MÁV;vasutasok;Vasutasok Szakszervezete;home office;

„Olaj a tűzre” – A home office-tilalom visszavonására szólították fel Lázár Jánost a vasutasok

A Vasutasok Szekszervezetének elnöke arra figyelmeztetett, hogy megindulhat egy jelentősebb elvándorlás, akkor pedig tovább romlik majd a vasúti közlekedés már így is nehezen vállalható színvonala.

A Vasutasok Szakszervezete (VSZ) közölte, végtelenül barátságtalan lépésnek tartja Lázár János legújabb népszerűtlen döntését, a home office betiltását, és a vasutasok tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében is arra szólítja fel az építési és közlekedési minisztert, hogy vonja vissza az intézkedést.

A szakszervezet az erről szóló közleményében kiemelte, megdöbbentette a bejelentés, hiszen egyebek között a MÁV székházból a közelmúltban evakuált vasutasok egy részét is otthoni munkavégzésre osztották be, hiszen az új, végleges irodaház elkészültéig nincs elég iroda az elhelyezésükre.

„A hirtelen meghozott, mindenki számára meghökkentő döntés azonban nemcsak a székházból kiköltöztetett munkavállalókat érinti kellemetlenül, hanem azt a több ezer vasutast is, aki korábban, még a Covid-járvány utáni időszakban home office-ba kényszerült, majd ott is maradhatott” – hangsúlyozta Meleg János, a VSZ elnöke. Szerinte ez a lehetőség egyike volt azoknak a kedvező feltételeknek, amiért sokan nem kerestek másik munkahelyet, lojálisak maradtak a vasúthoz. Családok ezrei rendezkedtek be erre a korábban kényszer szülte, ám időközben elfogadott és jól bejáratott rendszerre. Kisgyerekes szülők éppen e kedvező családbarát lehetőségért maradtak a cégnél vagy csatlakoztak a MÁV-VOLÁN – csoport dolgozóihoz.

„Köztudott, drámai a létszámhiány a MÁV-nál, mint ahogy az is ismert, hogy Lázár eddigi intézkedései sem arattak osztatlan sikert a vasutasok körében – a szervezeti intézkedések kuszasága, kiszámíthatatlansága elbizonytalanítja a műszaki értelmiséget és a többi jó szakembert is –, s ez a mostani döntése olaj lehet a tűzre”

– jelentette ki a szakszervezet elnöke. Egyben felidézte, az ország legnagyobb állami tulajdonú társasága hosszú hónapok óta tartozik csaknem 600 olyan dolgozójának a munkadíjjal, akikkel szabadidejükben végzett pluszmunkára szerződött. A hosszú ideje halogatott kifizetéshez a VSZ a miniszter segítségét kérte, aki eddig semmit nem tett azért, hogy pont kerüljön e kínos ügy végére. Így a vasúthoz lojális munkavállalók a mai napig nem kapták meg a szerződésbe foglalt munkadíjat. Ezek az intézkedések, vagy éppen elmaradt rendezések – folytatta – még a MÁV-hoz leghűségesebb emberek kedvét is elvehetik attól, hogy itt dolgozzanak.

Meleg János közölte, nagyot téved Lázár János, ha azt hiszi, hogy az otthon dolgozók visszarendelésével javulhat a vasúti szolgáltatás sokat kritizált minősége, pontosabbak lesznek a vonatok és kevesebb lesz az utaspanasz.

„Sőt! Ez az intézkedés sok vasutast elgondolkodtat majd, érdemes-e ezek után maradni? Félő, hogy sokan jobb feltételekért és esetleg jobb pénzért máshol folytatják a munkát, s ezzel megindul egy jelentősebb elvándorlás. Akkor viszont nemhogy javul, hanem tovább romlik a vasúti közlekedés már így is nehezen vállalható színvonala”

– tette hozzá.

A Vasutasok Szakszervezete mindezért nyomatékosan felszólította a minisztert arra, vonja vissza ezt a megalapozatlan intézkedést, s hagyja home officeban azokat, akik így vállaltak munkát, s így végzik tisztességgel a feladatukat a vasútnál. Sokat veszít a MÁV, ha ezek az egyébként eddig lojális vasutasok is elhagyják az ágazatot – üzente a szakszervezet elnöke.

Múlt héten elsőként a 24.hu számolt be arról, hogy július 1-jétől nem dolgozhatnak otthonról a MÁV-VOLÁN-csoport munkavállalói. A lap információit, miszerint ezt Lázár János építési és közlekedési miniszter rendelte el, a MÁV sajtóosztálya megerősítette, ahogyan azt is, hogy a tárcavezető utasította a MÁV Zrt. vezérigazgatóját a határozat érvényesítésére. Ez a portál szerint egyben július 1-jei hatállyal kiterjed az otthoni munkavégzésre irányuló szerződések, engedélyek, egyéb felhatalmazások vagy megállapodások megszüntetésére is.