Európai Unió;Európai Bizottság;Orbán Viktor;soros elnökség;Ursula von der Leyen;Daniel Freund;

Próbálja elszigetelni Orbán Viktort az Európai Unió, a soros magyar elnökség indulása aligha lehetne rosszabb

Brüsszelben mindent elkövetnek azért, hogy Budapest a következő fél évben minél kevesebb politikai kárt okozzon.

A soros magyar EU-elnökség indulása aligha lehetne rosszabb. Az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel fagyossá vált a viszony, Orbán Viktor az Európai Tanács múlt heti csúcstalálkozóján egyedüliként nemet mondott arra, hogy további öt évig a legbefolyásosabb uniós testület élén maradjon.

A keménykedésnek azonban ára van: von der Leyen, szakítva az uniós szokásjoggal, nem látogat el Budapestre egyeztetni a soros elnökkel, állítólag nem tudtak olyan időpontban megállapodni, ami mindenkinek megfelelt volna. A hivatalos indoklás szerint az újfent bizottsági elnöknek jelölt Ursula von der Leyennek a július 4-5. lett volna alkalmas a látogatásra, míg a magyar kormány július 11-én kívánta lebonyolítani az eseményt.

Orbán Viktornak továbbá – a tervezettekkel ellentétben – nem lesz lehetősége bemutatni a magyar elnökség programját az Európai Parlament július 16-i alapuló ülésén. A plenáris ülésszak második napján szólalt volna fel a magyar miniszterelnök, ám minden jel szerint a program napirendjébe nem fér bele a programbemutatás.

Balázs Péter volt külügyminiszter lapunknak megerősítette: az Európai  Bizottság tagjainak távolmaradása, valamint az, hogy Orbán nem mondhatja el beszédét az EP-ben, teljesen szokatlan az európai politikában. Ez arra is utal, hogy a következő fél évben az EU megpróbálja túlélni és részben elszigetelni Orbán Viktort.

Balázs Péter is úgy látja, hogy a magyar elnökség rossz politikai csillagzat alatt indul. Úgy véli, Orbán Viktor ugyan abból indulhatott ki, hogy az EP- és az önkormányzati választást gond nélkül megnyeri, s ezután az európai szélsőjobb tábor építkezésével foglalkozhat. Ehhez képest mindkét esetben  relatív vereséget szenvedett – mutatott rá a magyar diplomácia korábbi vezetője. Orbán nemzetközi pozícióit is rosszul mérte fel, nemhogy a szélsőjobb pártok egyesülése nem következik be, hanem éppen osztódást láthatunk közöttük, bár a német AfD köré csoportosuló frakció mégsem jön létre. Ettől függetlenül egyesülésről szó sincs, ami pedig a legfájdalmasabb a magyar miniszterelnök számára: sehová sem akarják befogadni. Visszautasították az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR), illetve nem próbálkozik a Marine Le Pen által fémjelzett Identitás és Demokráciához (ID) való csatlakozással, mert az még inkább elszigetelné nemzetközileg a magyar kormányt. Fontos továbbá, hogy mostanra értek meg az EU válaszintézkedései az Orbán-féle vétóstratégiával szemben. Látványosan mellőzték Magyarországot a külügyminiszterek ülésén az ukrajnai fegyverszállításról szóló döntésnél. Nem mellékes továbbá: hatalmas bírság sújtja a kormányt a menekültügyi előírások megsértése miatt.

Brüsszelben mindent elkövetnek azért, hogy Magyarország a következő fél évben minél kevesebb politikai kárt okozzon. A belga soros elnökség igyekezett minél több olyan témát feldolgozni, amelyeket Budapest fiókban „felejtene”. Ezek közé tartozott például – az ukránok támogatása mellett - a közelmúltban elfogadott központi törvény a természet helyreállításáról.

Balázs Péter szerint Magyarország nem akaszthatja meg az uniós döntéshozatalt, de hátráltathatja azt. A belga kormányfő személyes üzenetet is küldött Orbán Viktornak arra, hogy a soros elnökség nem egy hatalmi pozíció, csak levezető elnökség – emlékeztetett a volt külügyminiszter. Tehát szakminiszteri tanácskozásokat kell vezetni. Azért sem tud sok kárt okozni a magyar kormány, mert fontos uniós intézmények alakulnak újjá, az Európai Bizottság például csak novemberben. Ehhez jön a „második félévi effektus”, vagyis ez a félév szinte csak fele az elsőnek az aktív hónapokat figyelembe véve.

Daniel Freund, az Európai Parlament zöldpárti képviselője azonban semmit sem akar a véletlenre bízni. Aláírásokat gyűjtött azért, hogy még megakadályozza Magyarország soros elnökségét. „Egy másik európai parlamenti képviselővel együtt petíciót indítottam, hogy felhívjam a figyelmet a magyar elnökség veszélyeire. Ezt már több mint 20 ezren írták alá, és csütörtökön elküldtük Charles Michelnek, a Tanács elnökének. Ha megvan a politikai akarat, a tanácsi elnökséget még fel lehet függeszteni.” Sok esélyt azonban nem lát erre, árulta el lapunknak. „Az EU-csúcsnak már vége. Jelenleg nem számítok arra, hogy bármi is történne” – fejtette ki a Népszavának az EP-képviselő.

