LMP;interjú;

2018-07-16 06:00:00

Ő az LMP szivárogtató trollja

Ahhoz képest, hogy csak egy kamuprofil, van 400 – főleg politikus és újságíró ismerőse –, és elég jól értesült a párt belügyeivel kapcsolatban. És még interjút is adott, amelyben azt mondja: LMP-nek nincsenek állításai, csak azt csinálja, mint a Fidesz vagy az MSZP.

Kovács Aranka – ez az a név, amelyről minden LMP-s politikusnak, legyen a párt vezetője, vagy csak sima tagja, azonnal egy valós profilkép nélküli Facebook-oldal ugrik be. Noha Kovács Aranka szinte bizonyosan álnév, a „hölgynek” így is csaknem 400 ismerőse van – köztük rengeteg LMP-s politikus és újságíró. A 2016-óta létező Kovács Aranka posztjai, kommentjei szinte kizárólag az LMP-vel foglalkoznak: a párt ügyeiben jól értesültnek tűnik, erősen kritikus, olykor belső információkat tesz közzé.

Több LMP-s politikus a Facebook 80 millió álprofiljához sorolja Arankát is. Olyan prominenssel nem beszéltünk, aki ne ismerte volna a Kovács Aranka-profilt. – Többen csinálják ezt az oldalt, a párt belső ügyeire nem látnak rá, valótlan információkkal dobálóznak csak – mondta egyikük. Egy másik LMP-s politikus viszont úgy vélte, Arankán látszik, hogy valódi információi vannak, még ha néha mellé is lő. Abban minden beszélgetőtársunk egyetértett, hogy egy álprofillal felesleges foglalkozni és amíg „csak” 400 ismerőssel büszkélkedhet, nem is tud ártani az LMP-nek.

Nehéz megítélni, hogy ez-e Aranka valódi célja, vagy pedig - miként ő állítja -, az, hogy a párt lelkiismereteként jobbítson az LMP-n. Ha a „találatairól” beszélünk, akkor érdemes megemlíteni tavaly decemberi bejegyzéseit. Az LMP 2017 végén tartotta kongresszusát, ahol a párt országos listájáról is döntöttek. Aranka úgy vélte, hogy „lepacsizott” listáról van szó, és ki is rakta tippjeit a hivatalos döntés előtt két nappal. Később úgy kommentálta előjelzését az álprofil: „Jobban örültem volna, ha nem így lesz, de szinte teljes pontossággal bejött.”

Egy kamuprofil is lehet hiteles

– Az LMP szervezeti kultúrájától eddig sem állt távol a kiszivárogtatás, szarkasztikusan azt is mondhatnám, hogy a pártnak több az informális csatornája, mint ahányszor formális fórumokhoz fordul belső vitái tisztázása érdekében. Ezzel együtt Kovács Aranka esetében nem klasszikus értelemben vett szivárogtatóról lehet szó – fogalmazott lapunk érdeklődésére Böcskei Balázs, az IDEA Intézet politikai elemzője. Mint mondta, a Facebook-posztok többsége inkább csak reflektál a párt belső ügyeire, hangulatára, ami arra utal, hogy azok nem elsősorban a nagy nyilvánosságnak, hanem a tagságnak szólnak. Ezt a feltevést erősítheti szerinte az is, hogy az LMP tagság alulinformált lehet a pártvezetés centralizálási törekvései miatt. – Vagyis végeredményben az LMP belső nyilvánosságát demokratizáló, kvázi kritikai pártfórumnak is tekinthető a Kovács Aranka profil – vélekedett Böcskei Balázs, aki szerint véletlenül sem szabad túlértékelni az oldal nyilvánosságra gyakorolt hatását, az elemzők például egészen biztosan a helyén tudják azt kezelni.

Hammer Ferenc médiakutató szerint „nem túl bonyolult dolog” a Kovács Aranka-jelenség: eddig is voltak és ezután is lesznek olyanok, akik például politikai okokból információkat szivárogtatnak ki, tényeket hoznak nyilvánosságra. Annak pedig nincs különösebb jelentősége, hogy az információ névtelen levélként kerül nyilvánosságra vagy épp egy kamuprofil teszi azt közzé. Az viszont már más kérdés a szociológus egyetemi oktató szerint, hogy kamuprofil vagy pedig egy beazonosítható ember a hírek forrása. Ennek ráadásul most, amikor mindent elönt a „fake news, különösen nagy jelentőse van – jegyezte meg Hammer. Kérdésünkre ugyanakkor azt nem vitatta: még egy kamuprofil is hitelesítheti saját magát azzal, ha állításai igazak, kritikái jogosak.