Kaposvár;bölcsőde;szalmonella;

2018-10-25 10:00:00

Szalmonellafertőzés a kaposvári bölcsődékben: több mint száz gyerek betegedett meg

Augusztus eleje óta immár a harmadik szalmonella-fertőzéshullám söpör végig a kaposvári bölcsődéken, s eddig több mint száz gyerek betegedett meg hosszabb-rövidebb időre. A szülők és a gondozók aggódnak, emellett úgy vélik, az illetékesek sokáig megpróbálták elhallgatni a járványt – a hivatalos verzió szerint még mindig nem tudni, mi okozta a tömeges megbetegedéseket.

Vagy három tucatnyian gyűltek össze szerda délután az ÁNTSZ kaposvári épületében, miután az elégedetlenség hatására az önkormányzat fórumot hirdetett, melyen az érintett szülőkön kívül, bölcsődei vezetők és dolgozók, a megyei tisztifőorvos, a kormányhivatal élelmiszerbiztonsági főosztályának munkatársa, háziorvosok és Kaposvár jegyzője vett részt.

Nem az önkormányzat feladata, hogy megtalálja, hogyan és miért alakult ki a járvány – vezette fel a fórumot Csillag Gábor jegyző, aki amúgy a legutóbbi, szeptemberi közgyűlésen Kováts Imre DK-s képviselő az ügyben feltett kérdésére kijelentette: nincs összefüggés a megbetegedések és a konyha üzemeltetése között. Ezt ezúttal is megismételte, s felsorolta, milyen intézkedéseket tettek az érintett hatóságok. – Miután elsőre mindenki élelmiszer alapú járványra gondolt, a szolgálatok elsőnek az intézményeket ellátó Menza Minta Kft. konyháját és alapanyagait ellenőrizték, s ezek a vizsgálatok azóta is folyamatosak, ám minden esetben negatív eredménnyel jártak. Csakúgy, mint a bölcsődékben végzett ellenőrzések, az intézményeket ráadásul többször is fertőtlenítették.

Az viszont nem került szóba, amiről a DK-s városatya az említett közgyűlésen még beszélt: Kinek a felelőssége, hogy terjedő fertőzés ellenére augusztus 25-én bölcsődei dolgozók, közel 300 gyerek és szüleik részvételével megrendezték a Bölcsődei Családi Napot, s miért csak szeptember közepén, a második járvány során értesítette a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztálya az érintetteket a megbetegedésekről, a megtett intézkedésekről, valamint a szülők feladatairól.

Fadgyas Erzsébet megyei tisztifőorvos arról számolt be, hogy minden bölcsődés gyereket és dolgozót leoltottak, sőt, végigkísérték az intézményekben zajló napi feladatokat is, hátha valamilyen hibára derül fény, de munkatársai sem találtak semmilyen rendellenességet. Ahogyan a kormányhivatal élelmiszerbiztonsági szakemberei sem, akik a Menza Minta Kft. konyhája mellett a cég dolgozóit és szállítóit is megvizsgálták, s ez alapján kijelentették, hogy kizárható, hogy valamilyen élelmiszer miatt tört volna ki a járvány.

- Ha nem ételtől van, akkor honnan? – érdeklődött az egyik anyuka, aki megjegyezte, elhiszi, hogy az élelmiszerbiztonsági vizsgálatok során nem találtak semmit a szakemberek, csakhogy az első, augusztus eleji járványnál ezek elmaradtak.

- Miért kellett eltelnie csaknem három hónapnak, hogy érdemben foglalkozzon a problémával a város? – jött a következő kérdés egy másik szülőtől, a harmadik – aki már nyolc hete otthon kell, hogy legyen felváltva beteg gyerekeivel – pedig azon értetlenkedett, miért zárja ki a város vezetése és a kormányhivatal a Menza Minta Kft. felelősségét?

- Az öt bölcsőde között ez az egyetlen közös pont – jegyezte meg, s ő is megemlítette, az első megbetegedésekkor senki sem vizsgálta a céget.

Több szülő és bölcsődei dolgozó is azon háborgott, hogy tulajdonképpen azt sugallják az illetékesek, az intézmények és az otthoni higiénia hiánya, illetve a gondozók és a szülők felelőtlensége vezetett a visszatérő járványokhoz.

- Folyamatosan azt halljuk, hogy szükséges az együttműködés – mondta egy anyuka –, csakhogy eddig nagyon úgy tűnt, inkább az a lényeg, hogy csendben legyünk, ne legyen botrány az ügyből. Honnan tudhatja egy szülő, hogy a gyereke fertőzött?

A jelenlévő háziorvosok egyike erre elmagyarázta, ha a betegség öt fő tünete közül kettőt megállapít a körzeti orvos, már le kellene oltani a beteget.

- Ha ez mégsem történik meg, nagy a veszély – tette hozzá –, hogy a gyerek beviszi a szalmonellát a bölcsődei közösségbe, ahol aztán továbbkeni a többiekre.

A kifejezés ismét komoly felzúdulást keltett a gondozók körében, akik hosszasan értetlenkedtek: hogyan keni tovább a gyerek?

- Tényleg úgy gondolják, hogy a bölcsődékben a kicsik vájkálnak a saját székletükben? – háborodott fel egyikük, mire valaki megjegyezte: nem az intézményekben kenik a sz.art, hanem éppenséggel itt, a fórumon az illetékesek, mégpedig ezerrel. Másvalaki pedig arról beszélt, hogy addig nem jelent meg soha a szalmonella a bölcsődékben, míg helyben főztek a gyerekeknek, ám valamiért külső cégre bízta az önkormányzat az ellátást: - Ez valakinek biztos jó, de nem a gyerekeknek…

- Nem érdemes most már a bűnbakot keresni – szólalt meg némi meglepetésre ismét az előbbi háziorvos, megint csak komoly értetlenkedést kiváltva. Ám a legtöbb szülőben akkor ment fel végleg a pumpa, amikor az élelmiszerbiztonsági szakember arra az ismételt felvetésre, hogy az öt bölcsőde között egyedül a Menza Minta Kft. a kapocs, s ha kizárható a felelőssége, akkor hogyan lehet, hogy mind az öt intézményen többször is végigsöpört a járvány úgy reagált: - A gyerekek akár a játszótereken is átadhatták egymásnak a betegséget.

Az újabb és logikus felvetésre, hogy akkor óvodásokat és az iskolásokat hogyan kerülte el a járvány, nem érkezett érdemi felelet…

Abban viszont megállapodás született, hogy a beteg gyerekek csak két, negatív székletminta után mehetnek vissza közösségükbe, s az is többször elhangzott, hogy a legutóbbi megbetegedést múlt kedden regisztrálták, így remélhetőleg sikerült megállítani a járványt.

Szűk három hónap alatt, harmadik nekifutásra…