egyház;Pannonhalma;

2018-07-18 08:53:00

Pannonhalmi főapát: a jövő tétje az, hogy az egyházak megszólalhatnak-e kritikusan, vagy az állami finanszírozás miatt csendben maradnak

Kérdés, hogy zárójelbe teszik-e a prófétai szerepüket.

Pénzügyi értelemben függővé teszi az egyházakat a beruházások, és fejlesztések finanszírozása – mondta a Portfolionak adott interjújában Hortobágyi T. Cirill, Pannonhalma februárban kinevezett főapátja.

Mivel az egyháznak nincs meg a régi, államosítás előtti vagyona, saját erőből nem képes ezeket végrehajtani. Időről időre beszáll az állam, akár saját forrásból, akár az EU-pályázatok megnyitásával” – fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy mekkora veszélynek tartja az államtól, kormánytól való függőséget, közölte: az a kérdés, hogy egy szerzetesi közösség vagy egyház miként tudja megőrizni a prófétai jellegét, amiben az is benne van, hogy ha valami visszaélést érez a társadalomban, akkor azt nyíltan szóvá teszi.

– jelentette ki. Azzal kapcsolatban, hogy már itt tartunk-e, közölte, hogy nehéz megítélni, részben most kezd e téren tájékozódni. „Az biztos, hogy az éberségünkre nagy szükség van. Az igazságtalanságokat megértéssel, a prófétai szerepünket nem elfeledve, emberi módon igyekszünk észrevenni, szóvá tenni és orvosolni” – mondta.

Kitért arra is: az egyházakat tartsák el a híveik, de ez nyilván nem vonatkozhat az állam által átadott közfeladatokra. Az egyház által átvállalt közfeladat, például az oktatás nem olyan, amit a hívek összességének kellene finanszíroznia. Ha legális az, hogy létezik egyházi iskola, amelyik állami tanrend szerint közfeladatot lát el, és nem hitéleti funkciót tölt be, akkor nem lehet elvárni, hogy a hívek tartsák fenn. Az állam a közoktatást az adókból oldja meg, ebből ad egy részt az egyházi intézményeknek is a normatívával – tette hozzá.

 

A főapát a hitélet és az üzlet párhuzamosságairól, a fejlesztési tervekről és saját menedzsment-elképzeléseiről is beszélt, a teljes interjút itt olvashatja.