Nagy Imre;petíció;

2018-07-10 08:00:00

Tízezrek védik Nagy Imrét

A Jobbik után a kormány média-holdudvarából is durván támadják a mártír miniszterelnököt. Rengetegen viszont kiállnak mellette.

Eddig közel 40 ezren írták alá azt a petíciót, amit a Demokratikus Koalíció indított annak érdekében, hogy Nagy Imre szobrát ne vigyék el a Parlament közeléből, a Vértanúk teréről – számolt be lapunknak Rónai Sándor, a párt szóvivője.

Szakály Sándor történész szerint ellenben érdemes elgondolkodni azon, hogy az 1919-es „vörösterror” áldozatainak emlékműve váltsa fel Nagy Imre szobrát. A VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatóját azt követően kerestük meg a közelmúltban, hogy az Országgyűlés Hivatala kérdésünkre közölte: a Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság (KNEB) előzetes hozzájáruló nyilatkozata szükséges a kiemelt nemzeti emlékhelynek számító Vértanúk tere átépítéséhez. Szakály Sándor tagja a bizottságnak.

Nagy Imre szobra ügyében a KNEB-hez még nem érkezett előterjesztés, a történész személyes véleményét osztotta meg a Népszavával. Elmondta: a második világháború után lerombolták az ugyanitt álló Nemzeti Vértanúk emlékművét, amely „az 1919-es Magyarországi Tanácsköztársaság, a Lenin-fiúk és a vörösterror áldozatainak állított emléket”. Ha elkerül jelenlegi helyéről a volt miniszterelnök szobra, akkor Szakály Sándor szerint „jól látogatható közterületen, Budapesten” kellene maradnia.

A DK azért is tiltakozik a szobor eltávolítása ellen, mert – idézzük a petíciót – „a forradalmat megörökítő alkotások a magyar emberek szabadságakaratára emlékeztetnek minket. Nagy Imre az 1956-os forradalom jelképe”. A Jobbikot is beleértve a DK az összes ellenzéki pártot szerette volna együttműködésre bírni, de - tájékoztatott a szóvivő - senki nem csatlakozott.

A Jobbik annyira nem, hogy azt követeli: Nagy Imre emlékművét vigyék át a szoborparkba. A Jobbik szerint a „későbbi mártíromság sem tehet jóvá megannyi bűnt, amelyet a második világháborúban kivérzett nemzetünk és másodjára is megcsonkított hazánk ellen a moszkovita gazember Nagy Imre elkövetett”.

Szávay István, a Jobbik frakcióvezető-helyettese – Szakály Sándor lapunknak adott nyilatkozatára hivatkozva – bejelentette, hogy hivatalos megkereséssel fordult a KNEB-hez. Kezdeményezte a Nemzeti Vértanúk emlékművének újbóli felállítást, a „Nagy Imrét ábrázoló alkotásnak pedig méltó helyére, a kommunista szoborparkba szállítását”.

A szóban forgó bizottságot máskülönben Kövér László házelnök vezeti, aki egyszer már felvetette, hogy Nagy Imre szobrát máshova kellene helyezni.

Elég volt a Nagy Imre-kultuszból! – a jobboldali Mandiner.hu portál hétfőn ezzel címmel közölt  véleménycikket a témáról. A Jobbik követeléséhez hasonlóan a cikk úgy fogalmaz: „éppen eleget viseltük már, ahogy egy mesterségesen kialakított, a semmiből létrehozott Nagy Imre-kultuszt toltak le a torkunkon, hősnek beállítva egy velejéig kommunista, hazaáruló és szó szerint nemzetvesztő, mérhetetlenül negatív alakot”.

Tegyük hozzá: a kirohanást akár Orbán Viktor ellen is intézhetné a Mandiner.hu szerzője. A mostani miniszterelnök azzal a beszédével vált országosan ismert politikussá, amit Nagy Imre és társai újratemetésekor, a Hősök terén mondott el 1989-ben. Ily módon Orbán is hozzájárult a „semmiből létrehozott Nagy Imre-kultusz” kialakulásához.

A DK szóvivője szerint a szobor elvitelének előkészítése, hogy a kormánypárti médiában ilyen írás megjelenik.