Ausztria;SPÖ;

Bukhat az SPÖ vezetője

Várhatóan ismét fellángolnak az utódlási viták az osztrák szociáldemokratáknál, miután a párt sovány győzelmet aratott a tartományban.

Szomorkodó első, örömteli harmadik, elégedett ötödik. Így foglalható össze a karintiai vasárnapi helyhatósági választások eredménye. A tíz éve a tartományt irányító szociáldemokrata Peter Kaiser a szavazatok 38,9 százalékát szerezte meg, ezzel több mint 14 százalékkal vezet a második helyezett szélsőjobboldali szabadságpárt (FPÖ) és több mint 20 százalékkal a harmadik helyen végzett kereszténydemokrata néppárt (ÖVP) előtt. Ám az SPÖ kilenc százalékkal elmaradt öt évvel ezelőtti látványos sikerétől, s a prognózisok is azt jósolták, hogy a párt a lélektani 40 százalék felett marad. További magyarázatot igényel a gyenge szereplés azért is, mert Kaiser a baloldali párt országosan is egyik legtekintélyesebb politikusa, akit szeretnek a tartományban, sok szociáldemokrata szavazó épp miatta voksolt az SPÖ-re.

A második helyezett FPÖ csak 1,6 százalékkal tudta növelni 2018-as eredményét, pedig a Karintiából származó országos elnök, Herbert Kickl keményen kampányolt. A párt vártnál gyengébb szereplése a Team Kärnten nevű regionális erő jó, 10,1 százalékára vezethető vissza. A néppárt esetében akár egyszámjegyű eredményt sem tartottak kizártnak az előrejelzések, ám végül 1,6 százalékot javított is: a 17 százalékot nagy sikerként élték meg az ÖVP-nél. Az országosan a néppárttal - kutya-macska barátságban - közösen kormányzó zöldek viszont nem kerültek be a helyi parlamentbe, mint ahogy a liberális Neosnak sem sikerült elérnie az öt százalékos küszöböt. Az elmúlt öt évben vörös és fekete (SPÖ+ÖVP) koalíció irányította a déli osztrák tartományt, aránylag harmóniában. A hirtelen sztárként ünnepelt ÖVP-vezér, Martin Gruber ismét szövetséget köthet Kaiserrel, de az sem kizárt, (bár kisebb az esélye), hogy az FPÖ-vel és a lokális párttal összefogva átveszi a tartomány irányítását.

A választási kudarc után arról faggatták Kaisert, vártnál gyengébb szereplése Pamela Rendi-Wagner megjelenésére vezethető-e vissza, aki a helyszínen kampányolt. A regionális vezető azonban magára vállalta a felelősséget. Kaiser az SPÖ-ben évek óta folyó háborúban is mindig Rendi-Wagnert támogatta.

Az orvos végzettségű, 52 éves „Pam“ öt éve áll avégig ellenzékben lévő SPÖ élén, tevékenységét az első perctől heves bírálatok kísérik. Politikai taktikai érzéknek és vízióknak ugyanis híján van, hiába a szorgalom, az SPÖ erős embereinek támogatása, vezetése óta az SPÖ folyamatosan gyengén szerepel, Karintia előtt, januárban, Alsó-Ausztriában, előtte Tirolban. Április 23-án az idei utolsó voksolásra kerül majd sor, Salzburgban, a párt vezetői ezt követően mindenképpen dűlőre akarják vinni a vezetés kérdését, hogy a 2024-ben esedékes országos választások előtt már stabil SPÖ induljon harcba.

Saját gyengeségei mellett Rendi-Wagner, aki éppen úgy támogatta a kormány fellépését Románia és Bulgária schengeni kirekesztésében mint a Covid elleni oltás kötelezővé tételében, vagy a menekültekkel szembeni keménykezűségben, makacs ellenfélre talált a burgenlandi miniszterelnök, Hans Peter Doskozil személyében. A populista politikus minden választás előtt nekimegy a pártelnöknek, s hangoztatja alkalmatlanságát. Ezúttal még tovább ment, nyíltan önmagát ajánlotta az SPÖ elnökének. A tagság megosztott, a többség a személyi viták lezárását sürgeti és egyre szeretnék azt, hogy mindkét hadakozó fél távozzon a csatamezőről, s egy harmadik, nyugalmat garantáló személy álljon az élre. A leginkább alkalmasnak a keménykezű bécsi Michael Ludwigot tartják, a bécsi tartomány miniszterelnökét, egyúttal a főváros polgármesterét. Ludwig eddig ellenállt a kérésnek, de már ő is hajlik arra, hogy Pamelának mennie kell – akár Salzburg előtt is. Lehetne például parlamenti alelnök, helyet cserélve a népszerű, jobb politikai képességekkel rendelkező Doris Buresszel. utóbbi azonban vonakodik. Ám önjelöltekből nincs hiány.