egészségügy;szegénység;vita;MTVA;EP-választás 2024;

Valami nincs rendben az MTVA választási vitájával, a magyarok legfontosabb témájáról nem is beszélhetnek az M1-en az EP-listavezetők

A MTVA az Eurobarométer felmérésre hivatkozva választott témákat az EP-listavezetők számára meghirdetett vitára. Az előre meghatározott témák közül azonban az európaiak csak egyet említettek a három legfontosabb között, a magyarok egyet sem, egészségügyről és szegénységről nem eshet szó.

Az európai polgárok számára a küszöbönálló európai választások legfontosabb kampánytémája a szegénység és a társadalmi kirekesztettség elleni küzdelem, míg a magyarok a közegészségügyet nevezték meg az első számú prioritásuknak – derül ki az Eurobarométer tavaszi felméréséből. A kérdezőbiztosok a február és március eleje között az Unió 27 tagállamában végzett felmérés során 15 témát soroltak fel, arra kérve a válaszadókat, hogy határozzák meg a fontossági sorrendjüket.

Az európai polgárok a második helyen a közegészségügyet, a harmadikon megosztva a gazdaság, valamint a munkahelyteremtés támogatását és az Európai Unió védelmét és biztonságát jelölték meg. A magyaroknál a második helyen szerepelt a gazdaság és a munkahelyteremtés támogatása, míg a harmadikon az EU jövője.

A magyar köztévé által szervezett listavezetői vitában viszont négy olyan témáról kell beszélniük a résztvevőknek, amelyekből az európaiak csak egyet említettek a legfontosabb három kérdéskör között a hivatkozott európai közvélemény-kutatásban. Ez az Európai Unió védelme és biztonsága, amelyet az összes megkérdezett 31, a magyarok 28 százaléka sorolt a jelentős kampánytémák közé. Ennek ellenére az MTVA a tavaszi Eurobarométer felmérésre hivatkozva azt állítja: a vita résztvevői az európaiak által legfontosabbnak tartott témákban ismertethetik a programjukat a május 30-ra tervezett élő adásban. Szerinte ezek: az Európai Unió védelme és biztonsága, a migráció és menekültügy, a mezőgazdaság és a demokrácia, valamint a jogállam.

A budapesti tévévitában szereplő migráció és menekültügy azonban az európaiak és a magyarok prioritási listáján is csak a hetedik helyet foglalja el (24, illetve 23 százalékkal). A mezőgazdasági politikáról inkább a kontinens lakói (23 százalék) hallanának szívesen a kampányban, mint a honfitársaink, akiknek csak az ötöde kíváncsi rá. Az agrárpolitika ezekkel az arányokkal az érdekesnek számító témák középmezőnyében helyezkedik el. A jogállam és a demokrácia emlegetését viszont inkább a magyarok várják: 28 százalékuk mondta, hogy a kampány egyik prioritásának tartja, amivel számukra ez a negyedik legfontosabb vitatéma. Az európai átlagpolgár ezt a kérdéskört a nyolcadik helyre sorolta a 15 közül.

Az EBU szabályai

Az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) csütörtök délután rendezi meg az Európai Parlament (EP) brüsszeli plenáris üléstermében az Európai Bizottság elnöki tisztére pályázó jelöltek közötti vitát. Az EBU csak azoknak a pártcsaládoknak a képviselőit hívta meg a rendezvényre, amelyek ilyen jelöltet állítottak. Mivel az euroszkeptikus és a szélsőjobboldali szervezeteknek nincsenek aspiránsai a tisztségre, ők kimaradnak a vitából.

A kereszténydemokratákat, szocialistákat, liberálisokat, zöldpártiakat és szélsőbaloldaliakat képviselő öt politikus hat témáról fog vitatkozni 1 óra 45 percen keresztül. Ezek: gazdaság és munkahelyek, védelem és biztonság, éghajlat és környezetvédelem, demokrácia és vezetés, migráció és határok, innováció és technológia. A kérdéseket az ülésteremben helyet foglaló és az eseményt a közösségi platformokon követő közönség és a két moderátor fogja feltenni. Egyikük a cseh, a másik a belga közszolgálati televízió riportere, ők fogják készíteni a háromperces gyorsinterjúkat is, amelyek az idei vita újdonságai. Sorsolás döntötte el, hogy a jelöltek hol állnak a színpadon, és azt is, hogy az egyes témakörökben milyen sorrendben szólalnak fel. A résztvevők 45 másodpercben fejthetik ki a véleményüket egy-egy témakörhöz kapcsolódó kérdésben. Egymással is vitatkozhatnak: háromszor 30-30 másodpercben reagálhatnak az elhangzottakra, de fél percre a moderátorok is megadhatják a szót egy résztvevőnek, hogy válaszoljon egy kérdésre vagy kommentárra. A vitát élőben közvetíti az EBU valamint az EP multimédia platformja. - H.K.