Európai Unió;Orbán Viktor;soros elnökség;

Orbán Viktor: Még négy-öt nap, és sokan fognak meglepődni

A magyar soros elnökség célja az, hogy közelebb vigye Európát a békéhez, ami amúgy is jót fog tenni Európának, mivel nyíltan tudnak beszélni majd a legnehezebb kérdésekről.

„Egész Európában az emberek a változásra szavaztak. 27 országról beszélünk, és ebből a 27 országból 20 országban olyan pártok győztek, akik azt mondták, hogy elég. Brüsszelben a dolgok nem mehetnek így tovább, meg kell változtatni. Ezért bukott meg a belga miniszterelnök, ezért bukott meg a francia kormány” - jelentette ki a miniszterelnök hétfő este az állami tévében.

Orbán Viktor azt mondta, ez a pártcsalád hihetetlen tempóban nő, „gyorsan mi leszünk a harmadik, aztán meg majd a második legnagyobb csoport”. Mindez szerinte azért van, mert nem tudta befogadni Brüsszel az elégedetlenséget, hanem visszautasította az emberek döntéseit. „Kötöttek egy hatalmi paktumot, aminek csak az a célja, hogy még öt évig ők uralják itt Brüsszelben a politikai pozíciókat. De ez nem fog menni, mert az emberekkel szemben nem lehet kormányozni. Ez bennünket, akik változást akarnak, még inkább megerősít, fölemel, megnöveli az erőnket, és ezt a változást mi itt el fogjuk érni. Ha nem két hét alatt, akkor majd két hónap alatt ez meglesz” - fűzte hozzá. 

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy azért nem tudta támogatni Ursula von der Leyent bizottsági elnöknek, mivel az ő teljesítménye meglehetősen szerény, éppen ezért egy jobb képességű, alkalmasabb vezetőt kell találni az Európai Bizottság élére. „Arról nem is beszélve, hogy időnként méltánytalan döntéseket hozott Magyarországgal szemben, jogállamiságnak álcázott politikai támadásokat indított a bizottság Magyarországgal szemben, és ezt sem lehet természetesen szó nélkül hagyni. Mindennek van következménye, nem tudjuk támogatni őt abban, hogy a bizottság elnöke maradjon” - magyarázta. Az Európa Tanács elnökével kapcsolatban kifejtette, hogy Antonio Costa korábban mindig fair és méltányos volt Magyarországgal szemben. Kaja Kallas kül-és biztonságpolitikai főképviselővel szemben pedig tartózkodott, mivel nincs meggyőződve, hogy meg tudja oldani feladatát. 

Az általa elindított frakcióval kapcsolatban azt mondta, nem akarnak olyan Európát, ami elveszi, elszürkíti, eltünteti mindazt, ami „nekünk, hazafiaknak fontos.” Ismételten jelezte, gyorsabban lesznek nagy parlamenti képviselőcsoport, mint azt most bárki gondolná. „Még négy-öt nap, és sokan fognak meglepődni” – fogalmazott. Mint mondta, nem Európa ellenében, hanem saját hazájuk érdekében akarnak egy erős együttműködést. Szerinte az emberek békét akarnak, ráadásul az európai gazdaság is megrekedt. Az ideológiai definícióról szólva elmondta, 

„miután hazafiak vagyunk, ez az európai kultúrában jobboldalt jelent. Aki hazafi, az jobboldali. A baloldaliak internacionalisták.” 

Majd azzal folytatta, hogy ez egy összeurópai párt lesz, amely Közép-Európából indult ki, de aztán maga köré gyűjtött nyugat-európai pártokat is, tehát egy összeurópai politikai szerveződésről beszélünk. A cél nem változott meg, mivel azt szeretnék, hogy legyen egy nagy, a hazafiakat, a jobboldali embereket képviselni tudó nagy európai képviselőcsoport az Európai Parlamentben.

