.
Mathias Jörgensen szinte a középkezdés után vezetést szerzett a dánoknak, amire Mario Mandzukic révén a negyedik percben válaszoltak a horvátok az esti meccsen. A folytatásban óvatosabbak lettek a csa­patok. Az utolsó öt percben voltak ígéretes támadások, gól nem esett, ahogy a hosszabbításban sem. A 115. percben Rebic buktatásáért tizenegyest kaptak a horvátok, de Modric lövését Schmeichel megfogta. A drámai büntetőpárbajban az első és harmadik körben is hibázott mindkét csapat. Az ötödikben Jörgensen rontott, Rakitic nem, a horvátok jutottak tovább.

Izraeli vereséggel esett ki a Ferencváros

2018.07.19 22:00
A ferencvárosi Fernando Gorriarán és az izraeli Ejtan Tibi a labdarúgó Európa Liga-selejtező első körében játszott Ferencváros -
Fotó: MTI/ Illyés Tibor
2-1-es vereséggel búcsúzott a kupasorozattól a hazai NBI ezüstérmes csapata, az Európa-liga selejtező első fordulójában véreztek el.
Magyar idő szerint 19 órától kezdett Netanyában a Maccabi Tel-Aviv vendégeként a Ferencváros, amely bár a budapesti mérkőzésen 1-1-re végzett izraeli ellenfelével szemben, az idegenben kapott gól miatt kiesésre állt. Mindez kezdetben visszaköszönt: a Maccabi játékosainak nem volt sürgős, a mezőnyben a küzdelem dominált, igazán veszélyes helyzet sokáig egyik kapu előtt sem alakult ki. Magyar lehetőséget a Marcel Heister passzával elfutó Kjartan Finnbogason lövése jelentett fél óra után, az első játékrész lefújása előtt kevéssel azonban ismét jött a Magyarországon is a hajrában eredményes Eliran Atar, aki 22 méterről hatalmas gólt szerzett – ezzel már gólelőnyben volt a Maccabi.
A térfélcserét követően az utóbbi években rendre a csoportkörig jutó izraeliek álltak közelebb az újabb találathoz, kétszer is kapufát találtak. Thomas Doll előbb Davide Lanzafamét Varga Rolandra, majd Ivan Petriakot Böde Dánielre cserélte, ám a helyzetekig csupán elvétve eljutó Ferencvárosnak a cserék után sem volt sansza: az NB I ezüstérmese 2-1-es összesítéssel búcsúzott a kupasorozattól.
A kieséssel egy időben a magyar szövetségi kapitány, Marco Rossi a „búcsúmeccsén” 2-1-re nyert Tbilisziben a Kalmár Zsolttal, Vida Mátéval és Vida Kristopherrel is rohamozó Dunaszerdahellyel, azaz továbbjutott a DAC. Az azeri Neftci Baku ellen 3-1-es hátrányból induló Újpest találkozója lapzártánk után ért véget.
Csütörtökön összesen négy magyar érdekeltségű párharcot rendeztek a labdarúgó Európa-ligában. A selejtező 1. fordulójában a legkorábban az Eppel Mártont és Elek Ákost is foglalkoztató kazah klub, a Kajrat Almati látta vendégül az andorrai UE Engordany együttesét, a vége kiütés lett: 7-1-re nyertek a kazahok, nagyban köszönhetően a Honvédtól igazolt Eppel négy (!) találatának. A Kajrat 10-1-es összesítéssel lépett a következő körbe, a válogatott csatár az első mérkőzésen egyszer volt eredményes.
Frissítve: 2018.07.19 22:01

