csatlakozás;Európai Néppárt;frakció;Magyar Péter;TISZA Párt;

Visszatértek a magyarok az Európai Néppártba, a KDNP inkább kilépett

Az Európai Parlament legnagyobb frakciója kedden felvette tagjai sorába a Tisza Párt hét EP-képviselőjét.

A Tisza Párt hét európai parlamenti képviselőjét kedd délután felvették az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójába. A jobbközép pártokat tömörítő EPP a képviselő-testület legnagyobb és legbefolyásosabb politikai csoportja. Korábban a Fidesz is a tagja volt, de 2021-ben távozni kényszerült onnan. A Tisza Párt nem lépett be az EPP-be, csak a néppárti EP-frakcióba, ahová nem pártokat, hanem a konzervatív pártcsalád irányvonalával egyetértő politikusokat várnak.

Kedd délután összesen 14 frissen megválasztott képviselő lett a néppárti csoport tagja, valamennyiükről egyszerre, csomagban szavaztak. A jelenlévők 97 százaléka szavazott az újak befogadására. Az EPP létszáma jelenleg 190, de még tovább bővülhet a következő napokban vagy hetekben.

A KDNP-s Hölvényi György, aki akkor még a néppárti frakció tagja volt, részt vett az ülésen.

Később a politikus Semjén Zsolt pártelnökkel együtt közölte, hogy a KDNP távozik az Európai Néppártból és annak EP-frakciójából is.

Nagyszerű, hogy van egy párt Magyarországon, amely felkarolja a jogállamiság és a korrupció elleni harc ügyét. Nyugodt szívvel tehetek javaslatot a felvételükre – mondta újságíróknak az ülés előtt Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője. A bajor keresztényszocialista politikus világos üzenetnek nevezte a Tisza Párt 30 százalékos támogatottságát a választásokon.

Magyar Péter az ülésen rövid beszédet mondott, amelyben hangsúlyozta, hogy a magyarok visszatértek a EPP-be. Később sajtónyilatkozatában Európa-pártinak nevezte az alakulatát, olyannak, amilyen valaha a Fidesz volt. – Elsődleges feladatunk, hogy visszaszerezzük az országot a jelenlegi kormánytól. Az embereknek elegük van a hazugságokból, a korrupcióból és a propagandából — mondta magyar és külföldi újságírók kérdéseire. Közölte: a delegációjuk még nem döntötte el, hogy a tagok milyen szakbizottságokba fognak beülni, erre majd a néppárti vezetéssel folytatott egyeztetések után kerül sor. Magyar Péter  mindenesetre fajsúlyos bizottsági tagságokra és alkalmasint vezető bizottsági pozíciókra számít. Példaként említette a környezetvédelmi, az ipari és energiaügyi, valamint a mezőgazdasági szakbizottságot.

A jogállamisággal kapcsolatos európai állásponttal kapcsolatban megjegyezte, az Európai Bizottság és az EP a különböző döntéseivel sokat segített Orbán Viktornak abban, hogy otthon elérje a politika céljait. Szerinte új megközelítésre van szükség, a Magyarországgal szemben elindított jogállamisági eljárásokat le kell zárni, a befagyasztott pénzt haza kell vinni. Megismételte, hogy céljaik között szerepel a csatlakozás az Európai Ügyészséghez.

Az Ukrajna ellen viselt orosz háborúval kapcsolatos álláspontját firtató kérdésre elmondta: – Világos pozíciónk van, Vlagyimir Putyin agresszor, Ukrajna áldozat, amelynek joga van az önvédelemre. De egyetértünk a kormánnyal abban, hogy nem küldünk csapatokat és fegyvereket Ukrajnába, elsősorban a kárpátaljai magyar kisebbség védelme érdekében – fejtette ki Magyar Péter a háborúval kapcsolatos álláspontját firtató kérdésre. Szerinte Manfred Weber és az Európai Néppárt vezetése tisztában van a magyarországi érzékenységekkel.