egészségügy;gyógyszer;OGYEI;magasvérnyomás;

2018-07-18 17:40:00

Valsartan-vizsgálat: két hónap múlva lesz csak eredmény

A gyógyszer szennyezettségére csak egy véletlen esemény miatt derült fény - a betegeknek még jócskán várniuk kell, hogy megtudják: valós veszélynek voltak-e kitéve.

Várhatóan szeptember közepére derülhet ki, pontosan milyen egészségkockázatnak voltak kitéve azok a betegek, akik a kínai gyártótól származó valsartan-hatóanyagú vérnyomáscsökkentőt szedtek – derül ki a dán gyógyszerhatóság honlapjáról. 

A vizsgálat arra is kiterjed, hogy pontosan milyen problémát okozhat a gyógyszerekben talált szennyezés - azaz valójában mekkora veszélynek voltak kitéve a betegek. Továbbá a vizsgálódás azt is igyekszik pontosan meghatározni: mióta lehetett ez a rákkeltő anyag a kínai gyárból származó hatóanyagban.

Az Európai Gyógszerhatóság szerint még túl korai lenne tájékoztatást adni azokról a hosszú távú kockázatról, amelyet a nitrózamin jelenthet. A szervezet azt is közölte, hogy a vizsgálatba toxikológusokat is bevonnak. Fontos feladatot szánnak a nemzeti gyógyszerhatóságoknak is, az ő segítségükkel derítenék ki, hogy a még piacon lévő egyéb valsartan-tartalmú egyéb készítményekben is előfordul-e ugyanilyen szennyeződés.

Emlékeztetőül: június végén hívott vissza a patikákból 27 fajta valsartan-tartalmú vérnyomáscsökkentőt a hazai gyógyszerhatóság, mert alapanyaguk a gyártás során az említett nitrózaminnal szennyeződött. Ez az egyes ipari folyamatokban melléktermékként képződő szerves vegyület, erősen mérgező, rákkeltő anyag, olyannyira, hogy a laboratóriumi patkánykísérleteknél használhatják daganatképzésre.

Azóta az is kiderült, hogy a szennyezés akár 2012 óta lapulhat a kínai gyártó által készített hatóanyagban. Ugyan a távol-keleti társaság akkor változtatott az előállítási folyamaton, és ezt szabályosan be is jelentette a hatóságoknak, amelyek ilyenkor előírják a cégtől vásárló gyártóknak, forgalmazóknak, hogy milyen minőségvizsgálatokat kell elvégezniük, milyen nem kívánatos anyagokra kell szűrniük. Csakhogy a most bajt okozó, nitrózamin nem szerepelt a minőségvizsgálattal kötelezően keresendők között. A Zhejiang Huahai Pharmaceuticals-nál történt alapanyag szennyeződésre csak véletlenül – a cég felvásárlását megelőző átvilágítás alkalmával – derült fény.

 A nemzeti hatóság (OGYÉI) július negyedikén a betegeknek azt javasolta, hogy aki az érintett, rákkeltő anyaggal szennyezett gyógyszert szedte, egyelőre ne hagyja abba a terápiát, de egy hónapon belül konzultáljon orvosával a készítmény cseréjéről. A betegeknél lévő szennyezett orvosságokból legfeljebb két bontatlan dobozt blokk nélkül is patikák augusztusban visszaváltják.