Christian Moos, a pártoktól független Europa-Union Deutschland főtitkára (EUD, az Európai Föderalisták Uniójának német tagozata) ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta, veszélybe kerülhetett volna a magyar elnökség, ha Orbán Viktor február elején az Európai  Tanácsban megakadályozta volna az Ukrajnának szánt nagy összegű pénzügyi segélycsomagot. – Akkor meglátásom szerint a magyar tanácsi elnökség a bukás szélén állt – jelentette ki az EU-főtitkár. Hozzátette, „tudomásom szerint Magyarország támogatta az Oroszország elleni legutóbbi szankciós csomagot, ellentétben az exportiparát féltve őrző Németországgal, amely felhígította azt”. Rámutatott, ennek ellenére a magyar vétó továbbra is állandó problémát jelent Ukrajna általa feltétlenül szükségesnek tartott támogatásában.

Az a benyomásom, hogy az Európai Bizottság és Magyarország európai partnerei alkalmazkodtak a magyar tanácsi elnökséghez – tette hozzá lapunknak Christian Moos. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagjaként úgy véli, hogy a magyar kormánnyal való kapcsolatokat a diplomáciai minimumra kell korlátozni, és helyette a független civil társadalommal való kapcsolatokat kell erősíteni. – Nem szabad elfelejtenünk: Magyarország egy csodálatos ország, nagyszerű emberekkel. Magyarország az európai család része. Az egyetlen probléma az, hogy az Orbán-kormány Magyarországon évek óta folyamatosan megsérti az európai értékeket, aláássa a liberális demokráciát és a jogállamiságot.

Mivel Magyarország az európai család része, mindannyiunkat érint, ha az az állam, amely 1989-ben elsőként nyitotta meg a kerítést Kelet és Nyugat között, s amiért különösen mi, németek mindig hálásak leszünk, egy autoriter látszatdemokráciává válik

 – fejtette ki a Népszavának.

Azzal a kérdésünkkel kapcsolatban, okozhat-e károkat Magyarország ez idő alatt, Daniel Freund zöldpárti képviselő kifejtette, a tanácsi elnökségi tisztség nem csak reprezentatív jellegű. – Közösen határozzák meg az európai politika irányvonalait, a csúcstalálkozók napirendjét, folytatnak tárgyalásokat. Így biztosíthatják, hogy a következő hónapokban ne történjen előrelépés a számukra népszerűtlen ügyek tárgyalásában. Orbán elhalaszthatná a Putyin elleni fontos szankciókat. Megakadályozhatná azt is, hogy egységes európai választ adjanak Donald Trump esetleges őszi választási győzelmére – vélekedett a zöldpárti politikus.

Christian Moos válaszában kifejtette: azon a káron túl, amit az Orbán-kormány már eddig is okozott, nem. „A tanácsi elnökség elsősorban a tárgyalások moderálása miatt fontos. Ezekből azonban nem várható sok az év második felében, mert az európai törvényhozási gépezet csak később indul újra be." Hozzátette, „amúgy sem Európa szenvedte el a legnagyobb kárt. A magyarok szenvednek, ha az országuk elszigetelődik Európában” – vélekedik.

„Tényleg azt akarják az emberek, hogy egy új orosz birodalom szférájába kerüljenek? Elfelejtették 1956-ot? Orbán rezsimje nagyon szoros szálakkal kötődik Oroszországhoz. Úgy tűnik, bizonyos fokú egyetértés van bizonyos ideológiai kérdésekben. A kisebbségeket démonizálják, ami természetesen badarság. Ha a homoszexuálisok végre diszkrimináció nélkül és teljes egyenlőségben élhetnek, az nem lesz negatív hatással a családokra” – mutat rá.

Christian Moost leginkább az irredentizmus aggasztja, amelyet a Fidesz és a tőle még jobbra álló erők gyakorolnak. Úgy látja, Trianon traumája több mint 100 évvel később is érezteti hatását Magyarországon. – A jövőt csak az nyerheti meg, aki megérkezett a jelenbe. Európában nincs helye egy Nagy-Magyarországnak. Orbán a szomszédos országokban élő magyar kisebbségeket használja fel saját céljaira. Ez veszélyes játék – mutatott rá.

Rossz üzenetek

Már a következő fél év jelmondata (Make Europa Great Again) megütközést keltett az Unióban, hiszen ezt az Európai Uniót ellenségként kezelő Donald Trump volt amerikai elnöktől vették át. Ez a jelmondat ezért inkább fenyegetésnek tűnik sok brüsszeli politikus számára. „Magyarország minden, csak nem pozitív formáló erő az Unióban. Orbán Viktor miniszterelnököt, aki évek óta autokratikus módon irányítja országát, egocentrikus blokkolónak és az egységes és konstruktív uniós politika akadályának tekintik” – értékelt a Tagesspiegel című berlini lap. A cikk lesújtó hangvételével messze nincs egyedül az európai lapok között.

Igen rossz üzenete volt annak is, hogy Budapest mindössze néhány nappal a Tanács július 1-jei elnökségének kezdete előtt le akarta fékezni az Ukrajnának folyósítandó segélyt. A külügyminiszterek ezért formabontó módon luxemburgi találkozójukon trükkel érték el, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó évi mintegy 1,4 milliárd eurót Ukrajna kapja meg, s használja fel akár fegyvervásárlásra.