Giorgia Meloni olasz kormányfő és a francia Nemzeti Tömörülés elnöke, Marine Le Pen abban nem tudott megegyezni, hogy ezt hogyan és milyen lépésekben kell megtenni. „Van, aki gyorsabban és van, aki lassabban akart haladni és a tárgyalásokban nem tudtam létrehozni egy egyetértést a menetrendet illetően. Ezért nem csatlakoztunk az olaszokhoz, hanem folytattuk a tárgyalásokat más pártokkal, más országokkal, és a végén ebből kerekedett ki ez a hármas kezdeményezés. Majd látni fogja a csatlakozók névsorából, hogy kikkel sikerült már megállapodni előre, akik ígéretet tettek arra, hogy majd csatlakozni fognak, és létrejön egy összeurópai, hamarosan harmadik legnagyobb, aztán majd a második legnagyobb európai frakció, és utána majd csúcstámadással is kísérletezünk, de az már nem ebben az esztendőben lesz" - fejtegette a miniszterelnök.

Orbán Viktor azt állította, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) belépése miatt nem tudtak csatlakozni az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójához. Ez azonban annyiban tévedés, hogy a miniszterelnök korábban is ide vágyott, azonban Giorgia Meloni elutasította a Fideszt. 

A miniszterelnök azt mondta, ezt követően kezdtek más irányba haladni, és ennek lett az eredménye a bécsi találkozó.

A soros magyar elnökségről szólva elmondta, amennyiben Európa a világpolitika szereplője akar maradni, akkor meg kell állítani a mostani hanyatlást. „Hogy versenyezhetnénk egy magát naggyá tevő Amerikával, hogyha egyébként mi magunk nem válunk naggyá? Tehát ez a helyes válasz az amerikai kísérletre (...) Nem mondom, hogy azonnal, de csak leesett a tantusz és sikerült megértetni, hogy erről van szó” – magyarázta. Úgy véli, fel kell készülnie Európának Donald Trump győzelmére, és arra, hogy tűzszünet lesz Ukrajnában. Márpedig Európának fontos szerepe lesz.

„Amit mi tudunk tenni - és ez a mindenkori elnök feladata - hogy javaslatokat tegyen le az asztalra. Tehát mi nem döntünk, hanem segítjük a 27 miniszterelnök döntését. Minden Európa szempontjából fontos helyszínen ott leszünk, minden helyzetet föltárunk, mindegyik helyzetről jelentéseket fogok készíteni az európai vezetők számára, amit az Európai Tanács megtárgyalhat, és a nagy európai vezetők döntéseket hozhatnak. Én elő tudom segíteni, hogy ezekben a kérdésekben döntések szülessenek, az asztalra kerüljenek - legalábbis ezek a kérdések - abban a formában, ahogy politikusok azzal tudnak foglalkozni. Tehát azért nem bürokratikus vezetés van. Persze vannak ezek a dossziék, meg tanácskozások, de kell egy politikai típusú energia is, kezdeményezés, ami nem döntés, hanem leteszi az asztalra a helyzet világos leírását, a megoldási lehetőségeket, majd utána fölhívja az európai vezetőket, hogy hozzák meg a szükséges döntéseket. Ebben a módszerben fogunk haladni majd” – fogalmazott a miniszterelnök, megjegyezve, hogy ha a következő napokban meglepő helyszínekről érkeznek hírek, akkor az emiatt a munkamódszer miatt lesz. 

Azt hangoztatta, nyílt és egyenes diplomáciát folytatnak, Európa pedig a szőnyeg alá söpri a problémákat ahelyett, hogy őszintén szembesülne azokkal. Éppen ezért szerinte jót fog tenni Európának a magyar elnökség, mivel nyíltan tudnak beszélni majd a legnehezebb kérdésekről. Mindezt anélkül, hogy befolyásolni akarnák a döntéshozókat. „Nem következik be az, ami oly gyakori baj itt Brüsszelben, hogy tolvajnyelven nehezen érthető módon, a brüsszeli buborék saját bürokratikus megközelítésében, és nagyon sok időt veszve kerülnek egyáltalán asztalra ügyek, vagy egyáltalán még az asztalra se kerülnek” – nyomatékosította Orbán Viktor. Hozzátette, új lendületet tudnak adni Európának és amijük van, azt hozzáteszik Európa értékeihez. Közölte, hogy már a keddi napon lépéseket tesznek a béke irányába. Nyilatkozatát azzal zárta, hogy a magyar soros elnökség célja az, hogy közelebb vigye Európát a békéhez.