Karlovy Vary;szólászabadság;Virágvölgy;

2018-07-08 16:57:43

Karlovy Vary - Csúcson a völgy

Egyből egy örömteli sikerként könyvelhetjük el a 2018-as magyar részvételt régiónk vezető filmfesztiválján, hiszen az egyetlen magyar hivatalos programba meghívott játékfilm, Csuja László Virágvölgy című műve komoly elismeréssel térhetett haza.

Az 53. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál szombat esti gáláján Csuja László és csapata az egykori szocialista országok műveit versenyeztető East of the West – azaz A kelet nyugatja – program zsűrijétől kapta meg a tízezer dollár pénzjutalommal járó (melyen, a fesztivál szabályai szerint osztozik a rendező és a producerek) nagydíjat. A Virágvölgy, a boldogságkeresés meséje, a fiatal pályakezdőket támogató Inkubátor program második filmje, így nem csoda, hogy Csuja a támogatási rendszert létrehozó Magyar Nemzeti Filmalapnak köszönte meg az elismerést. Hozzátette a mű eszmei üzenetét is: reméli, hogy a jelenlévők közül mindenki megtalálja majd a saját virágvölgyét.  

Az East of the West kategória fődíját a kirgiz-orosz Szulajman hegy (Sulemain Mountain) nyerte el. A rendhagyó és egyedi mű hőse az alkohollal igencsak jó viszonyt ápoló Karaban, aki együtt él terhes feleségével, amikor feltűnik a színen előző asszonya azzal a hírrel, hogy megkerült régen eltűnt közös gyermekük. A történetben erős szerephez jut a misztikum és a címben is szereplő hegy mágikus ereje. A film rendezője, Elizaveta Stishova a ceremónián elmondta: rengeteg adósságba verte magát a film miatt, de a hitelezőknek még várniuk kell, mert a díjjal járó tizenötezer dollárt a filmben szereplő, a valóságban is nyomorgó emberek családjainak ajánlotta fel.

Ami a nagyverseny műveit és díjazottjait illeti, a nagy színvallások jellemezték az estét. A legjobb színésznő díját (amihez csak meleg kézfogás jár a szobor mellé) Mercedes Morán argentin színésznő kapta. Hosszasan beszélt arról, hogy milyen fontos a feminizmus és a karjára tekert zöld ruhával is üzente az argentin kormánynak, hogy végre tegyék lehetővé az országban az abortuszt.

Bevallom, nem lepődtem meg, amikor az est fénypontján, a huszonötezer dollárral járó Kristály Glóbusz átadásakor következtek az igazi nagyotmondások. Például, hogy a zsűri részéről a színpadon skótszoknyában megjelenő, amúgy ír Mark Cousins dokumentumfilmes azt állította Radu Jude rendezőről, hogy olyan jelentőségű alkotó, mint Jean-Luc Godard, Orson Welles vagy a minap elhunyt Claude Lanzmann. Jude szemmel láthatóan nem készült ekkora elismerésre, hiszen farmerben és tornacipőben érkezett és nehezére esett koherens köszönőbeszédet mondania. Nem baj, erre ott volt neki a vagabund román producer, Ada Solomon, aki elmarasztalta a jelenleg nem feltétlenül demokratikus európai országokat. Közös alkotása Judevéval, melynek címe, Nem érdekel, ha barbárokként kerülünk be a történelemkönyvekbe minden olyan országról szó, ahol nincs szólásszabadság. Név szerint Oroszországra, Romániára, Lengyelországra, Magyarországra és Törökországra gondolt. A film egyébként arról az etnikai tisztogatásról szól, melyet a román hadsereg hajtott végre a keleti fronton 1941-ben.

Az est csillaga a veterán amerikai rendező, az Oscar-díjas Barry Levinson volt, aki a gálán életműdíjat vehetett át Jíri Bartoska igazgatótól. A rendező megjegyezte: azért fontos a mozi, mert ez az a művészeti ág, amely bármilyen embereket össze tud kapcsolni. Szép gondolat. Levinson jelenléte több mint szimbolikus volt, mivel az idén harminc éves Esőember lett Karlovy Vary-ban a közönségdíjas, amit nagyon sokat elmond arról, hogy milyenek voltak akkor a friss művek.