Budapest;Karácsony Gergely;Vitézy Dávid;Fővárosi Közgyűlés;Tüttő Kata;Böröcz László;megbízólevél;Magyar Péter;Szentkirályi Alexandra;

Sokan nem értek rá átvenni közgyűlési megbízólevelüket, de volt olyan is, aki saját fotóssal érkezett

A bejutó listavezetők közül csak Vitézy Dávid jelent meg az eseményen. Magyar Péterék már most sem tudtak egyszerre két helyen lenni.

Foghíjasra sikerült a következő Fővárosi Közgyűlés első hivatalos fellépése a Városházán. A Fővárosi Választási Bizottság elnöke, Fazekas János hétfőn átadta a megbízóleveleket a Fővárosi Közgyűlés 2024. június 9-én mandátumot nyert tagjainak.

Ahogy arról korábban írtunk: az új Fővárosi Közgyűlést a 32 képviselő és a főpolgármester alkotja majd. (A főpolgármester-választás eredménye ellen Karácsony Gergely és kihívója Vitézy Dávid is fellebbezett, így annak eredménye egyelőre nem jogerős.) A jelenlegi fővárosi közgyűlés tagjai szeptember végéig hivatalban maradnak, az új testület október elsejével kezdi meg a munkát.

A 32 képviselőből azonban már az első hivatalos aktusról is sokan hiányoztak, a hivatalos fotó tanúsága szerint alig több mint felük vette át személyesen a megbízólevelét. Voltak ugyanakkor, akik komolyan vették a meghívást, többen is családdal érkeztek. Budavár újdonsült polgármestere, a Rogán Antal mellett politikai gyakorlatot szerzett fideszes Böröcz László pedig még saját fotóst is hozott. Sára Botond, a Józsefvárosban polgármester-választást bukó főispán is eljött, holott állítólag szívesebben engedte volna el ezt a mandátumot és maradt volna a fővárosi kormányhivatal vezetője.

Szélesen mosolyogva vette át a megbízó levelet az Európai Parlamentből az ellenzéki koalíció gyenge szereplése miatt kiszoruló, de a DK-MSZP-Párbeszéd fővárosi listáján elől szereplő, így a közgyűlésbe bejutó Tüttő Kata, jelenlegi főpolgármester-helyettes. Ott volt a Karácsony Gergely ellen induló Vitézy Dávid volt államtitkár is, az Újpesten újrázni meg sem próbáló Déri Tibor, valamint Radics Béla, akinek nem volt ismeretlen terep a Városháza Díszterme, hiszen többször is ott volt a Karácsony ellen tiltakozó molinót lobogtató fidelitasosok között.

Vitézy Dávidot leszámítva egyetlen listavezető sem jött el. Karácsony Gergely vélhetően a Kúria főpolgármester-választás végeredményét kimondó döntésére vár. Ha nem ismétlik meg a szavazást – két kerületben vagy Budapest egészén – akkor főpolgármesterként folytatja. Ebben az esetben a pártlistán soron következő lép a helyére: Keszthelyi Dorottya, akit a XIII. kerületben is képviselőnek választottak és jelenleg Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes kabinetjében dolgozik.

Nem tudott időt szakítani az eseményre Szentkirályi Alexandra volt kormányszóvivő sem, aki a szavazás előtt két nappal lépett vissza, arra buzdítva a Fidesz-szavazóit, hogy Vitézy Dávidra voksoljanak. Azt ugyanakkor határozottan állította, hogy beül a Fővárosi Közgyűlésbe. A kétfarkú kutyapártosok listavezetője Baranyi Krisztina Ferencváros újrázó polgármestere sem jelent meg, ahogy a XII. kerületben győzni tudó Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna a két másik mandátumot nyert kutyapártos sem.

