terrorizmus;Egyesült Államok;Szíria;Iszlám Állam;

Fél évig volt önjelölt kalifa az arctalan terrorista

Ugyanolyan dicstelen módon érte a végzet, mint elődeit: felrobbantotta magát, amikor sarokba szorították, ám őt nem amerikai kommandósok vadászták le, halálára pedig nem is kapta fel a fejét a világ. A magát Iszlám Államnak (Daes) nevező dzsihádista terrorszervezet harmadik önjelölt kalifája, Abu al-Hasszán al-Hasemi al-Kurejsi alig fél évet töltött a képzeletbeli trónon. 

A halálával kapcsolatos mérsékelt hírverés rávilágít arra, hogy mennyire jelentéktelenné vált mára a néhány éve még világszerte rettegett terrorszervezet, amely területi kiterjedésének csúcsán egy hazánknál nagyobb térség felett érvényesítette rémuralmát Irakban és Szíriában.

A Daes előző két vezérének - Abu Bakr al-Bagdadi 2019-es, illetve Abu Ibrahim al-Hasimi al-Kurejsi idén februári - halálát az éppen hivatalban lévő amerikai elnök körültölte világgá, Abu al-Hasszánét viszont a Daes szóvivője jelentette be szerdán a Telegram közösségi oldalon. Hangüzenete szerint a terroristavezér “Allah ellenségeivel küzdve” esett el a harcmezőn. Halálhírét később az amerikai hadsereg közel-keleti régióért felelős parancsnoksága, a CENTCOM egy szűkszavú közleményben erről. Ebből az is kiderült, hogy még október közepén lelte halálát a dél-szíriai Dara tartományban. A Reuters forrásai szerint helyi fegyveresek Dzsaszem városában egy titkos búvóhelyen találtak rá, körbekerítették őt, ám ekkor - több társável együtt - felrobbantotta magát.

Az Amerika Hangja úgy értesült az Egyesült Államok már több mint egy hónapja tudta, hogy meghalt, ezt a helyszínen talált nyomok és egy DNS-vizsgálat alapozva állapították meg. Az azonban nem derült ki, hogy Washington eddig miért nem hozta nyilvánosságra az információkat, a döntésben szerepet játszhatott, hogy eddigi ismereteink szerint Amerikának semmi köze nem volt a kiiktatásához.

Az önjelölt kalifa halála tovább gyengíti Iszlám Államot, amely az elmúlt hónapokban több magas rangú vezetőjét is elveszítette célzott amerikai légicsapásokban. Christine Abizaid az amerikai Nemzeti Terrorellenes Központ igazgatója már szeptemberben úgy értékelte, hogy a veszteségek miatt Daes a túlélésért küzd.

Az Iszlám Állam szóvivője szerdai hangüzenetében azt is közölte, hogy Abu al-Hasszán utódja Abu al-Huszein al-Huszeini al-Kurejsi lett, aki felvett nevével - két elődjéhez hasonlóan - a Mohamed próféta nemzettségéhez, a kurejsi törzshöz tartozónak vallja magát. Az új terroristavezér személyéről azonban szinte semmit sem lehet tudni.

Az Aszád-rezsimmel “megbékélt” felkelőké a dicsőség

A CENTCOM a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) nevű felkelő ernyőszervezetnek tulajdonította az Iszlám Állam vezerének megölését, ám ez némi magyarázatra szorul tekintve, hogy Dara tartomány hivatalosan szír kormányerők ellenőrzése alatt áll. Az FSA hátramaradt harcosai elvileg az Aszád-rezsimet szolgálják: a kormányerők 2018-as brutális ostromát lezáró, orosz közvetítéssel létrejött “megbékélési megállapodás” részeként formálisan beleintágrálták őket a hadseregbe. A felkelők azonban megőrizték önállóságukat, ezt bizonyítja az is, hogy az elmúlt években többször előfordult, hogy fegyveres összecsapások törtek ki köztük és a szír hadsereg között.