Brüsszel;országspecifikus ajánlás;

2022-05-25 06:00:00

Sötét a kép

Nem lehet nem észrevenni, hogy az Európai Bizottság komolyan aggódik a magyar társadalom és gazdaság állapotáért. Ez derül ki legalábbis a minap kiadott Országjelentésből és az ahhoz kapcsolódó országspecifikus ajánlásokból. A bizottság arra hívja fel a figyelmet, hogy gyenge a magyar gazdaság versenyképessége, Magyarországé a legrosszabbul teljesítő oktatási és egészségügyi rendszer: magyarok halnak meg a leggyakrabban ellátatlanság miatt, és az iskolából kikerülő magyar gyerekek teljesítenek a leggyengébben uniós összehasonlításban.

Az újabb kétharmad árnyékában az, amit itthon Matolcsy és Orbán az elmúlt száz év legsikeresebb évtizedének próbál eladni, Brüsszelből nézve csak vergődés. Tény, ami tény, fejlődünk, fejlődgetünk, de más mutatók szerint is Románia, Horvátország, a csehek, a lengyelek, a baltiak – mind-mind gyorsabban fejlődnek. Nem az a reális cél, hogy 2030-ra elérje Magyarország Ausztria szintjét, hanem jó esetben Litvániáét vagy Csehországét, és lehetőleg nem szakad le a román életszínvonalról. Ehhez persze rengeteg reformra lenne szükség: azokra, amelyekre az elmúlt 12 évben kellett volna sort keríteni.

Erről szólnak az országspecifikus ajánlások, amelyeket ha megvalósítana a magyar kormány, lenne esélyük a magyaroknak Európában. Sőt még pénzt is adnának, ha végre leszoknánk a lopásról. Mert nemcsak a kormány, de fél ország egyfajta magyar virtusnak tekinti az uniós pénzek ellopását. Nálunk ez a norma. Ám amíg egy gazdaság a lopásra és a járadékvadászatra épül, a büdös életben nem lesz versenyképes. Egy ilyen országban nem lesz jólét, nem lesznek kiművelt, egészséges emberek – lesz helyette leszakadás és egypártrendszer. Brüsszel legalább (még) aggódik a magyarokért, a jövőnkért.

Már csak az kellene, hogy a kormány is ezt tegye. A napokban alakul meg az új kabinet, amelynek összetétele az üzeni, a dolgok úgy mennek tovább, ahogy eddig. De ez így nem folytatható. Pénz nem lesz, és nem mellesleg az unió páriává is váltunk - ami még a pénztelenségnél is rosszabb.