nyolcaddöntő;Olaszország;Svájc;futball-Eb 2024;

Futball-Eb 2024: Svájc–Olaszország 2-0, az alpesi ország válogatottja imponáló játékkal ejtette ki a címvédőt

Hatalmas meglepetésre a címvédő olasz válogatott 2-0-s vereséget szenvedett a magyarok csoportjából továbbjutott Svájctól a németországi labdarúgó Európa-bajnokság szombati nyolcaddöntőjében, ezzel búcsúzott a további küzdelemtől.

Svájc 2-0-ra legyőzte Olaszországot a németországi Európa-bajnokság nyolcaddöntőjének első mérkőzésén szombaton a berlini Olimpiai Stadionban. Az alpesi ország válogatottja végig imponáló játékot mutatott, az olaszok kissé halvány teljesítményt nyújtottak, voltak helyzeteik, de jellemző, hogy a 11 kapura lövésükből mindössze egy tartott is valóban a cél felé. (A svájciak 16-szor próbálkoztak és 4-szer el is találták a kaput.)

Luciano Spalletti olasz szövetségi kapitány hat helyen változtatott a horvátok elleni utolsó csoportmeccsen kezdő együttesen: Gianluca Mancini ezen a találkozón mutatkozott be, Stephan El Shaarawy pedig pályafutása során először lépett pályára kezdőként az olaszoknál nagy világversenyen. Svájci oldalon két változás történt a németek ellen játszott múlt vasárnapi csoportmérkőzéshez képest, Fabian Rieder ezúttal a középpályán kapott helyet az eltiltott Stefan Widmert pótolva, Ruben Vargas pedig ismét kezdő volt a támadótrióban.

A kezdeti, néha meddő, néha egész kemény mezőnyjáték után lső kapura lövésig 24 percet kellett várniuk a szurkolóknak, akkor a magyarok elleni harmadik svájci gólt szerző Embolo lépett ki a leshatáron, bal felső sarokba tartó lövését azonban bravúrral védte Donnarumma. A rendre helyezkedési problémákkal küzdő olaszok a 37. percben kapták az első gólt, ekkor Vargas passzolt a tizenhatos jobb sarkától a kapu elé Freulerhez, aki a tizenegyesnél jobb lábbal felpörgette magának, bal lábbal pedig az olasz védő lába alatt Donnarumma kapujába lőtte a labdát. Közvetlenül a szünet előtt Rieder remek szabadrúgását kellett bravúrral kapufára topnia az olasz hálóőrnek.

A második félidő 25 másodpercében aztán jött a hidegzuhany az olaszoknak, vagyis második svájci gól. Ekkor az alpesi ország játékosai az olasz tizenhatos jobb sarkánál passzolgattak, Vargas lépett be és kapta meg a labdát, amelyet szépségdíjas ívet leírva csavarodott Donnarumma kapujába. Az olaszok ezután hajtottak, de egyszerűen nem volt bennük átütő erő. a 74. percben Scamacca tűzte közelről rá, de kapufa lett.

Svájc válogatottja a holnap tartandó Anglia–Szlovákia párharc győztesével játszik a negyeddőntőben július 6-án Düsseldorfban.

A svájciak 11 mérkőzés, 1993. május 1. után először győzte le az olaszokat, és sorozatban másodszor jutott negyeddöntőbe az Eb-n. A 2021-ben részben Budapesten rendezett tornán az akkor világbajnoki címvédő franciákat ejtette ki tizenegyespárbajban.

UEFA Euro 2024, nyolcaddöntő

Svájc-Olaszország 2-0 (1-0)

Berlin, Olimpiai Stadion, 68 172 néző, Játékvezető: Marciniak (lengyel)

Gólszerző: Freuler (37.), Vargas (46.)

Sárga lap: Barella (35.), El Shaarawy (45.), Mancini (57.)

Svájc:

Sommer - Schär, Akanji, Rodríguez - Aebischer (Steffen, 92.), Freuler, Xhaka, Rieder (Stergiou, 71.) - Vargas (Zuber, 71.), Embolo (Duah, 77.), Ndoye (Sierro, 77.)

Olaszország:

Donnarumma - Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (Cambiaso, 75.) - Cristante (Pellegrini, 75.), Fagioli (Frattesi, 86.), Barella (Retegui, 64.) - Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (Zaccagni, a szünetben)