Orbán-kormány;korrupció;Európai Bizottság;jogállamiság;

2022-09-06 19:30:00

Az Európai Bizottságnak nem elég, hogy Orbán-kormány megígérte a korrupcióellenes hatóságot, legkésőbb év végéig működnie is kell

Lapunk információi szerint a „független” korrupcióellenes hatóság és munkacsoport létrehozásával, valamint a közbeszerzések rendszerének tervezett reformjával az Orbán-kabinet, ha nem is mindet, de a legfontosabb brüsszeli követeléseket teljesítené az úgynevezett jogállamisági eljárásban. 

Az Európai Bizottság (EB) ugyanakkor végrehajtást és nem ígéreteket vár ahhoz, hogy a procedúrát – amely végső esetben az EU-s források egy részének befagyasztásával járhat – lezárhassa.

Az EB idén áprilisban kezdeményezte az eljárást Magyarországgal szemben, mert úgy ítélte meg, hogy bizonyos jogállami normaszegések bizonyíthatóan sértik a közösség pénzügyi érdekeit. Az uniós testület július 20-án konkrét pénzügyi szankciókat kilátásba helyező levelet küldött Budapestre, amelyre a kormány augusztusban válaszolt.

– válaszolta újságírói kérdésre Ujvári Balázs bizottsági szóvivő, aki nem kívánta kommentálni a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatot a tervezett korrupcióellenes lépésekről. A biztosi testületnek legkésőbb szeptember 22-ig kell eldöntenie, hogy folytatja vagy befejezi-e az eljárást.

Mivel az új intézmények felállításáról rendelkező kormányhatározat októberre, illetve novemberre – vagyis a határidő utánra – időzíti a végrehajtást, valószínű, hogy az Európai Bizottságnak nem marad más választása, mint folytatni a jogállamisági procedúrát és szeptember végén javaslatot tenni pénzügyi szankcióra, amelyről a tagállami pénzügyminiszterek mondják ki az utolsó szót. A tárcavezetőknek egy, legföljebb három hónapon belül kell majd határozniuk a bizottsági előterjesztésről.

Vagyis szükség esetén egészen az év végéig várhatnak a verdikttel, időt hagyva a magyar kormánynak, hogy teljesítse a Brüsszelnek tett vállalásait, amivel az eljárás pénzbüntetés nélkül lezárulna. Lapunk információi szerint a tárgyalásokra rálátó berkekben jelenleg ezt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hangsúlyozva, hogy a helyzet könnyen megváltozhat, hiszen a testületnek egyelőre nincs kiérlelt álláspontja a követendő lépésekről, és a magyar oldal is tartogathat még meglepetéseket.

Magyarországi forrásoktól szerzett információink szerint szerdától Brüsszelben tárgyal Varga Judit igazságügyi miniszter. Vizitje a jogállamisági eljárásról hetek óta tartó intenzív szakmai és politikai egyeztetések sorába illeszkedik. Varga találkozik Johannes Hahn költségvetési és Didier Reynders igazságügyi biztossal.