KDNP;Európai Néppárt;Gulyás Gergely;Magyar Péter;TISZA Párt;Hölvényi György;

Gulyás Gergely szerint a KDNP kiszáll az Európai Néppárt EP-frakciójából, ha a Tisza Párt beül, a KDNP-s Hölvényi György ezt másképpen látja

Egyelőre még kérdés, kinek lesz igaza.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón elképzelhetetlennek nevezte, hogy a KDNP egy EP-frakcióban üljön a Tisza Párttal. Vagy nem veszik fel a Magyar Péter pártját, vagy kilép a KDNP az Európai Néppártból (EPP) – jelentette ki a miniszter. Később azonban árnyalta saját megszólalását, ugyanis azt mondta, nem akarja befolyásolni a KDNP döntéseit, ő kizárólag a véleményét fogalmazta meg ezzel kapcsolatban.

Arról, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke pénteken Budapesten találkozik Magyar Péterrel, Gulyás Gergely közölte, Magyarország szabad ország, bárki jöhet és bárkivel találkozhat. Azt azonban szerinte látni, hogy

a KDNP hosszabb ideje kifelé jön az EPP-ből, és valaki előbb utóbb nyilván befelé fog menni.

Mindez egyébként megerősíti azt a feltételezésüket – folytatta –, hogy egyértelműen balra tolódott az Európai Néppárt, míg a választási kampányban néhány hétig úgy tett, mintha jobbra nyitva, az urnazárással egyidejűleg jobbra zárta is pozícióit.

Magyar Péter a Facebook-oldalán reagált a miniszter szavaira. – „Kedves Gulyás Gergő, a Tisza Párt a magyar emberekért fog dolgozni itthon és Brüsszelben is. Nem kell félni, nem fog fájni” – fogalmazott.

A Fidesz 2000-2021 között volt a mérsékelt jobboldali pártokból álló Európai Néppárt tagja. Magyarország 2004-es csatlakozásától a párt kényszerű távozásáig a fideszes EP-képviselők a pártcsalád frakciójában foglaltak helyet. 2021 óta csak a KDNP-s Hölvényi György a politikai csoport tagja. Ő azonban Gulyás Gergely szavaitól teljesen ellentétes véleményt fogalmazott meg, amikor az Euronews kérdésére válaszolva közölte, a KDNP több mint 30 éve tagja az EPP-nek, és

az, hogy a Tisza Pártból hét EP-képviselő idejön, nem okoz változást a tagságukban.

Hölvényi György hangsúlyozta, hogy a közelgő szavazás a Tisza Pártnak az európai parlamenti frakcióba való felvételéről, nem pedig az EPP páneurópai politikai családjába való belépéséről szól. – A párthoz való csatlakozás egy másfajta és lényegesen hosszabb folyamat – fogalmazott.

Az Európai Néppárt (EPP) elnöke és európai parlamenti frakciójának vezetője pénteken azért utazik a magyar fővárosba, hogy megismerkedjen a Tisza Párt vezetőségével és megválasztott EP-képviselőivel, akik – mint lapunk elsőként megírta – várhatóan már jövő kedden, június 18-án csatlakoznak az EPP frakciójához. Az új tagok felvételéről a vezetőség javaslatára az EP-képviselőcsoport dönt többségi szavazással.

Magyar Péter korábban bejelentette, hogy az EPP politikai csoportjához szeretnének tartozni, amiről levélben tájékoztatta a vezetőséget. Leendő pártcsaládjuk a legnagyobb parlamenti frakció, amelynek létszáma akár a 190-et is elérheti a 720 fős képviselő-testületben.