fűtés;iskolák;Belügyminisztérium;tűzifa;fatüzelés;

Fatüzelésűre állítaná át az iskolákat a Belügyminisztérium

Spórolniuk kell télen a gázzal a köznevelési intézményeknek, a BM fával fűthető kályhák beszerzését javasolja - derült ki egy lapunkhoz is eljutott levélből. 

Haladéktalanul fel kell mérniük a tankerületi központoknak, hogy a fenntartásuk alá tartozó oktatási intézményekben lehetőség van-e a gázról a fatüzelésre történő átállásra, illetve kályhák beszerzésére – derült ki egy a Népszavához is eljutott, a tankerületi igazgatóknak és gazdasági vezetőknek kiküldött levélből, amit a közoktatásért is felelős Belügyminisztérium “feladatszabása” alapján kaptak meg az érintettek. A levél kitért arra is, hogy az iskoláknak ellenőrzött, működőképes kéménnyel kell rendelkezniük, illetve hogy “a fűtésre alkalmas lehet a cserépkályha is”. A tankerületi vezetőktől azt kérték, hogy

a feladatot kezeljék szigorúan bizalmasan.

Ugyanilyen levelet osztott meg múlt héten közösségi oldalán Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, hozzátéve, hogy annak tartalmában maga is kételkedik, valamint a Klubrádióhoz is eljutott belőle egy példány. Lapunk érdeklődött a Belügyminisztériumnál és az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központnál (KK), választ utóbbitól kaptunk. A KK nem cáfolta, hogy a tankerületek valóban kaptak ilyen levelet, arra a kérdésünkre, hogy a fatüzelésre történő átállás felmérésre egyben azt jelenti-e, hogy a tankerületi központok nem tudnák kigazdálkodni a megemelkedett rezsiköltségeket, azt írták: 

a tankerületi köznevelési intézmények már korábban közbeszerzés során beszerezték a gázt és az elektromos áramot, ezért szerződéseik lejártáig a szerződésekben szereplő árakon kapják mindkettőt.

– Az árak esetleges változásával kapcsolatban csak akkor lesz információnk, ha elindulnak majd az új beszerzési eljárások, és megérkeznek az árajánlatok. A kormány eddig is és ezután is biztosítja a köznevelési rendszer működését, ennek része a tankerületi központok rezsiköltségeinek kompenzálása is – olvasható a KK lapunknak küldött tájékoztatásában. Így arra a kérdésünkre nem is kaptunk választ,

ha a köznevelési intézmények kikerülnek a rezsicsökkentés hatálya alól, az mennyivel növelné meg a költségeket.

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szintén értesült a levélről, Totyik Tamás, a PSZ alelnöke lapunknak elmondta, az egyik tankerületből megerősítették számukra, valóban meg kell nézniük, hogy az iskolákban hogyan tudnának átállni a fatüzelésre. Totyik Tamás szerint ezzel a lépéssel csak a gázzal lehet spórolni, a költségeken valójában nem, hiszen

a tűzifa sem lesz sokkal olcsóbb, mint a gáz, és a fatüzelésű kályhák beszerzése is pluszköltségekkel jár majd. 

A PSZ alelnöke úgy véli, a rezsiköltségek növekedése a tankerületi központok gazdálkodását is nehezítheti, a PSZ tudomása szerint több tankerületben már most is több millió forintos tartozásokat halmoztak fel. A KK ugyanakkor ezt nem erősítette meg, kérdésünkre azt írták, egyetlen tankerületnél sincs információjuk tartozásról.

A Belügyminisztériumtól szerettük volna megtudni azt is, tervezik-e, hogy az energiafogyasztás mérséklése céljából, a koronavírus-járvány során szerzett tapasztalatokat, módszereket felhasználva egyes iskolákban vagy évfolyamokon ismét átállhassanak digitális munkarendre, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tájékoztatást.

Akár szénszünetet is elrendelhetnek

A Belügyminisztérium hetek óta nem teszi közzé a 2022/2023-as tanév rendjét, pedig azt ideális esetben május végén, június elején megismerhetik az iskolák, hogy legyen idejük a tanévkezdés előtt eltervezni, megszervezni a következő tanítási évet. A PSZ alelnöke szerint a késlekedésnek köze lehet a tankerületeknek kiküldött levélhez: egyes iskolákban télen akár szénszünetet is elrendelhetnek, ehhez azonban előbb látni kell, hol és hogyan tudják megoldani a fűtést gáz nélkül. Totyik Tamás lapunknak azt is elmondta, tud olyan budapesti iskolaigazgatóról, aki már a szénszünet lebonyolításán gondolkodik. A szaktárca a 444 megkeresésére kedden azt írta, a tanév rendje napokon belül megjelenik a Magyar Közlönyben.