Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;sztrájkjog;sztrájkbizottság;polgári engedetlenség;Maruzsa Zoltán;

Maruzsa Zoltán szerint a tanárok jogsértésre ösztönözhetik a diákokat a polgári engedetlenséggel

Az államtitkár szerint „az írott normák figyelmen kívül hagyása jó eséllyel arra ösztönzi a kialakult értékrenddel még nem rendelkező diákokat, hogy a jövőben mérlegelés tárgyává tegyék, milyen iskolai előírásokat kell betartaniuk és milyeneket nem”.

Megkérdőjelezte a polgári engedetlenségben részt vevő pedagógusok erkölcsi alapjait Maruzsa Zoltán – derül ki a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára által a sztrájkbizottsági ülésen átnyújtott levélből, amelyet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ismertetett.

Mint Maruzsa levelében fogalmaz, a „pedagógusok egyik feladata a tanulók támogatása abban, hogy felnőttként zökkenőmentesen tudjanak beilleszkedni a társadalomba. A társadalmi cselekvési szabadság biztosítékai a jogszabályok”.

„A polgári engedetlenség a hatályos jogban ismeretlen tiltakozási eszköz. Alkalmazása felveti a kérdést, milyen erkölcsi alapokon állnak és tanítanak azok a pedagógusok, akik önmaguk sem tartják be a rájuk vonatkozó jogszabályokat”

– fogalmaz az államtitkár.

Maruzsa érvelése szerint „az írott normák figyelmen kívül hagyása jó eséllyel arra ösztönzi a kialakult értékrenddel még nem rendelkező diákokat, hogy a jövőben mérlegelés tárgyává tegyék, milyen iskolai előírásokat kell betartaniuk és milyeneket nem”.

„Ennek nem csak morális veszélye van, hanem azt is előrevetíti, hogy lehetnek köztük olyanok, akiket felnőttként ezen hozzáállásuk következtében adott esetben egy bíróság vagy egy hatóság szankcióval lesz kénytelen sújtani”

– vonja le a „következtetést”.

A PDSZ felhívja a figyelmet arra, hogy Maruzsa olyan összetételű hatalomgyakorló testületet képvisel, amelynek tagjai között voltak polgári engedetlenkedők.

„Bár lehet, hogy erre még emlékszik a szürreális levél szerzője, tán éppen ez ihlette intelmeit, de azért nem kéne azt gondolni, hogy mindenki, aki a polgári engedetlenséget választja, későbbi életében jogsértéseket követ el (...)” – jegyzik meg.

„Láthatóan elfelejti a szerző, hogy olyan rendelkezésre szerveződött polgári engedetlenség, amely az Alaptörvényben biztosított jogot, a sztrájkjogot lehetetleníti el”

– hangsúlyozzák.