Nagy-Britannia;Ukrajna;Davos;háború;Egyesült Államok;Volodmir Zelenszkij;

Felébredt a Nyugat, hamarosan megnyílhatnak a pénzcsapok Ukrajna számára

London komoly támogatást ad a háborúban álló országnak.

Az elmúlt hetekben fokozódó orosz – elsősorban légi – támadások hatására Ukrajna nyugati szövetségesei mintha fölébredtek volna téli álmukból. Szinte nyomban azután, hogy Rishi Sunak brit kormányfő kijevi villámlátogatásán mindkét részről történelminek és stratégiai jelentésűnek értékelt együttműködési megállapodást írtak alá a biztonsági garanciákról, Bridget Brink kijevi nagykövet bejelentette, hogy az Egyesült Államok is hasonló szerződést készül kötni Ukrajnával. A konzultációk javában folynak, két fordulón már túljutottak – mondta a nagykövet. Washington támogatja Ukrajna majdani NATO tagságát, és az egyezménynek a biztonság garanciájaként, egyfajta hídként kell szolgálnia azon az úton, amely az észak-atlanti védelmi szövetségbe vezeti Ukrajnát – tette hozzá ukrán újságíróknak nyilatkozva a diplomata.

A brit miniszterelnök látogatásáról beszámoló fényképes tudósításokból kiderül, hogy Rishi Sunak nyakkkendőt ugyan nem kötött, pulóverben, kihajtott gallérú fehér ingben ült a megszokott háborús öltözetét viselő Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mellett a sajtótájékoztatón, de a hírek inkább arról szóltak, hogy kormánya pénztárcáját viszont nem hagyta otthon: London ezúttal két és fél milliárd font értékű katonai segélycsomagot adott Kijevnek - ez a legnagyobb összegű támogatás, amelyben az Egyesült Királyság a teljeskörű háború kezdete óta Ukrajnát részesítette. „Nem kell kérni a segítséget, nem kell bizonygatni, hogy szükség van rá. Nagy-Britannia önökkel van az első pillanattól fogva és marad mindvégig” – hangsúlyozta a politikus. Kiemelte azt is, hogy Vlagyimir Putyin tévedésben van, ha azt hiszi, hogy túlélheti a Nyugatot, vagyis arra számít, hogy Ukrajna szövetségesei idővel egyre kevésbé támogatják majd az orosz agresszió sújtotta országot a szó szoros értelmében létfontosságú honvédelmi háborújában.

Az Egyesült Államok viszont – belpolitikai viták miatt – átmenetileg kénytelen volt felfüggeszteni Ukrajna segélyezését, de a napokban éppen a kakaskodó republikánusok részéről érkeztek kedvező megnyilatkozások. 

Mitch McConnell, a párt szenátusi frakcióvezetője szokatlanul keményen kelt ki egyik múltheti beszédében azok ellen, akik akadályozzák az Ukrajnának nyújtandó katonai segítség további folyósítását, és általában mind kevesebb figyelmet fordítanak az ukrán fronton történteknek. A veterán, nyolcvankettedik évét taposó, nagy tekintélyű szenátor Ukrajna elkötelezett támogatójaként ismert, és politikai tapasztalata mondatta vele, hogy a világ az elmúlt hetekben sokkal veszélyesebbé vált, az Egyesült Államok a berlini fal leomlása óta nem szembesült ilyen kihívással. Ha győzni engedik Oroszországot Ukrajnában, az aláássa az Egyesült Államokba vetett bizalmat, meggyöngíti a szövetségi rendszert, és arra készteti az országot, hogy még keményebben álljon ellent a két fő ellenséggel, a másikon nyilván Kínát értve. McConnell a maga részéről elképzelni nem tud ennél rövidlátóbb, stratégiai kalandorságot. Meg kell tehát állapodni a mexikói határon kialakult helyzet javításában, de ugyanilyen fontos, hogy megértsék, a világ gyakorlatilag egy háború állapotában van.

Ukrajnának a republikánus többségű képviselőházban is vannak támogatói: három bizottság részvételével még a múlt év végén kidolgoztak egy 28 oldalas programot az ukrán győzelem elősegítése érdekében, és már folyik is róla a vita. Az RBK ukrán hírügynökség a dokumentumról közzétett rövid ismertetőjében kiemeli, hogy a republikánusok szerint az amerikai kongresszus felelőséggel tartozik a szabadság megvédelmezésében az olyan államokkal szemben, mint Oroszország, Kína és Irán. Bírálják a Biden-kormányzatot, mondván, a Fehér Ház retorikája, miszerint addig támogatják Ukrajnát, ameddig szükséges, valójában vesztes stratégia. Ehelyett arra van szükség, hogy legyen egy győzelmi terv. Ukrajna kapja meg a különösen fontos fegyverzetet, szigorítsák meg a Putyin-rezsim elleni szankciós politikát, és adják át az országnak a 300 milliárd dolláros befagyasztott orosz aktívumot. Fontosnak tartják továbbá az amerikai segélyezés kontrollját, elismerve, hogy az ellenőrzések szabálytalanságokat nem tártak föl, az amerikai segítség elemzésekor pedig kiderült, hogy az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott segítsége elmarad attól, amit az európaiak nyújtottak a honvédő háborúban álló országnak. Ez utóbbi vélhetően szóba kerül majd a davosi világgazdasági fórumon, amelyen kedden Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is beszédet mond. A svájci üdülővárosban vasárnap 83 ország részvételével tartottak konferenciát Ukrajnának a háború befejezésére vonatkozó követeléseiről. Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője konstruktív tárgyalásokról beszélt. Kína nem vett részt az eseményen.