ENSZ;női jogok;Antonio Guterres;nemek közötti egyenlőség;nők helyzete;

2023-03-07 13:29:00

ENSZ: 300 évre vagyunk a nemek közötti egyenlőség megvalósításától

A nemek közötti egyenlőség felé tett előrelépések „a szemeink előtt foszlanak szét” – fogalmazott António Guterres az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottsága előtt elmondott beszédében.

A nemek közötti egyenlőség megvalósításához vezető úton eddig elért előrelépések „a szemeink előtt foszlanak szét” – jelentette ki hétfőn António Guterres ENSZ-főtitkár a világszervezetnek a nők helyzetével foglalkozó bizottsága előtt elmondott beszédében a CNN beszámolója szerint.

Guterres beszédében ismertette az UN Women (az ENSZ-nek a nemek közötti egyenlőséggel és a nők szerepvállalásának növelésével foglalkozó egysége) legutóbbi becsléseit, amelyek szerint

Az ENSZ-főtitkár szerint egyre távolabb kerülünk a nemek közötti egyenlőségtől. Erre példaként említette az anyai halálozás magas arányát, valamint olyan eseteket, amikor lányokat korai házasságokba kényszerítenek, elrabolják vagy megtámadják őket azért, mert iskolába járnak.

„Világszerte visszaélnek a nők jogaival, fenyegetik, sértik őket” – mondta Guterres néhány országot, köztük Afganisztánt említve, ahol, mint fogalmazott, „a nőket és a lányokat kitörölték a közéletből”. Egy új ENSZ-jelentés szerint „emberiesség elleni bűncselekménnyel” érhet fel, hogy az Afganisztánt uraló radikális iszlamista tálibok kitiltották a nőket az iskolákból, ami miatt hétfőn is nők tüntettek a Kabuli Egyetem előtt.

A világszervezet főtitkára beszédében azonban nem említette Iránt, amelyet decemberben zártak ki a 45 tagú testületből a 22 éves Mahsza Amini halála miatt, aki az iráni erkölcsrendészet őrizetében vesztette életét, s akinek halála végül rendszerellenes tüntetésekbe torkollott. 

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának hétfőn bemutatott jelentésében Afganisztánnal kapcsolatban kiemelték a kényszer- és gyerekházasságok növekvő számát, valamint a nőket az egyéb közterületekről, köztük parkokból és edzőtermekből száműző tilalmat, továbbá azokat a rendelkezéseket is, amelyek korlátozzák a nők képességét arra, hogy dolgozzanak, és szabadon utazzanak az országban.

A háborúkkal kapcsolatban Guterres kijelentette, „a válság és a konfliktus elsősorban és a legsúlyosabban a nőket és a lányokat sújtja”. Példaként említette az Ukrajnában zajló háborút is. 

Az ENSZ-főtitkár közös és sürgős cselekvésre szólított fel a nemek közötti egyenlőség elérése érdekében, amelynek érdekében biztosítani kell, hogy a nők és a lányok többet tanulhassanak, növeljék a jövedelmüket és a foglalkoztatottságukat (különösen a déli fejlődő országokban), és elő kell mozdítani jelenlétüket a tudományban és a technológiában.

„Tisztázzuk: a mostani globális keretek nem megfelelőek a nők és a lányok számára, amin változtatni kell” – tette hozzá Guterres.