Iványi Gábor;

„Azokba rúg bele az állam, akik segíteni próbálnak”

Az ellenzéki pártok szerint minél több önkormányzatban a Fidesz leváltására, végső soron kormányváltásra lenne szükség ahhoz, hogy megnyugtatóan rendeződjön Iványi Gábor egyháza és az általa fenntartott intézmények helyzete.

Iványi Gábor és szociális segítő hálózata állami feladatot lát el, ráadásul sokkal eredményesebben, mint az állam. Iványiék 20 ezer rászoruló embernek nyújtanak segítséget. Tevékenységük azonban veszélybe került, több mint ezer dolgozó is elveszítheti megélhetését – a Republikon Intézet így harangozta be a Wesley János Lelkészképző Főiskolán rendezett csütörtöki konferenciáját. A rendezvényen résztvevő ellenzéki pártok képviselőitől a szervezők azt kérdezték: mit tehet a politika?

Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője köszöntőjében „izgalmas, félelmetes, riasztó” jelzőkkel írta le a jelenlegi állapotokat, amelyek a hetvenes évekre emlékeztetik. Személyes élményként elmondta, hogy az általa „szent embernek” tartott Iványi Gábor nemcsak Orbán Viktor két gyerekét keresztelte meg, hanem az ő egyik gyerekét is.

Iványi Gábor lelkész, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség és az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke felidézte, hogy a Kádár-korszakban – kiválva a hatalommal megalkuvó metodista egyházból – milyen küzdelmeket vívtak a vallásszabadságért, később hogyan hozták létre a rászorulókat segítő intézményeiket, majd a 2010 után hatalomra kerülő kétharmados Fidesz milyen módszerekkel próbálta egyre inkább ellehetetleníteni munkájukat.

A politikusok részvételével tartott beszélgetésen Sebők Éva (Momentum) előrebocsátotta:

senkinek nincsenek illúziói azt illetően, hogy milyen parlamenti eszközök állnak az ellenzék rendelkezésére a Nemzeti Együttműködés Rendszere (NER) tizenharmadik évében.

Az önkormányzatoknál viszont eredményt lehet elérni, még akkor is, ha kormánypárti a polgármester. Ennek példájaként Orosháza esetét hozta fel. A békési városban Iványiék egy bezárásra szánt iskolát mentettek meg, és tettek pótolhatatlanná az évtizedek során. Amikor az iskola végveszélybe került, „elkezdtek az önkormányzat torkán ugrálni”, és elérték, hogy segítséget kapjon az intézmény. Igaz – jegyezte meg Sebők Éva –, ez a segítség csak átmeneti, „ragasztószalag a lőtt sebre”.

Budapest XVIII. kerületében az ellenzéki többségű önkormányzat sok tízmillió forinttal járult hozzá, hogy fennmaradjon Iványi Gáborék iskolája – számolt be Kunhalmi Ágnes (MSZP). Az iskolában magas színvonalú szakmai munka folyik, az oda járó százötven gyerek máskülönben elveszne. Ezért is fontos a jövő évi önkormányzati választás – állapította meg. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minél több, jelenleg még fideszes önkormányzatot „átfordítsanak”.

A szociális ellátás biztosítása elsősorban az állam feladata, Magyarországon azonban az állam magára hagyta a szociális szférát és a rászorulókat

– állította Szabó Tímea (Párbeszéd). Ilyesmire Európában nincs példa. Azokba rúg bele az állam, akik segíteni próbálnak. Jellemző esetként említette, hogy 2017-ben a kormány elvont 90 millió forintot a szociális ágazattól, és az összeget egy kerékpárverseny megrendezésére „csoportosította át”. Értékválasztás kérdése, hogy egy kormány mire költi a pénzt – emlékeztetett arra, hogy az atlétikai stadionra és a vébére százmilliárdok mentek el.

A DK-s polgármester vezetésével működő III. kerületben a szociális munkások bérét kiegészíti az önkormányzat – tájékoztatott Szabó Tímea, aki önkéntes munkát is vállalt Iványi Gáboréknál. Az ellenzék szerinte figyelemhívó akciókkal is hozzá tud járulni ahhoz, hogy felrázza a közvéleményt.

A Demokratikus Koalíció igyekszik „kiabálni, lármát csapni”, a DK-sok ezen kívül adományokat is gyűjtenek Iványiéknak – közölte Arató Gergely, a párt politikusa. A problémát azonban ezzel nem oldják meg. Új szociális rendszert kell felépíteni, véghez kell vinni az állam és egyház szétválasztását. Ha valahol látszik, hogy mennyire „rohadt” ez a mostani rendszer, akkor az éppen Iványi Gáborék ügye. „Ezt a rendszert el kell takarítani” – jelentette ki Arató Gergely.