Spanyolország;Orbán Viktor;Argentína;szélsőjobboldal;Marine Le Pen;Pedro Sánchez;Giorgia Meloni;Javier Milei;Európai Konzervatívok és Reformerek;

Hamis vádakat visszhangzott Javier Milei, kitört a spanyol-argentin botrány

Diplomáciai konfliktushoz vezetett, hogy a szélsőjobboldali Vox párt madridi választási nagygyűlésén Javier Milei argentin elnök újfent korruptnak nevezte Pedro Sánchez spanyol kormányfő feleségét. A mintegy tízezer érdeklődő előtt tartott seregszemlén európai, amerikai és latin-amerikai szélsőjobboldali pártok vettek részt. A spanyol párt ugyan az Európai Parlamentben az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládjához tartozik, de a gyűlésen az oroszpárti EP-frakció, az Identitás és Demokrácia (ID) is képviseltette magát Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés (RN) frakcióvezetője révén. Jelen voltak ugyanakkor trumpista politikusok, illetve Argentínából anarcho-kapitalisták is. Santiago Abascal, a Vox vezetője a meglehetősen vegyes összetételű résztvevők előtt azt hangoztatta, hogy „vállvetve kell együttműködniük” a közös ellenséggel, a „szocializmussal” szemben.

Paradox módon a nagygyűlés sztárja az EP voksoláson nem érdekelt argentin elnök volt. Múlt pénteki spanyolországi fellépéséhez hasonlóan Javier Milei most is az „átkozott és rákos szocializmus” ellen szónokolt, amelyet "150 millió ember meggyilkolásával" vádolt, és a sztálinizmussal azonosított. És nemcsak ideológiai ellenségről beszélt, hanem személy szerint ostorozta a spanyol kormányfőt és feleségét, Begona Gómezt. Nem tudják, milyen társadalmat és országot hozhat létre a szocializmus, milyen emberek kerülnek a hatalomba általa, és ezek a politikusok milyen szintű visszaéléseket követhetnek el – hangoztatta. Spanyolországban áprilisban belpolitikai vihart keltettek a kormányfő feleségével szemben felhozott vádak. Sánchez ezeket alaptalannak nevezte, és ötnapos gondolkodási időt kért arra, hogy eldöntse, ilyen körülmények közt folytassa-e megbízatását. Végül – miután hívei maradásra kérték – közölte, nem adja fel a harcát. Az eset nyomán nőtt a szocialisták népszerűsége és több felmérés szerint átvették a vezetést a konzervatív Néppárt előtt.

Mileit és a többi jelenlévőt azonban a legkevésbé sem zavarta a kormányfő felesége elleni vádak megalapozatlansága, Santiago Abascal és a gyűlés többi résztvevője is felállva ünnepelte az argentin elnök beszédét. A spanyol kormány válaszul konzultációra hazarendelte Buenos Aires-i nagykövetét.

Giorgia Meloni olasz kormányfő videoüzenetében mozgósításra szólított fel "az Európai Parlament jelenlegi többségének megváltoztatására". Azzal dicsekedett, hogy az olyan, jelentéktelennek mondott pártok, mint az általa vezetett Olasz Testvérek (FdI) és a Vox egyre nagyobb teret nyernek az Európai Unióban, amelyet Meloni bürokratikus óriásként" jellemzett. Marine Le Pen szintén támadta az európai projektet, azzal vádolva Emmanuel Macron francia elnököt és Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, hogy "egy központosított európai szuperállamot" akarnak létrehozni.