Ukrajna;Szijjártó Péter;

A postás

Nézelődő

„Ha bármilyen üzenetük van, azt szívesen kézbesítjük Moszkvának”, jelentkezett önként a postás szerepére Szijjártó Péter külügyminiszter a svájci békecsúcson. Meg is indokolta mivel érdemelte ki a tisztes beosztást a valaha szebb napokat látott magyar diplomácia. A türelmével és a kitartásával, ahogyan szövetségeseivel dacolca ellenállt a nyomásnak és a végsőkig kitartott és kitart Moszkva mellett. „Mivel Magyarország nyitva tartotta a kommunikációs csatornákat Oroszországgal, a béke és további emberéletek megóvása érdekében készen áll a közvetítésre Oroszország felé” – mondta Szijjártó múlt vasárnap a svájci békekonferencián, azt kockáztatva, hogy ha lehet, még ennél is jobban lejáratja magát. Nem érzi, de a háta mögött már kiröhögik.

Szombaton kétnapos nemzetközi békekonferencia kezdődött a svájci Bürgenstockban, az eseményen 92 ország képviselteti magát, köztük 57 állam- vagy kormányfő. Az összejövetelt Ukrajna kezdeményezte, és csak hosszas egyeztetések után sikerült megrendezni, Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem hívták meg, ami eleve megkérdőjelezi a rendezvény komolyságát, még akkor is, ha részt vesz rajta Emmanuel Macron francia elnök, Olaf Scholz német kancellár, Rishi Sunak brit miniszterelnök, az Egyesült Államok képviseletében pedig Joe Biden helyett Kamala Harris alelnök. Kína szintén távol maradt.

Magyarországot Svájcban Szijjártó Péter képviselte, aki vasárnapi felszólalásában azt mondta: Magyarország az utolsó európai ország, amely nem szakította meg a kommunikációt Oroszországgal, és nyitva tartja a kommunikációs csatornákat, tárgyalhat Oroszországgal. Ezért mint mondta, a szerepünk ebben a tekintetben meghatározó lehet, hogy „gyermekeket mentsenek meg, hogy családokat óvjanak meg a szétszakadástól”. Magyarország tehát készen áll a szerepvállalásra. „Kérem, ne tekintsék rossz dolognak, hogy nyitva állnak a kommunikációs csatornák” tette hozzá a külügyminiszter, és hangsúlyozta, hogy „készen állunk, rendelkezésre állunk, és ha bármilyen üzenetük van e tekintetben, azt szívesen kézbesítjük Moszkvának vagy Szentpétervárnak, vagy ahova csak szeretnék, hogy megmentsük a gyermekeket, a családokat és megelőzzük, hogy még több család szakadjon szét”. Csak az emberi színjáték képes ekkora zagyva hazugságra .

A külügyminiszter arról is beszélt, hogy Magyarország Ukrajnával szomszédos országként közvetlenül szembesült a háború humanitárius következményeivel, az országba több mint 1,3 millió menekült érkezett Ukrajnából, ezeknek a családoknak pedig hazánk hozzáférést biztosított az egészségügyi ellátáshoz és oktatáshoz. Úgy fogalmazott: ez Magyarország legnagyobb humanitárius segítségnyújtási akciója, és addig folytatják, ameddig szükséges.

A miniszter azt mondta, Ukrajna nyugati részén mintegy 150 ezres magyar közösség él, ezért Magyarország nagyon is jól tudja, milyen szenvedéseket kellett megtapasztalniuk az ukrán állampolgároknak, köztük tehát a kárpátaljai magyaroknak.

A postás tehát már megvan. Most már csak az a kérdés, mit szól ehhez a kotnyelességhez Putyin elnök.