MSZP;Gyurcsány Ferenc;Lendvai Ildikó;lemondás;DK;Kunhalmi Ágnes;Komjáthi Imre;társelnök;

Lendvai Ildikó nem irigyli Gyurcsány Ferencet

Elvárhatónak tartaná, hogy Gyurcsány Ferenc vezetőként levonja a többi pártéhoz hasonló tanulságokat. MSZP-DK pártfúzió kizárt. 

Rosszindulatúnak tartom a felvetést. Az MSZP-nek továbbra is van országos hálózata és szavazóbázisa, a magyar baloldalt pedig nem lehet cserbenhagyni! – válaszolta a Népszavának Hiller István, amikor arról kérdeztük, van-e még jelentősége annak, hogy a párt két társelnöke bejelentette lemondását.

Komjáthi Imre és Kunhalmi Ágnes a hétvégén tartott országos választmányi ülése után közölte, végiggondolták milyen út vezetett a baloldal választási zakójához, amiért személyesen vállalják a felelősséget. A Népszavának nyilatkozó korábbi szocialista vezetők megosztottak a jövőt illetően. Hiller szerint az egykori kormányzópárt részt tud és akar is venni a baloldal újjáépítésében. 

Lendvai Ildikó lapunknak már óvatosabban fogalmazott, ő először inkább mozgalmi keretekben gondolkodna a pártszerű működés helyett.

Ha több beteget közös kórterembe fektetnek, attól még nem gyógyulnak meg. 

Azért van szükség először mozgalomra, mert a baloldaltól függetlenül is, és nemcsak Magyarországon, a hagyományos pártformációk megkoptak, elgyengültek, a „párt” kezd negatív  tartalmú szóvá válni. De valamilyen szervezett politikai erőre szükség van, különben az egyszemélyes diktatúrák ideje jön el – fejtette ki Lendvai Ildikó, hozzátéve,

az eddigi brand elvesztette vonzerejét, morális és politikai hitele megkopott. A volt pártelnök szerint az MSZP és a többi párt erejében sem hisznek a szavazók, ezért kell a baloldali emberek számára – akik vannak – új kereteket, új szervezetet, új vezetőket kínálni.

Ha már új vezetők; Az MSZP-s társelnökök távozása után, előhúzható a kérdés: nem kellene-e az elmúlt években többször kompromittált Molnár Zsolt pártigazgatónak is hasonlóan tenni. Érdemes megjegyezni, Molnár nemrég arról beszélt egy interjúban, meglátása szerint nincs szükség azonnali lemondásokra, azok egyébként is pánikreakciók lennének. Lendvai Ildikó ennek kapcsán aláhúzta, nem nevezhető hirtelen pánikreakciónak az a döntést, amely az elmúlt 14 év ellenzéki kudarcaiból von le az utolsó percben következtetéseket. Az exelnök viszont emlékeztetett, ősszel így is-úgy is teljes tisztújításra kerül sor, addig pedig a pártnak működnie kell, így Molnár ez idő alatt még a helyén maradhat.

Lendvai Ildikó lapunknak az MSZP-vel szövetségben induló DK-ról és annak elnökéről is kifejtette a véleményét. Gyurcsány Ferenc tehetségét az MSZP korábbi elnöke továbbra sem vitatja, és nem szólna bele más pártok belügyeibe, mégis elvárhatónak tartaná, hogy Gyurcsány Ferenc vezetőként levonja a többi pártéhoz hasonló tanulságokat. – Nála ez a döntés még drámaibb és bonyolultabb, mint a többieknél. Mérlegelnie kell, hogy ha távozik, hogyan tud az általa kiépített közösség -életműve egy darabja- megmaradni.  Nem irigylem a dilemmáért – fogalmazott. Hiller István egyébként kizárta, hogy az MSZP az elért eredmények után pártfúzióra lépjen a volt miniszterelnök pártjával. – Továbbra is a saját utunkat járjuk – jelentette ki az MSZP jövőjére vonatkozóan.