infláció;áremelés;üzemanyagok;

2018-07-10 09:59:15

Ha a benzin drágul, minden más is drágább lesz

Júniusban 3,1 százalékkal nőttek az árak, de az üzemanyagok sokkal jobban drágultak: a tankolás ma 15 százalékkal többe kerül mint egy éve, de komolyan megdrágultak egyes élelmiszerek és a tűzifa is.

Öt és félév után ismét meghaladja a három százalékot a pénzromlás üteme. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss számai alapján a múlt hónapban a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Májusban még 2,8 százalékos inflációt mértek a statisztikusok, tehát gyorsul az áremelkedés üteme. A nyugdíjas számára fontos termékek ára átlagosan 2,7 százalékkal nőt tavaly júniusihoz képest. 

Az elmúlt egy évben a legnagyobb mértékben, átlagosan 6,2 százalékkal az úgynevezett egyéb cikkek, mint a gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek ára nőtt. Ezen belül kimagasló volt az üzemanyagok drágulása, a tankolás ma 15 százalékkal többe kerül mint egy éve. Az üzemanyag áremelkedése pedig közvetve más termékek, mindenek előtt az élelmiszerek árában is hamarosan megjelenik.

Az élelmiszerek ára 3,4 százalékkal emelkedett, ezen belül a vaj, vajkrém 12,2, a száraztészta 11,2, a tojás 10,1, a tejtermékek 9,0, a liszt 5,1, a baromfihús 4,6 százalékkal drágult, a cukor viszont 22,1 százalékkal olcsóbb lett. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 5,9, a szolgáltatásoké 1,6 százalékkal emelkedett. A háztartási energia 1,4 százalékkal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,2, a palackos gázé 4,6 százalékkal nőtt, a többi energiafajtánál a rezsicsökkentés még tartja magát, így az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A ruházkodási cikkekért 0,6 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 1,1 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

A júniusi árak a májusihoz viszonyítva összességében 0,3 százalékkal nőttek. Egy hónap alatt leginkább az üzemanyagárak emelkedtek (3,2 százalékkal), az élelmiszerárak összességében 0,4 százalékkal mérséklődtek, köszönhetően annak, hogy az idényáras élelmiszerek (zöldség, gyümölcs) árai 4,4 százalékkal csökkentek. 

Az idei első félévben a fogyasztói árak átlagosan 2,3 százalékkal nőttek a múlt év hasonló időszakához viszonyítva.

Az elemzők és a jegybank is három százalékot meghaladó (3,2-3,3 százalékos) inflációt vártak júniusban, és a számok ezt igazolták is. Az MNB a jelenlegi gyorsulást átmenetinek tartja, és maga is 3,2–3,4 százalékos inflációt jelzett előre a nyári hónapokra, így változást a jegybanki eszköztárban továbbra sem várunk – írja kommentárjában Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.

Ezen várakozást erősíti, hogy az MNB júniusi előrejelzése 3,3 százalék volt, vagyis a tényadat ezt még alul is múlta. A maginfláció változatlan maradt, 2,4 százalékos év/év növekedést regisztrált a statisztikai hivatal. Mindezekből világosan látszik, hogy az infláció erősödése a maginfláción kívüli tételekből fakad. S amíg a maginflációban nem látni érdemi elmozdulást, az MNB-től sem várható változás a laza monetáris politikát illetően.