olimpia;világbajnokság;Szeged;kvóta;Tokio;kajak-kenu;

2018-07-11 17:25:02

Tokióban több magyar érem jöhet össze

A két év múlva esedékes nyári olimpián a kajak-kenu számokban a korábbi egy helyett két egység indulhat nemzetenként, így még sikeresebb lehet a játékokon a sportág.

Megváltoznak a 2020-as tokiói olimpiára vonatkozó kvalifikációs szabályok a kajak-kenusoknál, így már akár két egység is indulhat nemzetenként – jelentette be a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) sajtótájékoztatóján Vékássy Bálint, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára.

Magyarországon a kajak-kenu igazi sikersportág, az eddigi 28 újkori nyári olimpián a negyedik legsikeresebb az érmek számának tekintetében a vízilabda, az úszás és a labdarúgás mögött. A  magyarok korábban 25-ször értek elsőként célba, a váltók révén pedig 32 olimpiai bajnoka van Magyarországnak. Úszásban többször előfordult már, hogy két magyar állt a dobogó tetején, elég csak Wladár Sándor és Verrasztó Zoltán moszkvai párharcára (1980) gondolni, vagy 1992-ben Egerszegi Krisztina a jelenlegi sportállamtitkár, Szabó Tünde előtt nyert.

Ez a lehetőség adatik majd meg immár a kajak-kenusoknak is, akik sokszor beszéltek arról, hogy nehezebb a hazai mezőnyből kijutni egy olimpiára, mint ott sikert elérni. Vékássy magyar szempontból rendkívül örömtelinek nevezte a módosítást, hiszen a nemi egyenlőség elve alapján a sportágban 9-9 női és férfi kvótát gyűjthet egy ország a játékokra, s egyesben és párosban lehet majd kihasználni azt, hogy nemzetenként a korábbi egy helyett két hajó indítható.

A változás révén férfi és női kajakban 6-6, férfi és női kenuban pedig 3-3 indulási jog gyűjthető, így értelemszerűen utóbbi szakágakban csak egyesben lesz lehetőség két-két versenyző indítására. Így az MKKSZ terveivel harmonizálva a MOB 2-4 kajak-kenus aranyéremre számít a japán fővárosban.

Hüttner Csaba, a felnőtt válogatott szövetségi kapitánya hangsúlyozta, lényegesen befolyásolja majd a magyar kajak-kenu tokiói sikerességét az, hogy számonként két egység indulhat. „A női kajak szakág a legerősebb, a B-egységünk is dobogóra esélyes lehet az olimpián, de ehhez szükségünk van arra, hogy minden kvótát megszerezzünk. Férfi kajakban már az Európa-bajnokságon is bebizonyítottuk, hogy egyesben, párosban és négyesben is versenyképesek vagyunk, itt azonban óriási a rivalizálás. A női kenuban is a maximális kvótaszám megszerzése a cél. A válogatott egyetlen gyenge pontja a férfi kenu. Nem lesz könnyű, de ha megszerzünk minden indulási jogot, akkor az olimpiai pontszerzésnek lehet realitása" – fejtette ki Hüttner.

A szakember beszélt a júniusi, belgrádi Európa-bajnokságon elért remek eredményekről, ahol a magyar csapat 6 arany-, 5 ezüst-, és 4 bronzéremmel a legsikeresebb nemzetként zárt. Mint mondta, a kiváló szereplés bizakodásra ad okot, de kiemelte, hogy ezekből messzemenő következtetéseket nem szabad levonni, szerinte az augusztusi vb egy teljesen más verseny lesz.

A kapitány beszélt a hétvégén, Szolnokon sorra kerülő második vb-válogatóról is, s elárulta, hogy a női kajakpárosoknál az első fordulóban győztes Medveczky Erika, Csipes Tamara duónak erős kihívói lesznek Kozák Danuta és Kárász Anna, valamint Szabó Gabriella és Takács Tamara személyében. A férfi kajakosoknál Hufnágel Tibor és Ilyés Róbert kettőse szétvált, előbbi a doppingeltiltása után visszatérő Dombvári Bencével, utóbbi pedig Noé Bálinttal indul a Holt-Tiszán, s Hüttner szerint érdemes lesz odafigyelni a Noé Zsombor, Pauman Dániel egységre is.