egészségügy;Orbán-kormány;eutanázia;Magyar Orvosi Kamara;Karsai Dániel;Független Egészségügyi Szakszervezet;Álmos Péter;

A MOK alelnöke a hospice ellátásról: a kormány vagy nem ismeri, vagy nem akar szembenézni a magyar egészségügy állapotával

Az Orbán-kormány azt akarja elérni, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróság utasítsa el Karsai Dániel alkotmányjogász kérelmét az eutanázia engedélyezéséről.

Aki a kormány beadványát írta, vagy nem ismeri, vagy nem akar szembenézni a magyar egészségügy helyzetével – jelezte Álmos Péter az RTL Híradó kérdésére reagálva, amikor a csatorna afelől érdeklődött, mit gondol a kabinet hopsice ellátásról írt állásfoglalásáról.

A téma úgy került elő, hogy Karsai Dániel alkotmányjogász megkereste beadványával az Emberi Jogok Európai Bíróságát, mivel tavaly nyáron kiderült, hogy egy halállal végződő, gyógyíthatatlan betegségben, amiotrófiás laterálszklerózisban (ALS) szenved. E kór következtében a beteg izmai egymás után, fokozatosan elsorvadnak, ami évek múltán fulladásos halálhoz vezet.

A kérelemre reagálva az Orbán-kormány is elküldte ellenkérelmét a strasbourgi bírósághoz azzal, hogy utasítsák el Karsai Dániel kérelmét. Ezt egyebek közt azzal magyarázták, hogy szerintük Magyarországon jól kiépített hospice ellátás áll a halálos betegek rendelkezésére, amivel megőrizhetik az emberi méltóságukat. Van tb finanszírozott gyógyszer, ami 25 százalékkal növeli az élettartamot, lehet járni fizikoterápiára, és a beteg akkor is tud megfelelő állagú ételhez jutni, amikor már a nyelés is nehézkes – ismertették, hozzátéve, a magyar társadalom gondoskodik és támogatja a betegeket.

A kormány fejtegetéseit Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke finoman szólva is árnyalta. Közlése szerint aki ezt a beadványt írta, annak láthatóan semmi tapasztalta nincs a témában.

„Nagyon hiányzik a szembenézés, legyen szó akár a kórházi fertőzésekről, akár az életvégi döntésekről. Ha eltagadjuk a valóságot és felsoroljuk, hogy Magyarországon milyen elméleti lehetőségek vannak, azzal igazából azt is elhárítjuk, hogy amikor majd mi, vagy a szeretteink nézünk szembe az elmúlással, akkor ne kelljen aggódni a méltóságért”

– fogalmazott.

Eisenhauerné Fördős Andrea, a Független Egészségügyi Szakszervezet alelnöke, aki maga is nyolc évig dolgozott a haldokló betegek között a hospice ellátásban, ugyancsak nem az Orbán-kormány vízióit támasztotta alá. Mint mondta, a magyarországi hospice házak rendkívül túlterheltek, már a bekerülés is nehézkes. 1-3 hónap várakozási idő biztos, előfordul, hogy 30 beteget kell ellátnia két ápolónak, a betegek pedig egyenként is nagyfokú törődést igényelnek.

Álmos Péter szerint egyébként általánosságban is számos haláleset megelőzhető lenne, ha több lenne az ápoló, de a haldoklók szenvedésének mértéke is sokszor ezen múlik. A helyzeten akkor lehetne javítani, ha lenne elég ember – ismertette, hozzátéve, Magyarországon ugyanakkor ma arról beszélni is tabutéma, hogy van, aki nem jut hozzá a méltóságteljes halálhoz.

A Népszava nemrég interjút készített Karsai Dániellel az ügyben, ezt ide kattintva olvashatja el.