találkozó;Gulyás Gergely;strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága;Karsai Dániel;

Gulyás Gergely találkozott Karsai Dániellel, megállapodtak abban, hogy a strasbourgi bíróság döntése után folytatják a párbeszédet

Ez azzal fog kezdődni, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter email-ben leírja a véleményét az ítéletről. „Nagy érdeklődéssel várom” – üzente az alkotmányjogász.

Kedd délelőtt találkozott Karsai Dániel és Gulyás Gergely, melynek során megállapodtak abban, hogy a strasbourgi bíróság csütörtöki döntése után folytatják a párbeszédet – derül ki a gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász Facebook-bejegyzéséből.

Karsai közölte, hogy legnagyobb örömére megtört a jég, és a miniszterrel érdemi beszélgetést folytattak az életvégi döntésekhez való jog bevezetéséről.

Az alkotmányjogász azt írta, Gulyás a találkozón kifejtette, vallásos emberként nem tudja elképzelni, hogy felhatalmazást adjon emberi élet kioltására egy másik embernek.

„Rámutattam, hogy egy világi államban pusztán vallási érvek alapján se pro se contra nem lehet jogot alkotni. Főleg nem alapvető jogot elvonni”

– jegyezte meg Karsai.

Beszámolt arról is, hogy a miniszter egyértelműen kijelentette, a strasbourgi bíróság döntését kötelezőnek tartja, azt végre kell hajtani. Ez az álláspont azért kicsit megtört – folytatta –, ugyanis Gulyás hozzátette: hogyha a bíróság döntésének végrehajtása nem ütközik az Alaptörvénybe, mert akkor át kell gondolni.

„A népszavazási kérdéseink a Nemzeti Választási Bizottság alaptörvény-ellenességre hivatkozással történt elutasítása óta biztos voltam benne, hogy ez a hivatalos kormány-álláspont. Ezt rövidre zárnám: a Bíróság ítéletei mindig kötelezőek. Még akkor is, ha Alaptörvényt kell módosítani hozzá. Különösen így van ez kis hazánkban, ahol az elmúlt 12 évben sokszor napi politikai érdekből immár 12-szer módosították az Alaptörvényt. És ma elvileg meglesz a 13. Nehéz érvet találni arra, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéletének végrehajtása érdekében miért ne módosítanák az alkotmányunk” – szögezte le az alkotmányjogász.

A találkozóról szóló összegzése alapján a beszélgetés vége volt a legbiztatóbb, Gulyással ugyanis

megállapodtak abban, hogy a strasbourgi bíróság csütörtöki döntése után folytatják a párbeszédet, ami azzal fog kezdődni, hogy a miniszter email-ben leírja a véleményét az ítéletről.

„Nagy érdeklődéssel várom” – fogalmazott Karsai Dániel.