zavargások;Emmanuel Macron;Új-Kaledónia;

Emmanuel Macron elutazott Új-Kaledóniára, hogy nyugalomra kérjen a halálos zavargások után

Az erőszakba fulladó tiltakozások azt követően törtek ki, hogy a párizsi kormány szavazati joggal ruházta fel a szigetcsoport több ezer olyan lakóját, aki legalább tíz éve él ott, ezt viszont az őslakók a központi befolyás növelésére tett kísérletnek tartják.

A béke, a biztonság és a nyugalom visszatérését sürgette csütörtökön Emmanuel Macron francia köztársasági elnök a Franciaországhoz tartozó, csendes-óceáni Új-Kaledónia szigetcsoporton, ahol a választási reform miatt több mint egy hete zavargások vannak, amelyekben már többen meghaltak.

Az államfő személyes jelenlétével próbálja leállítani az erőszakot. Kijelentette, hogy a francia kormányzat  a nép oldalán áll, és a jelenlegi legfőbb célnak a nyugalom és a biztonság visszatérését tartja. Hangoztatta, hogy a helyzetnek „intézményes keretek között” kell megoldódnia. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy minden érintett féllel tárgyalni fognak.

Az erőszakba fulladó tiltakozások azt követően törtek ki, hogy a párizsi kormány szavazati joggal ruházta fel a szigetcsoport több ezer olyan lakóját, aki legalább tíz éve él ott, ezt viszont az őslakók a központi befolyás növelésére tett kísérletnek tartják. A zavargásokban hatan haltak meg, köztük két csendőr, és csak a rendfenntartók közül 86-an sebesültek meg Gérald Darmanin belügyminiszter friss helyzetjelentése szerint.

A központi kormányzat jelentős csendőri erőket vezényelt a térségbe a helyzet csillapítására, és Macron most bejelentette, hogy az egységek maradnak is ameddig csak szükséges.

A helyi őslakók jogait védő, függetlenségpárti politikai csoport, az FLNKS egyik vezetője a Reuters hírügynökségnek úgy nyilatkozott: el kívánják érni, hogy Párizs visszavonja a reformot. Az FLNKS és a francia befolyás növekedése ellen tiltakozó más helyi csoportok - akárcsak a Párizst támogatók - már korábban elítélték az erőszakot, és felszólították a tüntetőket az útlezárások feloldására.