egészségügy;Orbán-kormány;infláció;béremelés;szakdolgozók;

Lejtőről indul az ápolók bérfelzárkóztatása, mire kézhez kapják az emelt jövedelmet, az infláció már ki is végezheti

Hiába van ajánlás a szakdolgozók béremelésére a hamarosan kormány elé kerülő, az egészségügy átalakításáról készült államtitkári koncepcióban, mire az a pénz eljut az érintettekhez, értékét veszítheti.

Az idő már a bevezetése előtt megeheti a tervezet ápolói bérkorrekció hatásait – ez tűnik ki az egészségügyi ellátórendszer megújításáról szóló előterjesztésből. A néhány hete már a sajtóból megismerhető javaslat közigazgatáson belüli egyeztetése elkezdődött, s mint azt lapunk is jelezte, Takács Péter államtitkár egészségügyi reformtervének része a szakdolgozói béremelés is. Az intézkedés költségigénye a jövő évben meghaladná a 161 milliárd forint.

A tervezet alapján januártól, vagy júliustól (e két verzió szerepel a dokumentumban) jelentős, mintegy 25 százalékos béremelést kaphatnak a szakdolgozók. Ez átlagosan 120 ezer forintos többletet jelenthet az érintetteknek. Egyénenként az emelés összege attól is függ, hogy az adott szakembernek milyen végzettsége, gyakorlata van a saját területén. E szerint egy-egy havi bérutalás összege 25-200 ezerrel is emelkedhet, ha a kormány is jóváhagyja a javaslatot. De lesz körülbelül ezer olyan szakdolgozó, akiknek az emelése elérheti a 400 ezer forintot is. Ők az egyetemi végzettségű, úgynevezett non-doktorok, mentőtisztek.

A tervezet készítői szerint e béremeléssel csökkentenék az orvosi és a szakdolgozói bérek közötti aránytalanságot. Jelenleg az orvosi béreknek a 27 százalékát viszik haza a szakdolgozók. E bérarány a januári emelések után a nem diplomások esetében átlagosan 30,7 százalékra, míg diplomásoknál átlagosan 46,7 százalékra emelkedne. A koncepció készítői ugyanakkor az alapbér emelése mellett egyszerűsítenék a pótlékrendszert, azaz több ilyen juttatást is megszüntetnének. Például a munkáltatók önálló döntésén alapuló bérkiegészítések is csak ott maradnának meg, ahol ezek fizetésére az intézményeknek van saját forrásuk. Az intézményvezetők ezt a "fizetéskiegészítést" a hiányszakmákra jelentkezőknek adták.

– Azt maga a szakszervezet is javasolta, hogy azon diplomások tudását, akik akár az orvos helyettesítésére is alkalmasak, jobban el kell ismerni, viszont nagyon hiányzik a javasolt bértáblából a kiemelten nehéz területeken dolgozók ösztönzése

– reagált lapunknak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke a javaslatra. A szakszervezet szeptemberi kutatásában kétezer szakdolgozó töltötte ki a munka és életkörülményeket firtató kérdőívet. A válaszokból egyértelműen igazolható, hogy fogynak a hadra fogható emberek az egészségügyi intézményekben. A megkérdezettek

  • 70 százaléka szerint a munkahelyén mind több feladatot helyettesítéssel kell megoldaniuk,

  • alig több mint negyedük mondta csak azt, hogy nem változott a létszám,

  • és alig akad olyan hely, ahol nőtt a dolgozók száma. 

  • A szakemberhiány miatt a munkavállalók több mint fele nem tudta kivenni a szabadságát. 

  • Tíz válaszadóból hét tapasztalta, hogy szakrendeléseket és kórházi osztályokat kellett bezárni emberhiány miatt. 

Az ilyen bezárásoknak több mint kétszer olyan gyakran volt oka a szakdolgozói, mint az orvosok hiánya. Azzal együtt is, hogy az orvosi teljesítmények is visszaestek a hálapénz kiesése miatt.

Soós Adrianna beszélt arról is, hogy

minden negyedik munkavállaló havonta 200 óránál is többet dolgozik, sőt, nem ritkán 300 órát meghaladó munkát végez. 

Az is látszik, hogy ez egy tartós tendencia: a dolgozók felének a munkaterhelése nem változott, viszont vannak, akiknél a korábbinál nagyobb a munkaidőterhelés. Ugyanakkor a dolgozók igen széles körének (például a rendelőintézetekben, az alapellátásban dolgozóknak) nincs lehetősége többletmunkavégzésre, így csak a besorolás szerinti alapbérére számíthatnak.

A munkaintenzitás is nőtt a válaszadói körben. Így az intenzív terápiás, a sürgősségi, a pszichiátriai, a belgyógyászati, a krónikus ellátó osztályokon végzendő munkát érzik különösen megterhelőnek. A dolgozók háromnegyede szerint nőtt a betegek száma a dolgozói létszámhoz képest, ami intenzívebb munkavégzést igényel a dolgozók részéről. Sajnos ezt sem honorálják arányosan magasabb jövedelemmel – mondja a szakszervezeti vezető.

De a tervezett béremelésnek viszonylag csekély a súlya, mivel az infláció már 20 százalék fölé kúszott – és éves szinten is jelentős lesz, még ha nem is éri el ezt a szintet –, illetve azt sem tudni, sikerül-e teljesíteni a kormányfőnek azt a minap közölt „elvárását”, hogy a jövő évi pénzromlást vágják vissza az idei felére.

 Vagyis 

mire a béremelési terv valósággá válhatna, jó eséllyel már ki is végzi az infláció a jövedelmek emelését.

Napirenden

Hétfőn tárgyalja a Stratégiai és Családügyi Kabinet (mint elsődleges politikai fórum) azt a reformcsomagot, amit Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár állított össze az ellátórendszer megújításáról. Ennek része egyebek mellett a szakdolgozói béremelés is. A belügyi előterjesztés kormányzaton belüli sorsáról Takács Péter a közösségi portálon közzé tett bejegyzésében adott hírt.