Magyarország;továbbjutás;futball-Eb 2024;

Itt a vége, Magyarország kiesett a futball-Európa-bajnokságról

A csoportkör utolsó napjáig lehetett izgulni, de Grúzia hatalmas meglepetésre legyőzte Portugáliát, szertefoszlatta a magyar továbbjutásról szőtt rózsaszín álmokat.

Grúzia válogatottja 2-0-ra legyőzte Portugáliát a németországi futball-Európa-bajnokság F csoportjának utolsó, 3. fordulójában. Ez az eredmény azt jelenti, hogy a magyar válogatottnak búcsúznia kell a megméretéstől, az A csoportban szerzett három pontjával, 2-5-ös, vagyis -3-as gólkülönbséggel végül nem jutott a legjobb 16 közé. Az F csoport szerda esti másik meccsén Törökország 2-1-re legyőzte Csehországot, Portugália csoportelsőként, Törökország másodikként, Grúzia harmadikként folytathatja a nyolcaddöntőben.

A továbbjutáshoz Magyarországnak a négy legjobb harmadik hely egyikét kellett volna megszereznie. Ehhez képest a négy legjobb harmadik Hollandia, Szlovénia, Szlovákia és a mostani győzelmével Grúzia lett, a magyarokon kívül a horvátok estek ki a harmadik helyen.

Remény volt, jó játék nem annyira

Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a Svájc elleni 3-1-es vereséggel kezdett a tornán, ezt követte a rendező németekkel szembeni 0-2. Az utolsó csoportmérkőzésen a magyar és a skót együttes számára is csak a győzelem jelentett esélyt a továbbjutásra. A találkozót Csoboth Kevin 100. percben született találatával a magyar együttes nyerte meg 1-0-ra, ezzel jött össze a 3 pont és a 2-5-ös gólkülönbség.

A jelenlegi lebonyolítási rendszerben – 24 résztvevő, mind a hat csoportból továbbjut az első két helyezett, akikhez csatlakozik a négy legjobb harmadik helyezett is - ez a harmadik Eb, a korábbi kettőn 3 ponttal és -, a magyar csapat mérlegével az előző két tornán nem jutott volna tovább (akkor 1, illetve 0 gólkülönbség kellett a 3 pont mellett a továbblépéshez). Ezúttal a magyarok szempontjából úgy alakultak az eredmények, hogy az utolsó pillanatig lehetett reménykedni. A B csoport harmadik helyezettjét, Horvátországot sikerült megelőzni, amihez kellett az Eb-címvédő olaszok segítsége is. Az itáliaiak a 98. percben szerzett góllal győztek, aminek eredményeként 4 ponttal másodikok lettek Spanyolország mögött, a horvátok pedig 2 ponttal harmadikként zártak.

Az olaszokon kívül más nem tett szívességet

A magyaroknak a továbbjutáshoz még egy harmadik helyezettet kellett volna maguk mögé utasítani, erre reális esély kínálkozott az Anglia-Szlovénia találkozón. Ha az angolok nyertek volna, akkor Szlovénia is 2 ponttal zárta volna a harmadik helyen a selejtezőkört. A végeredmény gól nélküli döntetlen lett, Anglia ennek ellenére megnyerte a csoportot, Szlovénia pedig 3 ponttal, 2-2-es gólkülönbséggel lett harmadik, ezzel a magyarok előtt maradt.

Ezután már csak az F csoportban lehetett reménykedni, ahol azért kellett szurkolni, hogy a már biztosan továbbjutó két csapat, Portugália és Törökország ne kapjon ki Grúziától, illetve Csehországtól. A papírforma alapján ez volt a realitás, ám ezen a tornán nem először született váratlan végeredmény. Papírforma szerint Portugáliának győznie kellett volna, de  hatalmas meglepetésre 2-0-ra kikapott a grúzoktól, a törökök pedig 2-1-re nyertek a csehek ellen, ami azt jelenti, hogy a magyar válogatott nem lehet ott az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

A magyarok legutóbb 2016-ban jutottak tovább a csoportkörből, akkor előbb 2-0-ra verték Ausztriát, majd 1-1-re végeztek Izlanddal, az utolsó csoportmeccsen pedig 3-3-at játszottak a mostani nyolcaddöntős ellenféllel, Portugáliával. Csoportelsőként jutottak a nyolcaddöntőbe, ahol Belgium már túl nagy falatnak bizonyult, a magyarok 4-0-ra kikaptak, itthon a Hősök terén ennek ellenére több tízezren ünnepelték a csapatot.

Eleve csak kergettük a rózsaszín álmokat

A Covid-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as Európa-bajnokságon senki sem várt továbbjutást a válogatottól, amely a 2016-os Európa-bajnok Portugáliával, a 2018-as világbajnok Franciaországgal és a 2014-ben világbajnok Németországgal került egy négyesbe. Marco Rossi együttese a Portugália elleni 0-3-mal kezdett, majd 1-1-es döntetlent ért el Franciaországgal szemben. Az utolsó csoportmeccsen sokáig továbbjutásra állt Münchenben Németország ellen, ám a hajrában kapott gól miatt be kellett érnie a 2-2-es döntetlennel, ami a búcsút jelentette számára. A kiesés a csoportellenfelek ismeretében várható volt, a mutatott játékkal azonban a magyar válogatott felülmúlta az előzetes várakozásokat.

A mostani torna előtt több futballszakértő is a negyeddöntőbe vagy az elődöntőbe várta a válogatottat, ez a felfokozott várakozás nehezen volt magyarázható. Az ellenfelek könnyebbnek tűntek az előző Eb-hez képest, de annyival nem voltak gyengébbek, hogy indokolt lett volna ennyire rózsaszín álmokat kergetni. Marco Rossi együttese búcsúzott a tornától, de önmagához képest csak Svájc ellen az első félidőben nyújtott gyenge teljesítményt, a másik két találkozón azt hozta, amire képes. Mindez ezúttal arra volt elég, hogy majdnem sikerült továbbjutni.