Magyarország;Európai Bizottság;közvélemény-kutatás;Erasmus;Erasmus+ program;

Itt a felmérés, magyarok kétharmada szerint vissza kellene hívni a fideszes politikusokat az egyetemi alapítványok éléről

Még a kormánypárti szavazók 39 százaléka is így gondolja.

A magyarok kétharmada szerint vissza kellene hívni a politikusokat az egyetemi alapítványok éléről – derül ki a 21 Kutatóközpont közvélemény-kutatásából, amelyet a Telex ismertetett.

A felmérés szerint a megkérdezettek bő fele (51 százalék) az Orbán-kormányt, harmada (33 százalék) pedig az Európai Uniót hibáztatja az alapítványi egyetemek Erasmus-támogatásának felfüggesztéséért. A kutatás január 18. és 23. között, ezer ember telefonos megkeresésével készült, az eredmények nemre, korra, végzettségre és településtípusra reprezentatívak.

Nem meglepő módon nagy különbségek mutatkoznak a pártpreferencia szerint: az ellenzékiek és a bizonytalan többsége (89 és 59 százalék) a kabinetet, a fideszes szavazók 76 százaléka azonban az EU-t teszi felelőssé a források felfüggesztéséért. Abban azonban nagyobb az egyetértés, hogy a válaszadók kétharmada (66 százalék) szerint a politikusokat vissza kellene hívni az egyetemek vezető testületeiből.

Bár a kormánypártiaknak csak a 9 százaléka tartja hibásnak a kormányt, a politikusok visszahívásával kapcsolatban már megosztottabbak,

39 százalékuk szintén úgy gondolja, hogy vissza kellene hívni a politikusokat a vezető testületekből, miközben 42 százalékuk szerint nem.

Az ellenzékiek és pártnélküliek körében nagyobb az egyetértés, nagy többségük (92 és 70 százalék) visszahívná a politikusokat a kuratóriumokból.

A felmérésből kiderül az is, hogy a megkérdezettek bő kétharmada (68 százalék) hallott már az Erasmus-ügyről, de csak alig több mint harmaduk (37 százalék) van tisztában a részletekkel. A kormánypárti szavazók 35, az ellenzékiek 24 százaléka válaszolta azt, hogy nem hallott róla.

Elsőként a Népszava írta meg, hogy nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. Az Orbán-kormány azóta tárgyalásokat folytat az ügyben, Navracsics Tibor nemrég ígért is egy gyors törvénymódosítást.