MNB;bankjegy;

2018-07-03 15:58:00

Megújul az 500 forintos, az 5 forintos érme még marad

Jövő februárban érkezik az új bankjegy, a régi 2020 őszéig marad velünk. Az 5 forintos érmét egyelőre nem vonják ki a forgalomból, állítólag kedvelik az emberek.

Az új, 500 forintos bevezetésével befejeződik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bankjegy-csere programja. A jegybank az 500 forintosnál is, mint eddig a többi – a kibocsátás sorrendjében a 10 ezres (2014), a 20 ezres (2015), a 2 ezres (2017), az 5 ezres (2017), valamint az ezres (2018) - bankjegy esetében is történt, két lépcsőben hajtják végre a cserét - jelentette be Gerhardt Ferenc, a jegybank alelnöke.

2019 február 1-től fizethetünk az 500 forintos címlettel, a régit pedig 2020 októberének végéig lehet használni. A mostani bejelentés és a tényleges forgalomba hozatal között azért telnek el hónapok, hogy a parkoló-. a menetjegy-, az ital- és az áruautomaták berendezéseinek átállítására legyen elég idejük az üzemeltetőknek. Ehhez a jegybank, mint eddig is, ingyenes technológiai segítséget nyújt – ígérte az alelnök. A kivont bankjegyeket a postahivatalok és a hitelintézetek 3 évig elfogadják, az MNB pedig 30 esztendeig átcseréli azokat újra, azonos értékben.

Egyetlen bankjegy van még a régi sorozatból - az újjal párhuzamosan - forgalomban, a 10 ezres, immáron 4 esztendeje. A régi kivonásáról - készletezési okokból - még mindig nincs döntés. Az alelnök szerint 2019 második felében kivonják ezt a címletet is. 

Gerhardt Ferenc egy ország szuverenitásának jelképeként hivatkozott az önálló pénzkibocsátásra. A Népszava ezzel kapcsoltban megkérdezte: ezek szerint lemondtak az euró majdani bevezetéséről? Az alelnök arra hivatkozott, hogy négy év alatt sok ember munkája révén zajlott le a bankjegycsere. Ezzel mintegy érzékeltette, hogy munkatársaik tevékenységét nem szívesen hagynák elveszni. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy ha mi is euróban fizethetünk, akkor is megmarad Magyarország szuverenitása.

Arról is érdeklődtünk, hogy mivel a pénztárak nem szívesen bajlódnak az 5 forintos pénzérmékkel, tervezik-e azok kivonását? Mint megtudtuk: ilyesmire nem készülnek, mert „az emberek megkedvelték.” 

Az új bankjegysorozat bevezetésének plusz költsége (az elhasználódottakon felüli bankjegyek legyártásának, cseréjének tőkeigénye) 4 milliárd forint.

Az alkalmazott számos biztonsági elemnek köszönhetően tavaly mindössze 600-700 bankjegy hamisításának kísérlete történt, és 2018-ban sem számítanak többre - mondta az alelnök, aki szerint e tekintetben is kétségtelenül sikeres az új bankjegysorozat.

A jegybank alelnöke elzárkózott attól, hogy hétfőn történelmi mélypontjára jutott forint megvédésére tett esetleges intézkedésekről beszámoljon. A Monetáris Tanács kedden egyébként a szokásos - nem kamatdöntő - ülését tartott, ahol nem is szerepelt a napirenden ez a kérdés. Gerhardt Ferenc a legutóbbi - kamatdöntő - ülésük kommentárját, illetve az Inflációs jelentében szereplő megállapításokat tekintette mérvadónak. Ezekből az következtethető ki, hogy 2019 első feléig nem lesz kamatemelés.