Európai Unió;választás;csúcstalálkozó;vezetés;

Jó esély mutatkozik, hogy a ma kezdődő kétnapos EU-csúcson megválasszák a legfontosabb intézmények vezetőit, elég a minősített többség

Másodszor ülnek össze az Európai Unió országainak állam- és kormányfői csütörtökön és pénteken, hogy megnevezzék jelöltjeiket az integráció három vezető intézményének az élére. 

Múlt hétfőn, június 17-ikén tartott nem hivatalos találkozójukról üres kézzel távoztak, jóllehet sokan azt várták, hogy megegyeznek az állások betöltéséről. Brüsszelben ezúttal mindenki optimista és biztosra veszi, hogy már az első napon megszületik a megállapodás.

A derűlátást táplálja, hogy a három nagy európai pártcsalád tárgyaló küldöttségei az elmúlt napokban összehozták az egyezséget arról, hogy a kereszténydemokrata Ursula von der Leyent újabb öt évre jelölik az Európai Bizottság élére, a szocialista Antonio Costa portugál exkormányfőt az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elnökének és a liberális Kaja Kallast az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének. Bár nem minden vezető elégedett a választással — Orbán Viktor az egyikük —, a döntéseket nem egyhangúan, hanem minősített többséggel hozzák. Mint egy vezető EU forrás rámutatott, az ülést vezető Charles Michel igyekszik majd minden véleményt figyelembe venni és lehetőség szerint egyetértést teremteni az eltérő vélemények között. Az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformeker (ECR) pártcsalád vezetője, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök — aki felháborodott, hogy a múltkor és most is kihagyták a csúcs előtti alkudozásból — a hírek szerint ezúttal belemenne a triumvirátus támogatásába, ha cserébe Olaszország egy befolyásos gazdasági pozícióhoz jutna az év végén felálló új Európai Bizottságban.

Olaf Scholz a Bundestagban szerdán azt mondta, reméli, hogy az európai vezetők között gyors megállapodás születik a jelöltekről. — Nagyon remélem, hogy az EU-csúcson megállapodásra jutunk. Ilyen nehéz időkben nem engedhetünk meg magunknak patthelyzetet — hangsúlyozta.

Az EU csúcson az állam- és kormányfők vendégül látják Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, tárgyalnak a grúziai és a közel-keleti helyzetről. Várhatóan szóba kerül, hogy Magyarország hosszú idő óta blokkolja a tagállamoknak járó visszatérítéseket az Ukrajna katonai támogatására létrehozott pénzügyi eszközből. Egy uniós diplomata szerint megállapodás nem várható a csúcson, de mindenképpen meg kell hallgatni Orbán Viktor véleményét. — Fontos, hogy beszéljünk egymással — fejtette ki.