oltás;koronavírus;mutáció;

Ha nem lesz elég oltott Európában, akkor akár jöhet egy olyan mutáns is, mely ellen már nem védenek a vakcinák

A szakértő mindenkit eltanácsol attól, hogy két vektorvakcinára emlékeztető oltásnak is vektorvakcinát kérjen, mivel ez hatástalan.

A járványhelyzet nem azért romlik, mert az oltások nem hatásosak, hanem azért, mert újabb és újabb, fertőzőbb variánsok jelennek meg, miközben a beadott oltások hatásfoka csökken, ezért is van szükség az emlékeztető dózisra - mondta el Lisziewicz Julianna immunológus az ATV Start című műsorában.

A szakértő arról beszélt, még a most bejelentettnél is szigorúbb, 90 százalékos kötelező maszkhasználatot javasol, ezzel nagyjából 5000 életet lehetne megmenteni. A Magyarországon is legújabban kimutatott delta plusz variánsról azt mondta: még a korábbi változatnál is fertőzőbb, és több vírust termel a szervezetben, de új tüneteket nem okoz. 

Figyelmeztetett továbbá arra, hogy amennyiben az átoltottság mértéke 60-70 százalék marad Európában, ki fogunk termelni egy olyan variánst is, ami ellen az oltások nem lesznek hatásosak.

A Pfizer szájon átszedhető koronavírus elleni gyógyszeréről úgy vélekedett, ez a készítmény akkor hatékony, ha nagyon korai szakaszban, a tünetek elindulása után 3-5 napon belül elkezdjük az ötnapos kúrát. Ha így teszünk, a beteg nagy valószínűséggel nem kerül kórházba és csökken a fatális végkimenetel kockázata is - magyarázta.

Lisziewicz Julianna azzal kapcsolatban is megnyilvánult, hogy a Semmelweis Egyetem (SE) rektora, Merkely Béla két Szputnyik vakcinára Janssent kapott harmadik oltásként – az egyetem közleménye szerint nemzetközi gyakorlat és ajánlás alapján. Ugyanakkor ő maga ezt a kombinációt továbbra sem javasolja. Vektorvakcinára vektorvakcinát lehet adni, csak hatástalan - jelentette ki, majd hozzátette, nincsen adat arra vonatkozóan, hogy ez a kombináció hatékony lenne.