Nagy-Britannia;Szkripal-ügy;Novicsok;

2018-07-09 07:50:59

Novicsok-mérgezés: meghalt az egyik beteg

Meghalt vasárnap este az egyike annak a két brit személynek, akik rejtélyes körülmények közt kerültek kapcsolatba a Szergej Szkripal és lánya elleni támadásból ismert idegméreg-hatóanyaggal.

A Scotland Yard a hírt ismertető közleményében bejelentette, hogy mostantól gyilkossági ügyben folyik a nyomozás - írja az MTI.

Június végén, szombaton két brit állampolgár - egy 44 éves, háromgyermekes nő, Dawn Sturgess, és egy 45 éves férfi, Charlie Rowley - betegedett meg a délnyugat-angliai Amesbury kisvárosban. Mindkettőjüket válságos állapotban szállították a közeli Salisbury kórházába, ahol a rendőrségi bejelentés szerint vasárnap este Dawn Sturgess elhunyt. A Scotland Yard tájékoztatása szerint Charlie Rowley állapota továbbra is válságos.

Neil Basu, a terrorellenes ügyosztály parancsnoka vasárnap esti tájékoztatójában úgy fogalmazott: Dawn Sturgess halálhíre megerősíti a Scotland Yard elszántságát arra, hogy azonosítsa és átadja az igazságszolgáltatásnak "azt vagy azokat, akik ezért a csak felháborítónak, felelőtlennek és barbárnak nevezhető cselekedetért felelősek".

A brit védelmi minisztérium Porton Downban működő vegyi és biológiai kutatóintézete a múlt héten megállapította, hogy Dawn Sturgess és Charlie Rowley megbetegedését is a Novicsok idegméreg-családba tartozó szer okozta, csak úgy, mint korábban a volt hírszerző Szergej Szkripal és lánya, Julija Szkripal esetében. Sajid Javid belügyminiszter, aki vasárnap - néhány órával Dawn Sturgess halálhírének bejelentése előtt - Salisburybe és Amesburybe látogatott, a BBC televíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott:

Ahogy Javid fogalmazott, Szkripalék megmérgezése "az orosz állam barbár, embertelen cselekedete volt". A Szkripal-ügy miatt Nagy-Britannia és több más ország, köztük az Egyesült Államok és Magyarország is száznál több orosz diplomatát kiutasított. Moszkva viszonozta a kiutasításokat, és mindent felelősséget tagad.

A mostani mérgezéses incidensről az egyöntetű szakértői vélemény az, hogy nem újabb célzott támadás történt, hanem a két brit a márciusi támadás után hátramaradt hatóanyaggal kerülhetett valahogy érintkezésbe.