Hiányzott az eseményről Magyar Péter is, a Tisza párt alelnöke, aki arról már megszavaztatta híveit, hogy beüljön-e az Európai Parlamentbe, „Szavazói kérésnek” engedve be is ült, miközben sikeresen bekormányozta pártjának képviselőit az Európai Néppártba. A Fővárosi Közgyűlésben való részvételről egyelőre nem nyilatkozott és szavazást sem indított ez ügyben. A fővárosi mandátumot szerzettek listájáról rajta kívül egyébként még négyen szintén becsekkoltak már az EP-be. Kérdés, hogy hányan adják át helyüket a listán soron következőnek. Nagy választék nincs, hiszen a Tisza fővárosi listája mindössze 14 névből áll, ellentétben például a Fidesz-listával, amelyen 96 év sorakozik.

A párhuzamos munkát az EP-ben, illetve a Fővárosi Közgyűlésben elvileg nem tiltja egyetlen jogszabály sem. De nehezen tűnik kivitelezhetőnek, hogy egyszerre két helyen végezzenek felelősségteljes munkát, főként úgy, hogy javarészt új nekik a feladat, különös tekintettel a fővárosi önkormányzatra. Az pedig még meglepőbb lenne, ha Magyar Péter bevállalná a Fővárosi Közgyűlés harcait az EP-képviselőséggel és a 2026-os választásra való felkészüléssel párhuzamosan. Jelentősége ugyan nincs, de jelzésértékű, hogy a mindkét listán mandátumot szerző öt képviselőből négyen – Magyar mellett Kulja András, Lakos Eszter és Gerzsenyi Gabriella – az EP megbízólevelek átvételét választották a fővárosi helyett. Egyszerre már most sem tudtak két helyen lenni.

A fővárosi mandátum elméletileg bármikor visszaadható, így akár a közgyűlés októberi alakuló ülése előtt, vagy a ciklus bármely időpontjában. A távozó helyét bárki megkaphatja a pártlistáról, ám ha elfogynak a nevek, akkor betöltetlen marad a hely, listás választásra nem írnak ki új választást.

Vitézy Dávid viszont az LMP lista két másik mandátumot szerzett jelöltjével - Gál Józseffel és Szilágyi Annával - együtt vette át a megbízó levelet. Ahogy közösségi oldalán írta: „akárhogy is alakul majd ki a közgyűlési többség, akármi is lesz a folyamatban lévő jogorvoslatok vége a főpolgármester-választáson, akár lesz új választás, akár nem, egy biztos: a Fővárosi Közgyűlés munkájában maximális konstruktivitással fogunk részt venni a budapestiek érdekeit szem előtt tartva”. A cél az, hogy főpolgármesteri program minél több eleme valósuljon meg, beleértve a BKK-rendészetet és a külső kerületekre való nagyobb odafigyelést.

Összeférhetetlenségek

A magyar jog bonyolult rendszerben engedi, illetve tiltja meg egyszerre többféle állami, önkormányzati tisztség viselését. Sára Botond például a miniszterelnöktől kapta a főispáni kinevezését, egyidejűleg pedig nem lehet tagja a Fővárosi Közgyűlésnek is. Ha közgyűlési munkát választja, akkor le kell mondania a főispánságról. Szentkirályi Alexandránál a helyzet hasonló lenne, de ezen túl vagyunk, mert ő korábban lemondott a kormányszóvivői posztról amely megbízatása ugyancsak a miniszterelnöktől eredeztethető – magyarázta lapunknak Magyar György ügyvéd.

A kerületi, választott polgármesteri tisztség nem összeférhetetlen a Fővárosi Közgyűlési tagsággal. Így például Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester, mint kutyapárti listavezető (ahogy Böröcz László budavári, Kovács Gergely XII. kerületi és Szaniszló Sándor XVIII. kerületi polgármesterek is) ezzel párhuzamosan tagja lehet egyidejűleg a Fővárosi Közgyűlésnek is.

Az Európai Parlamenti és a fővárosi képviselő pozíció, mint például Magyar Péter és több tiszás jelölt esetében nem összeférhetetlen, egyidejűleg betöltheti mindkét választott tisztségét. A mérvadó jogszabály szerint megválasztott képviselő mandátuma megszűnik többek között méltatlanság megállapításával, ha egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület ülésén, illetve lemondással.