Gazdasági kényszerpályán mozgott az NB I újonca

2018.07.19 17:53

Fotó: Népszava/ Vajda József
Tíz idegenlégióssal erősített a szombaton kezdődő élvonalbeli labdarúgó-bajnokságra a Kisvárda. Az újonccsapat célja a nyolcadik hely elérése.
A másodosztályban nem szerepelhetnek külföldiek, így a Kisvárda is kizárólag magyar játékosokra építve jutott fel az MTK Budapest mögött a második helyen zárva az NB I-be. Az együttes története során első alkalommal szerepelhet a legmagasabb osztályban. A nyáron komoly változások történtek a keretben, tíz külföldi érkezett a csapathoz a legkülönbözőbb országokból, többek között Brazíliából, Grúziából, Romániából, Törökországból és Ukrajnából.
 „Sajnos nem sok választási lehetőségünk maradt, gazdasági kényszerpályán mozogtunk – mondta a Népszavának Révész Attila, a klub szakmai igazgatója. – A magyar játékosok jobban szeretnek a fővárosban vagy Budapesthez közeli klubban játszani. Amikor magyarokkal tárgyaltunk, harminc százalékkal többet kértek tőlünk a futballisták a nagyobb távolság miatt. A másik gond, hogy a feljutás után is változtak az igények, volt olyan játékosunk, aki azért távozott, mert a többszörösét kérte annak, amit az NB II-ben kapott. A külföldieket nem foglalkoztatja, milyen messze van Budapest, nekik az a fontos, hogy Magyarországon játszhatnak, ahonnan azt remélik, könnyebben tudnak továbblépni erősebb bajnokságokba. Kárpátalján több akadémiával alakítottunk ki partneri együttműködést, ennek köszönhetően is sikerült kedvező feltételekkel jó futballistát szerződtetnünk.”
Az elmúlt években a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) az úgynevezett fiatalszabály keretében plusz pénzt fizetett az élvonalbeli kluboknak az utánpótláskorú játékosok szerepeltetéséért.
„A szándék jó volt, viszont torzította a viszonyokat – emelte ki Révész. – A tehetséges fiatal magyar futballisták ára az egekbe szökött, azok közül pedig, akik kiöregedtek az utánpótlás korból, sokan elvesztek a sportág számára. Az előttünk álló szezonra érvényes új, produktivitási támogatás jobb és igazságosabb rendszernek tűnik, igaz, egyelőre nehezebben átlátható, meg kell még szokni.”
A csapat új stadionban fogadja az ellenfeleket, a játékosok hétfőn edzhettek első alkalommal a 3 ezer néző befogadására alkalmas létesítményben. A klubvezetés elsődleges elvárása - újonccsapatnál ez természetes – a biztos bennmaradás, de Révész ennél konkrétabban fogalmaz.
„Nagyon örülünk az új stadionnak, ha sikerül megtölteni, az nekünk akkor siker lesz, mint amikor a válogatott meccsén telt ház van a Groupama Arénában – hangsúlyozta a szakmai igazgató. – A csapatot a nyolcadik helyre várom. A transfermarkt.de szerint az élvonalban szereplő együttesek keretei között a miénk a negyedik legértékesebb az FTC, a Vidi és a Debrecen mögött, de tudjuk, hogy a pénz nem minden. Nálunk nincs olyan klasszis, aki kiemelkedik az együttesből, már januárban elkezdtük kialakítani a csapatot erre a szezonra, mindenkit posztra, célzottan igazoltunk. Akkor sem kell kétségbe esnünk, ha egy-két ember megsérül, vagy jönnek az eltiltások, mindenkit megfelelően tudunk helyettesíteni.”

"A vereség jön magától."

Kondás Elemér vezetőedző a Népszavának elárulta, nem készített előzetes tervet arra vonatkozóan, hogy a bajnokság adott szakaszában hány ponttal kell rendelkeznie a csapatnak. „A legendás edző, Illovszky Rudolf mondta sokszor, hogy a vereséget nem kell tervezni, jön az magától, ezért én is minden meccsen győzelemre számítok, az a célom, aztán kiderül, hogyan alakul a mérkőzés – hangsúlyozta Kondás. – A város nagyon várja a bajnokságot, amelynek nyugodtan vághatunk neki, ősszel egész biztos nem lesz rajtunk nyomás, az majd a végéhez közeledve erősödik fel. Az előző szezonban nagyon kiegyenlített volt a mezőny, két-három győzelemmel a tabella alsó részéből akár dobogó közelébe lehetett kerülni, de ugyanez megtörtént csapatokkal fordított irányba is. Hasonlóan szoros bajnokságra számítok ezúttal is.” A kisvárdaiak az első fordulóban a címvédő MOL Vidi FC otthonában kezdenek.

Frissítve: 2018.07.19 17:53