Orbán Viktor;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;

2018-07-09 15:27:35

Orbán Ankarában ünnepelte Erdogant

A magyar kormányfő többek között venezuelai, kirgiz, kazah vezetőkkel ünnepelte az autoriter török államfőt, de ott volt Silvio Berlusconi és Gerhard Schröder volt német kancellár is.

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Ankarába utazott, és részt vett Recep Tayyip Erdogan államfő beiktatási ceremóniáján. Az MTI sietett leszögezni, hogy az esti ünnepségre számos ország vezetőjét várták. Arról viszont nem tettek említést, hogy az uniós országok vezetői szinte kivétel nélkül távol maradtak az ünnepségtől: a magyar kormányfő mellett Rumen Radev bolgár elnök vett részt a rendezvényen.

Noha a rendezvényen mások mellett ott volt Gerhard Schröder volt német kancellár és Silvio Berlusconi egykori olasz kormányfő is, Orbán Viktor elsősorban a venezuelai, kirgiz, kazah vezetőkkel ünnepelhette az autoriter török államfőt. Árulkodó, hogy információink szerint Andrej Kiska szlovák államfő hivatalába is befutott egy invitálás, de ő „kimentette magát”, így északi szomszédunkat csak az ankarai szlovák nagykövet képviselte. Nagy-Britannia részéről – a követség tájékoztatása szerint – szintén csak az Ankarába delegált diplomata jelent meg.

Sajtóértesülések szerint elfogadta a meghívást a beiktatásra Macedónia, Bosznia és Hercegovina, Ukrajna, Venezuela, Pakisztán, Kazahsztán, Kirgizisztán és Oroszország elnöke vagy kormányfője, ezen kívül Igor Dodon moldáv elnök és Aleksandar Vucic, Szerbia köztársasági elnöke.

Erdogan június végén a szavazatok 52,4 százalékával nyerte meg az előrehozott elnökválasztást Törökországban és az ezzel együtt megtartott parlamenti választáson is pártja szerezte meg a legtöbb szavazatot. Az egyre autoriterebb vonásokat mutató államfő 2014 óta birtokolja posztját, előtte kormányfő volt. Tavaly egy alkotmánymódosítással gyakorlatilag elnöki köztársaságot csinált Törökországból. Így most minden adott ahhoz, hogy az országot teljesen a kedve szerint formálja át, Erdogan lesz ugyanis elnökként a kormány feje is. 

A 2016 július 15-ei elvetélt puccskísérlet óta Törökországban folyamatosan rendkívüli állapot van és jelentősen szűkítették a demokratikus jogokat. A puccs óta több száz embert börtönöztek be terrorizmus vádjával, köztük újságírókat is, és több lap szerkesztőségét bezárták. A legfrissebb hír szerint a hétvégén 18 ezer állami alkalmazott elbocsátásáról döntöttek, ezen kívül újabb három újságot és egy tévécsatornát zártak be.