támadás;halálos áldozatok;Dmitrij Peszkov;Szevasztopol;orosz-ukrán háború;

Dmitrij Peszkov az Egyesült Államok megbüntetését helyezte kilátásba, mert Ukrajna amerikai rakétákkal támadta a Krímet

Az orosz hatóságok szerint a Szevasztopolt ért ukrán légicsapás négy halálos áldozata közül kettő gyermek, és csaknem 150-en megsérültek.

Az orosz védelmi minisztérium szerint az Ukrajna által kilőtt rakéták az Egyesült Államok által szállított ATACMS rakéták voltak, amelyek vasárnap zúdultak az oroszok által megszállt Krím-félszigeten lévő Szevasztopolra – írja a BBC. Helyi tisztségviselők jelentéseire hivatkozva arról számoltak be, hogy az ukrán légicsapásban négy ember – köztük két gyerek – meghalt, a támadásban pedig csaknem 150-en megsérültek, amikor rakétatörmelék hullott a város Fekete-tenger partján lévő strandjára. Emiatt hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője következményekkel fenyegette meg az Egyesült Államokat, igaz, a kilátásba helyezett büntetést nem részletezte. 

Peszkov szerint barbár volt a vasárnapi támadás, amellyel „az Egyesült Államok orosz gyerekeket ölt meg”, majd így folytatta: „az Egyesült Államok részvétele, a közvetlen érintettség, amelynek következtében orosz civilek halnak meg, nem maradhat következmények nélkül. Az idő eldönti, hogy mik lesznek ezek”. A szóvivő fenyegetésével egy időben  orosz külügyminisztérium hétfőn beidézte Lynne Tracy amerikai nagykövetet, majd nyilatkozatot is kiadott, amelyben az Egyesült Államokat ugyancsak „atrocitásban való részvétellel” vádolta, meg, amely nem marad büntetlenül.

Moszkva közlése szerint a krími légvédelem elfogott öt, kazettás robbanófejekkel megrakott rakétát, amelyeket az ukrán erők indítottak el. Az orosz védelmi minisztérium szerint az összes ATACMS rakétát amerikai szakemberek programozták, és amerikai műhold-felderítés vezérli. – Ha valaki úgy gondolja, hogy lehetséges ilyen fegyvereket szállítani egy háborús övezetbe, hogy megtámadják a területünket, miért nincs jogunk ugyanilyen típusú fegyverekkel ellátni a világ azon régióit, ahonnan csapások lesznek a nyugati országok létesítményeire – tette fel a kérdést Dmitrij Peszkov.

Az Egyesült Államok több mint egy éve szállít 300 kilométeres hatótávolságú ATACMS rakétákat Ukrajnának. Az ukrán erők a Moszkva által megszállt területeken, köztük a Krímben lévő katonai célpontok ellen rendszeresen bevetnek brit Storm Shadow cirkáló rakétákat, illetve az Egyesült Államoktól kapott, nagy hatótávolságú ATACMS rakétákat, amelyeket az illegálisan annektált, illetve megszállt területek elleni használata ellen Washington sem tiltakozik. Minderről Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó leszögezte, hogy „a félsziget valójában egy nagy katonai tábor, amely közvetlen katonai célpontok százaival rendelkezik, és amelyeket az oroszok cinikusan próbálnak elrejteni és saját civiljeikkel leplezni”.