MSZP;ellenzék;visszalépés;DK;Jávor Benedek;közös lista;EP-választások;Párbeszéd-Zöldek;

Jávor Benedek: Nem a hetedik hely miatt léptem vissza

Ehhez rám egyszerűen nincs szükség – indokolta a párbeszédes Jávor Benedek, miért nem indul a DK-val és az MSZP-vel közös listán. A szocialisták öt-hat mandátummal számolnak, míg a politikai elemző abban se biztos, hogy meglesz a négy.

A Magyar Péterről szóló hírlavina csaknem teljesen elsöpörte a bejelentést, hogy a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd – ZÖLDEK megállapodott egymással: a három párt közös listán indul a fővárosi önkormányzati és az európai parlamenti választáson. Pedig a DK-s Molnár Csaba – ahogyan azt egy háttérbeszélgetésen elmondta – azzal kalkulál, hogy nem egyszerűen csak összeadódik a három párt szavazóinak száma, hanem a közös lista új választókat is be tud vonzani. Optimistának tűnő becslése szerint a hármas szövetség a biztos szavazók körében 23-25 százalékos támogatottságra számíthat.

Az EP-lista helyeinek elosztásakor láthatóan a DK akarata érvényesült. A Demokratikus Koalíció kapta az első négy helyet, az ötödiket az MSZP (Tüttő Kata), a hatodikat szintén a DK. A Párbeszéd csupán hetedikként fért fel. Tavaly ősszel a Párbeszéd még arra készült, hogy – miután az LMP-vel nem sikerült megegyeznie – története során először önállóan indul országos választáson. A listavezető Jávor Benedek korábbi EP-képviselő lett volna, akinek most a közös lista hetedik helyét szánták.

Csakhogy Jávor Benedek végül nem lesz rajta a három párt közös listáján. Kérdésünkre megerősítette, amit a Magyar Hangnak nyilatkozott: ő kérte, hogy mást delegáljanak helyette.

„Engem egy zöld lista vezetésére kértek fel, ez az, ami érdekel. Ehhez a listához rám egyszerűen nincs szükség” 

– indokolta döntését.

„Nem a hetedik hely miatt léptem vissza” 

– jelentette ki. Megismételte, hogy egy zöld lista vezetésére vállalkozott, ez a politikai identitása, „lehetőleg az LMP részvételével, az LMP átigazolását követően a NER-be pedig önállóan, civilekkel összefogva”. A három párt közös listája nyilvánvalóan nem ezt testesíti meg. „Elfogadom, hogy így diktálja a politikai realitás, de más ezt jobban tudja képviselni” – közölte Jávor Benedek.

Jó ideje érik a három párt együttműködése – értékelte Vasali Zoltán politikai elemző a szövetségkötést. A DK, az MSZP és a Párbeszéd részéről eddig is megjelent egyfajta közös stratégia, a programjaik között is van átfedés. Érthető, hogy próbálják maximalizálni a szavazataikat.

Meglepte viszont, hogy Jávor Benedek nem vállalta a listán való részvételt. Vasali Zoltán hiteles zöld politikusnak tartja Jávor Benedeket, aki azonban a jelek szerint nem kér ebből a szövetségből. A politikai elemző úgy gondolja ugyanis, hogy Jávor (mint azt nyilatkozata is alátámasztani látszik) nem pusztán azért döntött a visszalépés mellett, mert a hetedik helyről aligha lett volna esélye bekerülni az EP-be,

hanem azért, mert nem tud azonosulni ezzel az együttműködéssel.

A 2019-es EP-választáson a DK négy, az MSZP-Párbeszéd egy mandátumot szerzett. Magyar Péter indulása alaposan felborította az erőviszonyokat, Vasali Zoltán szerint különösképpen nehéz megjósolni a most következő választás eredményét. Annyit elmondott:

egyáltalán nem biztos abban, hogy a három párt listája képes lesz akár csak négy mandátumot is begyűjteni. 

Ebben az esetben nemhogy a Párbeszéd, még az MSZP is képviselő nélkül maradna.

Jelenleg nemcsak a Párbeszédnek, az MSZP-nek is az a legfontosabb törekvése, hogy ne szűnjön meg. Annak ellenére, hogy Tóth József személyében a talán legsikeresebb fővárosi kerület, a XIII. kerület polgármestere szocialista politikus – jegyezte meg Vasali Zoltán. Hozzátette: az, hogy az MSZP és a Párbeszéd betagozódik egy ilyen szövetségbe, nem arról szól, hogy ezek a pártok próbálják megőrizni az önállóságukat, az egyéni karakterüket.

Jávor Benedeken kívül egy másik párbeszédes politikust is kerestünk, aki név nélkül nyilatkozva érzékeltette, hogy pártjában nem belső viták nélkül zajlott a DK-val és az MSZP-vel való szövetség megkötése:

a maga részéről például az önálló indulást támogatta volna. 

Még akkor is, ha tisztában van azzal, hogy a Párbeszéd az EP-választáson valószínűsíthetően nem érné el a mandátumszerzéshez szükséges öt százalékot.

Bizonyos mértékű kockázat

Ahogyan arról beszámoltunk, az MSZP százezer aláírást gyűjtött össze annak érdekében, hogy az ellenzéki pártok közösen induljanak a fővárosi listán és az EP-választáson. Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke még a szövetségkötés bejelentése előtt azt mondta lapunknak, hogy – bár a Momentum, a Jobbik és az LMP erre nem mutat hajlandóságot – már az is „hatalmas siker lenne”, ha a DK-val és a Párbeszéddel megvalósulna a közös lista.

Kérdés, így képzelte-e Komjáthi Imre az együttműködést, nem okozott-e csalódást a szocialisták számára, hogy az EP-listát egyértelműen a DK dominálja, és az MSZP-nek csak az ötödik hely jutott. A külföldön tartózkodó Komjáthi Imre távollétében Molnár Zsolt pártigazgatót kérdeztük. Hangsúlyozta: minden szövetségkötés jár bizonyos mértékű kockázattal, azonban a mérések alapján, amelyekkel dolgoznak, a DK, az MSZP és Párbeszéd közös listája minimum öt, de inkább hat mandátumot szerezhet.