Orbán Viktor;Volodimir Zelenszkij;

Vizit Kijevben, telefonhívás Moszkvában

Miközben a magyar kormányfő az ukrán fővárosban tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, külügyminisztere orosz kollégájával közösen szólította fel Ukrajnát a kisebbségi jogok tiszteletben tartására.

„Az ukrán elnökkel tárgyal Kijevben az Európai Tanács soros elnökségét betöltő Magyarország miniszterelnöke. Középpontban a béke kérdése. A magyar elnökség célja, hogy hozzájáruljunk az Európai Unió előtt álló kihívások megoldásához. Első utam ezért Kijevbe vezetett” – így jelentette be Facebook-oldalán ukrajnai látogatását Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök a 860 napja zajló, Ukrajna elleni teljes körű orosz invázió kezdete óta először látogatott el az ukrán fővárosba, miközben a nyugati vezetők a háború alatt rendszeresen tettek magas rangú látogatásokat oda, hogy ily módon is támogatásukról biztosítsák a megtámadott ország önvédelmi harcát – emlékeztettek a nagy nemzetközi hírügynökségek és portálok.

Orbán Viktor kijevi útja azért is kapott kiemelt figyelmet a világsajtóban, mert Orbán és Zelenszkij viszonya a kezdetektől fagyos, a két ország közötti viszály 2017, az ukrán oktatási törvény elfogadása óta tart, hiszen hazánk a kárpátaljai magyarság jogainak sérelme miatt azóta blokkolja minden szinten Ukrajnai euroatlanti integrációs törekvéseit. A háború kitörése óta Magyarország egyedüli uniós tagállamként rendre akadályozza Ukrajna támogatását és ugyancsak egyedüliként változatlanul szívélyes viszonyt tart fenn Oroszországgal.

A kijevi Orbán-Zelenszkij egyeztetés legfontosabb témája a „béke megteremtésének a lehetősége” volt, de a két vezető „megtárgyalta a magyar–ukrán kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseit is”, Orbán pedig határidőhöz kötött mielőbbi tűzszünet megfontolását kérte az ukrán elnöktől. A miniszterelnök úgy érvelt, a nemzetközi diplomácia szabályai lassúak és komplikáltak, ezért kellene „a sorrendet megfordítani és egy gyors tűzszünettel fölgyorsítani a béketárgyalásokat”. A tárgyalást követő közös sajtótájékoztatón az Orbán Viktor előtt beszélő Volodimir Zelenszkij viszont úgy fogalmazott, Ukrajnának „igazságos békére” van szüksége – számolt be a Kyiv Post.

A nyilatkozatokból az látszik, hogy a két vezető politikus álláspontja a háború és béke kérdésében továbbra sem közeledett. Zelenszkij „nagyra értékelte”, hogy Orbán kijevi látogatására a soros elnökség átvétele után azonnal sor került. Hozzáétette azonban: fontos, hogy Európa továbbra is katonai támogatást nyújtson Ukrajnának, mivel a hadsereg az orosz támadások ellen küzd. (Orbán Viktor nem támogatja, hogy az EU fegyvervásárlásra biztosítson forrásokat Ukrajnának, blokkolja az erre szánt uniós keretet és azt is ellenzi, hogy a befagyasztott orosz vagyon kamatait Ukrajna fegyvervásárlására fordítsa az EU. Utóbbit nemrég trükkösen kerülték meg az uniós döntéshozók.)

Orbán és Zelenszkij tárgyalásán a kétoldalú kapcsolatok javítása, a kárpátaljai magyarok helyzete is napirendre került, megállapodtak abban, hogy ebben a tárgyalások folytatódnak. Megegyeztek abban is, hogy Magyarországon ukrán iskolát hoznak létre az itt tanuló menekült ukrán gyerekek számára. A magyar kormányfő a kijevi sajtótájékoztatón kifejtette: a tárgyalásról készít egy jelentést az Európai Unió Tanácsának, aminek alapján megszülethetnek a szükséges európai döntések.

Reagált a vizitre Moszkva is. Dmitrij Peszjkov elnöki szóvivő sajtótájékoztatóján azt mondta, a Kremlnek nincsenek elvárásai Orbán Viktor kijevi látogatásával kapcsolatban. „Egyértelmű, hogy Magyarországnak, amely ebben az időszakban lett az EU soros elnöke, természetesen teljesítenie kell a feladatait” , fogalmazott Peszkov. Hogy mennyire az uniós soros elnökségből adódó kötelezettségről van szó, mi sem bizonyítja ékesebben, minthogy a miniszterelnök látogatásával egy időben, a magyar fél kezdeményezésére egyeztetett telefonon Szijjártó Péter Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. A moszkvai külügyminisztérium honlapján megjelent közlemény szerint Szijjártó méltatta, hogy a „rendkívül nehéz nemzetközi helyzet” ellenére Magyarország és Oroszország kapcsolata az „egészséges pragmatizmus” és a „kölcsönös haszon” szellemében fejlődik tovább.. A tárcavezetők közösen szólították fel Ukrajnát a területén élő nemzeti kisebbségek jogainak feltételek nélküli biztosítására.